«Նպատակն է, որ ծխողների համար ստեղծենք դիսկոմֆորտ». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության այսօրվա նիստում խոսել էսրճարաններում ծխելն արգելող դրույթի չպահպանման մասին։ Նա պարզաբանումներ է պահանջել պատասխանատու մարմիններից։
Ի պատասխան՝ ՆԳ նախարար Վահե Ղազարյանը 2023թ. ցուցանիշներ է ներկայացրել՝ անվանելով վիճակը մտահոգիչ. «2023թ. մինչ այսօր կազմվել է 7186 վարչական արձանագրություն, որից 790-ը հանրային սննդի օբյեկտների վերաբերյալ։ Արգելված վայրերում ծխելու 6044 վարչական արձանագրություն կա»,- հայտնել է նա՝ հավելելով, որ 352 պաշտոնատար անձի նկատմամբ կազմվել է վարչական արձանագրություն. «Կակտիվացնենք, ամեն ինչ կանենք, որ ունենանք դրական արդյունքներ»,- ասել է նախարարը։
Նիկոլ Փաշինյանն էլ հավելել է, թե նպատակը ոչ թե մարդկանց տուգանելը պետք է լինի, այլ՝ որ սկսեն չծխել. «Պատասխանատվությունը պետք է դնենք նաև սեփականատերերի ու աշխատողների վրա»,- ասել է նա։
Մեկնաբանելով այդ որոշումների նպատակը՝ վարչապետը նշել է. «Նպատակն այն է, որ ծխողների համար ստեղծենք դիսկոմֆորտ, որ հարմարավետ չլինի ծխել։ Ուզում ենք բոլոր հնարավոր ձևերով արգելակել ծխելու հնարավորությունը»։
Ըստ նրա՝ սա արվում է ոչ թե կառավարության համար, այլ հենց քաղաքացու. «Սա անում ենք քաղաքացու, երկրի համար։ Սա առողջության հարց է, էկոլոգիական իրավիճակի հարց է»։
Վարչապետը դժգոհել է, որ նաև խանութներում չի պահպանվում նաև ծխախոտի ստենդերը փակելու մասին որոշումը։
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն էլ այս համատեքստում նշել է. «Վարքագծային փոփոխությունները դժվար են իրականանում, բոլոր երկրներում է այդպես եղել, բայց մենք ունենք որոշակի փոփոխություններ»։ Ըստ Ավանեսյանի՝ հարցումների արդյունքում պարզվել է, որ ծխողների շրջանում քանակի նվազում կա: Անահիտ Ավանեսյանը նաև տեղեկացրել է, որ ստեղծվել են աջակցող ինստիտուտներ մարդկանց համար, ովքեր ուզում են թողնել ծխելը. «Մեր թեժ գիծը բավական ակտիվացել է, անգամ անչափահասների կողմից են լինում դիմումներ, և մենք աջակցում ենք, որ մարդը, կիրառելով հոգեբանական և այլ միջոցներ, թողնի վնասակար սովորությունը»։

«Цель состоит в том, чтобы создать дискомфорт для курильщиков». Премьер-министр (ВИДЕО)
Премьер-министр РА Никол Пашинян заявил на сегодняшнем заседании правительства о несоблюдении положения о запрете курения в кафе. Он потребовал разъяснений от ответственных органов.
В ответ министр внутренних дел Ваге Казарян представил данные, назвав ситуацию тревожной. С начала 2023 г. на сегодняшний день составлено 7186 административных протоколов, из них 790 по объектам общественного питания. За курение в запрещенных местах составлено 6044 административных протокола ", - сказал он, добавив, что административные протоколы составлены в отношении 352 должностных лиц. "Мы активируемся, сделаем все, чтобы были положительные результаты", - сказал министр.
Никол Пашинян добавил, что целью должно быть не штрафование людей, а отказ от курения. «Мы также должны возложить ответственность на владельцев и рабочих», — сказал он.
Комментируя цель этих решений, Премьер-министр отметил. «Цель — создать дискомфорт курильщикам, чтобы курить было не комфортно. Мы хотим предотвратить возможность курения всеми возможными способами ».
По его словам, это делается не для правительства, а для гражданина. «Мы делаем это для гражданина, для страны. Это вопрос здоровья, это вопрос экологической ситуации».
Премьер-министр посетовал, что решение о закрытии табачных стендов не соблюдается и в магазинах.
В этом контексте министр здравоохранения РА Анаит Аванесян отметила: «Поведенческие изменения трудно осуществить, это произошло во всех странах, но у нас есть определенные изменения». По словам Аванесян, в результате опросов было установлено, что наблюдается снижение числа курящих. Анаит Аванесян также сообщила, что для желающих бросить курить созданы институты поддержки. « Наша горячая линия стала достаточно активной, есть даже обращения от несовершеннолетних, и мы помогаем человеку отказаться от вредной привычки, применяя психологические и другие средства».