ՉԺՀ և ՄԱԿ-ի ՊՀԾ պատվիրակությունները Ջերմուկում ծանոթացել են չպայթած զինամթերքով աղտոտված տարածքների մաքրման աշխատանքներին
Հուլիսի 28-ից 29-ը «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» -ի ղեկավար անձնակազմի ուղեկցությամբ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության և ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի պատվիրակություններն այցելել են Վայոց ձորի Ջերմուկ համայնքի Ջերմուկ բնակավայր, որտեղ «ՀԱՓԿ» ականազերծողները մայիս ամսից իրականացնում են մարտական գործողությունների հետևանքով չպայթած զինամթերքով աղտոտված տարածքների մաքրման աշխատանքներ։
Ճանաչողական այցին ներկա են եղել ՀՀ ժամանած Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության պաշտպանության նախարարության Պաշտպանական տեխնոլոգիաների ազգային համալսարանի ներկայացուցիչները՝ Միջազգային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն, պրոֆեսոր Մա Ցզյանգուանի գլխավորությամբ, ՀՀ ՉԺՀ դեսպանության ռազմական կցորդ ավագ գնդապետ Ան Ցյանը, ՄԱԿ-ի ՊՀԾ ղեկավար Նաննա Սկաուն։
ՉԺՀ և ՄԱԿ-ի ՊՀԾ պատվիրակություններն ներկա են գտնվել դաշտային աշխատանքներին, ծանոթացել ուսումնաբազային, տեսաներկայացումների միջոցով ծանոթացել հակաականային ոլորտում իրականցվող աշխատանքներին, ինչպես նաև ներկայացվել է «ՀԱՓԿ»-ի և ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի համագործակցության շրջանակներում իրականցվող «նանասիստեմ» հայկական ծրագիրը։
«ՀԱՓԿ» ՊՈԱԿ տնօրեն Վաղինակ Սարգսյանը ողջունել է հյուրերին և բարձր գնահատել հակաականային գործունեության ոլորտում ՀՀ և ՉԺՀ միջև համագործակցության հաստատումը։
«Մենք հակաականային ոլորտում համագործակցում ենք Ժնևի, Իրանի, Իրաքի, Լիբանանի և այլ երկրների հետ, իսկ Չինաստանի հետ այսօր արդեն համագործակցության հաստատման առաջին քայլերը շատ ենք կարևորում։ Հայ-չինական հարաբերությունները սերտ են, չինացի ժողովուրդը մշտապես ջերմ է վերաբերվել Հայաստանին։ Մենք վստահ ենք՝ հումանիտար ականազերծման ոլորտում ՀՀ և ՉԺՀ միջև նույնպես հիմք կստեղծվի համագործակցության համար։
Հակաականային գործունեությունը միայն դաշտեր մաքրելը, պայթուցիկ զինմաթերքի վտանգի մասին իրազեկելը և տուժածներին աջակցությունը չէ, սա նաև գործունեություն է ուղղված մաքրված տարածքների հետագա նպատակային շահագործմանը նպաստելուն և երկարաժամկետ սոցիալ-տնտեսական զարգացման ապահովմանը։  Այդ իսկ պատճառով մենք ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հետ համատեղ սկսել ենք աշխարհում դեռևս չկիրառված աննախադեպ հայկական ծրագրի իրականացումը՝ «նանասիստեմ»-ը, որի հիմքում ընկած է «Կանաչ պիտակ» գաղափարը։ Տարածքների մաքրման առաջնահերթությունը որոշելուց և մաքրելուց հետո մենք հետևողական ենք լինելու, թե մաքրումից հետո ինչ սոցիալ-տնտեսական ծրագրեր են իրականացվելու և ինչպես են շահագործվելու «Կանաչ գոտի» պիտակավորմամբ տարածքները։ «Կանաչ պիտակ»-ն առաջինը կհանձնվի Ջերմուկ համայնքին, որտեղ մաքրման աշխատանքներն արդեն ավարտին են մոտենում» - ասել է Վաղինակ Սարգսյանը։
ՀՀ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանության ռազմական կցորդ ավագ գնդապետ Ան Ցյանը նշել է․ «Մեր և «Հումանիտար ականզերծման և փորձագիտական կենտրոն»-ի միջև համագործակցությունն սկսվել էր արդեն անցած տարեսկզբից։ Մենք այս ոլորտում կփորձենք գտնել համագործակցության ավելի շատ եզրեր, քանի որ այս ոլորտի համագործակցությունը կարող է երաշխավորել տարածքի խաղաղությունն ու ապահովությունը։ Ականազերծումը դա միջազգային խաղաղությունը և համամարդկային ապահովությունը պահելու ամենակարևոր առաքելություններից մեկն է։ Դա կարող է արագանցել և նոր կյանք հաղորդել համայնքի սոցիալական և տնտեսական կյանքին։ Դրա համար էլ մենք կարող ենք շատ բան սովորել «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն»-ի աշխատանքից ու փորձից»։
Ճանաչողական այցի ընթացքում ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի ղեկավար Նաննա Սկաուն տեսաներկայացման միջոցով ներկայացրել է «ՀԱՓԿ» ՊՈԱԿ-ի հետ համագործակցությունը՝ «նանասիստեմ» հայկական համակարգի գաղափարը։
«Անցած տարի տեղի ունեցած հրետակոծության և ռմբակոծության արդյունքում տարածքը անհասանելի է համայնքի համար։ Աղտոտվածությունն ազդում է բնակավայրի սոցիալ-տնտեսական զարգացման վրա։ Մենք, աշխատելով «ՀԱՓԿ»-ի հետ, այս տարածքները սահմանել ենք որպես առաջնահերթություն, որի մեջ դերակատարում է ունեցել նաև համայնքը։  Եվ, այսպիսով, «ՀԱՓԿ»-ն այժմ մաքրում է այս տարածքները։ Երբ դրանք հանձվեն շահագործման, «ՀԱՓԿ»-ի և համայնքի հետ մենք արդեն պլաններ ունենք, թե որն է լիննելու մեր հաջորդ քայլը։ Երբ այս տարածքները կրկին հասանելի դառնան համայնքի համար, բնակիչները կկարողանան օգտագործել այն, հավաքել պտուղները և վաճառել դրանք։ Եվ կրկին շահագործման կհանձնվի ճոպանուղին, որը տեսարժան վայր է զբոսաշրջիկների համար։ Ահա ինչու են «ՀԱՓԿ»-ն ու ՊՀԾ-ն աշխատում միասին ընդդեմ ականների», -ասել է ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի ղեկավար Նաննա Սկաուն։

The delegations of the People's Republic of China and the United Nations Development Program in Jermuk got acquainted with cleaning areas contaminated by unexploded ordnance.
From July 28 to 29, the delegations of the People's Republic of China and the United Nations World Food Program, accompanied by the management staff of the "Humanitarian Demining and Expert Center," visited the Jermuk settlement of the Jermuk community of Vayots Dzor, where "HAPC" deminers have been conducting combat operations since May, cleaning of areas contaminated by unexploded ordnance.
Representatives of the National University of Defense Technologies of the Ministry of Defense of the People's Republic of China, headed by Professor Ma Jianguan, Director of the Center for International Studies, Senior Colonel An Qian, Military Attaché of the Embassy of the People's Republic of China, Nanna Skau, head of the United Nations Program, were present at the familiarization visit.
The delegations of the People's Republic of China and the UN WFP were present at the fieldwork, got acquainted with the training base, and got acquainted with the works carried out in the field of anti-mine through video presentations. The Armenian project "Nanosystem," implemented within the cooperation framework between the "HAPC" and the UN World Food Program, was presented.
Vaghinak Sargsyan, director of the SNOC "HAPC," welcomed the guests and highly appreciated the establishment of cooperation between the Republic of Armenia and the People's Republic of China in anti-mine activities.
"We cooperate in the anti-mine field with Geneva, Iran, Iraq, Lebanon, and other countries, and today we attach great importance to the first steps of establishing cooperation with China. Armenian-Chinese relations are close; the Chinese people have always treated Armenia warmly. We are confident that RA and PRC will create a basis for collaboration in humanitarian demining.
Anti-mine activity is not only about clearing fields, informing about the danger of explosive munitions, and supporting the victims; it is also an activity aimed at contributing to the further purposeful exploitation of the cleared areas and ensuring long-term socio-economic development. That is why, together with the World Food Program of the United Nations, we have started implementing an unprecedented Armenian program that has not yet been implemented in the world, the "Nanosystem," which is based on the idea of a "Green Label." After determining the priority of cleaning and cleaning the areas, we will be consistent with what socio-economic programs will be implemented after the cleaning and how the areas labeled "Green Zone" will be exploited. The "green label" will be given first to the Jermuk community, where the cleaning works are nearing completion," said Vaghinak Sargsyan.
Senior Colonel An Qian, military attaché of the Embassy of the People's Republic of China, said: "The cooperation between us and the "Humanitarian Eye Examination and Expert Center" started at the beginning of last year. We will try to find more edges of cooperation in this area because cooperation in this area can guarantee the peace and security of the area. Demining is one of the most important missions to maintain international peace and universal security. It can accelerate and give new life to the social and economic life of the community. That is why we can learn a lot from the work and experience of the "Humanitarian Demining and Expert Center."
During the familiarization visit, the head of the UN World Food Program, Nanna Skau, presented the idea of the "Nanasystem" Armenian system, the cooperation with the "HAPC" SNOC, through a video presentation.
"As a result of shelling and bombing last year, the area is inaccessible to the community. Pollution affects the socio-economic development of the settlement. We, working with "HAPC," defined these areas as a priority, in which the community also played a role. And, thus, "HAPC" is now cleaning these areas. When they are put into operation, we already have plans with "HAPC" and the community, what will be our next step. When these areas become available to the community again, the residents will be able to use it, collect the fruits and sell them. And the cable car, which is a tourist attraction, will be put into operation again. This is why the "HAPC" and the WFP work together against landmines," said Nanna Skau, head of the UN World Food Program.