ԿԳՄՍ նախարարության պատվերով կվերականգնվի Շուշանիկ Կուրղինյանի կիսանդրին
2023 թ. նշվելու է քանդակագործ Սարգիս Բաղդասարյանի ծննդյան 100-ամյակը: ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը ֆինանսական միջոցներ է նախատեսել պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձան հանդիսացող Շուշանիկ Կուրղինյանի գողացված կիսանդրու պատրաստման և տեղադրման աշխատանքների համար:
Աշխատանքների իրականացման համար սահմանված կարգով հայտարարվել է մրցույթ, որի արդյունքում կնքվել է պայմանագիր:
Այսպիսով՝ բանաստեղծ Շուշանիկ Կուրղինյանի կիսանդրին շուտով կվերականգնվի և կտեղադրվի Կոմիտասի անվան պանթեոնում:
Հիշեցնենք, որ 2021 թվականին Կոմիտասի անվան պանթեոնի տարածքից գողացվել է անվանի քանդակագործ, ՀԽՍՀ ժողովրդական նկարիչ Սարգիս Բաղդասարյանի քանդակած Շուշանիկ Կուրղինյանի կիսանդրին: Դեպքի առթիվ ԿԳՄՍ նախարարությունը դիմել է ոստիկանություն, սակայն, ցավոք, այն չի բացահայտվել:
Նշենք, որ անվանի քանդակագործ, ՀԽՍՀ ժողովրդական նկարիչ Սարգիս Բաղդասարյանը (1923-2001 թթ.) բազմաթիվ հայտնի քանդակների հեղինակ է: Նրա կերտած հուշարձանների թվին են պատկանում Հունան Ավետիսյանի, Ավետիք Իսահակյանի, Հակոբ Պարոնյանի, «Մենք ենք մեր սարերը», «Ղարաբաղցիները», «Մեղեդի», «Հավերժ բարեկամություն», Դավիթ Բեկի, Լոռեցի Սաքոյի հուշարձանները:
Քանդակագործի ստեղծագործություններից պահվում են Տրետյակովյան պատկերասրահում, Արևելքի ժողովուրդների արվեստի (Մոսկվա), Լիտվայի, Տաջիկստանի թանգարաններում, Հայաստանի ազգային պատկերասրահում:

Бюст Шушаник Кургинян отреставрируют по заказу МОНКС
В 2023 году будет отмечаться 100-летие со дня рождения скульптора Саркиса Багдасаряна. Министерство образования и культуры РА выделило финансовые средства на изготовление и установку украденного бюста Шушаник Кургинян, являющегося недвижимым памятником истории и культуры.
На выполнение работ был объявлен тендер, по результатам которого был заключен договор.
Так, бюст поэтессы Шушаник Кургинян в скором времени будет отреставрирован и установлен в пантеоне имени Комитаса.
Напомним, что в 2021 году из Пантеона имени Комитаса был украден бюст Шушаник Кургинян работы известного скульптора, народного художника СССР Саркиса Багдасаряна. По поводу инцидента Министерство образования, науки,культуры и спорта, обратилось в полицию, но, к сожалению, преступников не выявили.
Следует отметить, что известный скульптор, народный художник АССР Саркис Багдасарян (1923-2001) является автором многих известных скульптур. Среди построенных им памятников памятники Унану Аветисяну, Аветику Исаакяну, Акопу Пароняну, «Мы – наши горы», «Карабахци», «Мегеди», «Вечная дружба», Давиду Беку, Лореци Сако.
Работы скульптора хранятся в Третьяковской галерее, Музеях искусства народов Востока (Москва), Литвы, Таджикистана, Национальной галерее Армении.