ՀՀ ԱԳ նախարարի հեռախոսազրույցը ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցչի հետ
Օգոստոսի 2-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բոռելի հետ։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի շուրջ:
Քննարկվել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամը:
Արարատ Միրզոյանը շեշտել է Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման հրամայականը` համաձայն Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումների, և ԼՂ սննդի, դեղորայքի և առաջնային անհրաժեշտության այլ ապրանքների մատակարարման հրատապությունը: Ընդգծվել է ԼՂ մուտք ունեցող միակ միջազգային հումանիտար կազմակերպության՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի լիարժեք և անխափան գործունեության ապահովման անհրաժեշտությունը։ ԱԳ նախարարը միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտում է որակել ԼՂ-ից բժշկական նպատակով Հայաստան տեղափոխվող Վագիֆ Խաչատրյանի՝ Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայությունների կողմից առևանգման դեպքը:
Հայաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը վերահաստատել է ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի՝ միջազգային մեխանիզմի ներքո հասցեագրման կարևորության հարցում հայկական կողմի դիրքորոշումը: Ընդգծվել է միջազգային գործընկերների կողմից հստակ քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը՝ կանխելու Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտմանն ուղղված գործողությունները։

RA Foreign Minister's telephone conversation with the high representative of the EU MFA
On August 2, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan spoke with EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borel.
The interlocutors exchanged ideas on regional security issues.
The humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh due to Azerbaijan's illegal blocking of the Lachin Corridor was discussed.
Ararat Mirzoyan emphasized the imperative of immediate lifting of the blockade of the Lachin Corridor by the decisions of the International Court of Justice of February 22 and July 6 and the urgency of supplying NK with food, medicine, and other necessities. The need to ensure the complete and uninterrupted operation of the International Committee of the Red Cross, the only international humanitarian organization with access to Nagorno-Karabakh, was emphasized. The Minister of Foreign Affairs called the case of the kidnapping of Vagif Khachatryan, who was transferred from Nagorno-Karabakh to Armenia for medical purposes, by the border guard services of Azerbaijan a gross violation of international humanitarian law.
The head of the Foreign Ministry of Armenia reaffirmed the position of the Armenian side regarding the importance of addressing the rights and security issues of the Nagorno-Karabakh people under the international mechanism. The need for international partners to take explicit steps to prevent ethnic cleansing by Azerbaijan in Nagorno-Karabakh was emphasized.