«Հայաստանում ջրի ճգնաժամն ահագնանում է». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Անհրաժեշտ է բոլոր մակարդակներում ջրի նկատմամբ վերաբերմունքի փոփոխություն»,- կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ըստ նրա՝ ջրի ճգնաժամն արդեն Հայաստանում է. «Ջրի ճգնաժամը գլոբալ բնույթ ունի։ Հայաստանում այդ ճգնաժամն ահագնանում է, խորանում ենթակառուցվածքների բացակայությամբ կամ մաշվածությամբ, նաև՝ ջրի նկատմամբ մեր ունեցած վերաբերմունքով»,- ասել է նա։
Ըստ վարչապետի՝ եթե քարտեզագրեն ու շրջեն մարզերով, մեծ անակնկալի կգան՝ պարզելով, թե ջրի պրոբլեմն ինչ մեծ ծավալների է. «Մեզնից քչերն են պատկերացնում, թե ջրի պրոբլեմն ինչ ծավալի է։ Իսկ դա մեծ ծավալի է»,- ասել է նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ ջրի խնդիրը հաջորդ ռազմավարական ծրագիրը պետք է լինի. «Ճանապարհների, դպրոցների, մանկապարտեզների, առողջապահական համակարգի ծրագրերը հոսքագծի վրա դնելուց հետո պետք է շատ լուրջ զբաղվենք ջրի պրոբլեմներով»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ Հայաստանում ջուրը չի կառավարվում, այլ ուղղակի հոսում է. «Կան կազմակերպություններ, պաշտոնյաներ, ընթացակարգեր, օրենքներ ու կառավարության որոշումներ, բայց ջուրը մեզանում չի կառավարվում»։

«Водный кризис в Армении обостряется». Премьер-министр (ВИДЕО)
«Необходимо изменить наше отношение к воде на всех уровнях», - заявил премьер-министр Никол Пашинян на сегодняшнем заседании правительства.
По его словам, водный кризис в Армении уже есть. «Водный кризис носит глобальный характер. В Армении этот кризис углубляется из-за отсутствия или износа инфраструктуры, а также нашего отношения к воде", - сказал он.
По словам премьер-министра, если они составят карту и объедут регионы, их ждет большой сюрприз, когда они узнают, насколько серьезна проблема с водой. «Мало кто из нас представляет себе масштаб водной проблемы. И это большой объем ", - сказал он.
По словам Пашиняна, следующим стратегическим планом должен стать водный вопрос. «После того, как мы поставили на конвейер проекты дорог, школ, детских садов, системы здравоохранения, мы должны очень серьезно заняться водными проблемами», - сказал он, добавив, что вода в Армении не управляется, а просто течет. «Есть организации, чиновники, процедуры, законы и решения правительства, но вода ими не управляется » .
По словам премьер-министра, существует также проблема знаний, когда они не знают, что такое управление водными ресурсами.