Մեղրիի անցակետի արդիականացումը նոր ազդակ կհաղորդի առևտրաշրջանառության աշխուժացմանը
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական Միության (ԵՄ) պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինին՝ Հայաստանում առաքելությունն ավարտելու կապակցությամբ:
Կողմերը բարձր են գնահատել Եվրոպական Միության կողմից մաքսային և հարկային վարչարարության ոլորտներում տարիներ շարունակ տրամադրված աջակցությունը, ինչպես նաև կողմերի միջև ձևավորված երկարամյա փոխհամագործակցության արդյունավետությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ԵՄ աջակցությամբ և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի ֆինանսավորմամբ ՀՀ ՊԵԿ Հարավային մաքսատուն-վարչության Մեղրիի մաքսային կետի վերակառուցման և արդիականացման ծրագրի իրականացման ընթացքին վերաբերող մի շարք հարցեր։
ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը վստահություն է հայտնել, որ Մեղրիի անցակետի արդիականացումը նոր ազդակ կհաղորդի Հայաստանի հարավային տնտեսական սահմանով իրականացվող ուղևորափոխադրումների և առևտրաշրջանառության աշխուժացմանը:
ՀՀ-ում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը երախտագիտություն է հայտնել ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանին և Պետական եկամուտների կոմիտեի թիմին՝ կողմերի միջև կապերի զարգացմանն աջակցելու և արդյունավետ համագործակցելու համար։ Միաժամանակ, ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանը բարձր է գնահատել Եվրոպական Միության և կոմիտեի արդյունավետ աշխատանքային հարաբերությունները և համատեղ ջանքերը` միտված Եվրոպական Միության և Հայաստանի Հանրապետության միջև հարաբերությունների ամրապնդմանն ու խորացմանը։
ՀՀ ՊԵԿ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանին՝ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում ունեցած անձնական ներդրման համար և մաղթել հաջողություն հետագա գործունեության ընթացքում։

Модернизация КПП «Мегри» придаст новый импульс оживлению торговли
Председатель Комитета государственных доходов РА Рустам Бадасян принял главу делегации Европейского Союза (ЕС) в Республике Армения, посла Андреа Викторин по случаю завершения ее миссии в Армении.
Стороны высоко оценили многолетнюю поддержку, оказываемую Европейским Союзом в сфере таможенного и налогового администрирования, а также эффективность многолетнего сотрудничества сторон.
В ходе встречи стороны обсудили ряд вопросов, связанных с реализацией проекта реконструкции и модернизации Мегринского таможенного поста Южного таможенного управления КГД РА при поддержке ЕС и финансировании Европейского банка реконструкции и развития.
Председатель КГД Рустам Бадасян выразил уверенность, что модернизация КПП «Мегри» придаст новый импульс активизации пассажирских перевозок и товарооборота на южной экономической границе Армении.
Посол Андреа Викторин, глава делегации Европейского Союза в РА, выразила благодарность Президенту КГД Рустаму Бадасяну и команде Комитета государственных доходов за поддержку развития отношений между сторонами и эффективное сотрудничество. В то же время посол ЕС в Армении высоко оценила эффективные рабочие отношения Европейского Союза и комитета и совместные усилия, направленные на укрепление и углубление отношений между Европейским Союзом и Республикой Армения.
Председатель КГД РА поблагодарил посла ЕС в РА за личный вклад в развитие двусторонних отношений и пожелал ей успехов в дальнейшей деятельности.