Համահայկական ամառային 8-րդ խաղերը շուրջ 7000 մասնակից կունենա
Օգոստոսի 5-ին Գյումրու քաղաքային մարզադաշտում տեղի կունենա Համահայկական ամառային 8-րդ խաղերի բացման հանդիսավոր արարողությունը։
Մինչ այդ իրականացվում են նախապատրաստական աշխատանքներ, որոնց ընթացքին հետևել են Համահայկական ամառային 8-րդ խաղերի կազմակերպման և անցկացման կազմկոմիտեի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանը, Շիրակի մարզպետ Մուշեղ Մուրադյանն ու այլ պատասխանատուներ։
Համահայկական ամառային ութերորդ խաղերի կազմակերպման և անցկացման կազմկոմիտեի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ Շիրակի մարզպետի աշխատակազմում տեղի է ունեցել նաև աշխատանքային խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Խաղերի կազմակերպչական աշխատանքների հետ կապված հարցեր: Արայիկ Հարությունյանը հետաքրքրվել է արդեն իրականացված և ընթացքի մեջ գտնվող աշխատանքներով` նշելով, որ ամեն ինչ պետք է արվի Համահայկական խաղերը պատշաճ մակարդակով անցկացնելու համար:
Շիրակի մարզպետը հավաստիացրել է, որ ջանք ու եռանդ չի խնայվում յուրաքանչյուր խնդրի լուծման համար։ Այնուհետև պատասխանատուները հետևել են մարզադաշտին հարակից փողոցի ասֆալտապատման աշխատանքներին։ Իրականացվել են երթևեկելի մասի 2380 քառակուսի մետր երկշերտ ասֆալտապատման, 40 քառակուսի մետր իջատեղերի և 244 քառակուսի մետր մայթերի կառուցման աշխատանքներ։
Այս տարի Համահայկական ամառային 8-րդ խաղերին շուրջ 7000 մարդ կմասնակցի, իսկ հյուրերի թիվը կհասնի տասը հազարի։ ԿԳՄՍՆ սպորտի քաղաքականության վարչության պետ, Համահայկական 8-րդ խաղերի գլխավոր մրցավար Նարինե Շահբազյանի խոսքով՝ գրանցվել է շուրջ 170 թիմ. «Ամենաշատ թիմերը գրանցվել են ֆուտզալ մարզաձևում՝ 48 երկիր, բասկետբոլում և ֆուտբոլում՝ հավասարաչափ՝ 28-ական։ Բավականին շատ մասնակիցներ ունենք, և կարծում եմ՝ սա ռեկորդային թիվ է»:
Այս տարի առաջին անգամ Համահայկական ամառային 8-րդ խաղերը կհյուրընկալեն Սաուդյան Արաբիայում բնակվող մեր հայրենակիցներին։ Ամենաշատ հայտ ներկայացվել է Ռուսաստանից և Վրաստանից։ Դիմել են նաև անհատական ​​սպորտաձևերի համար, ինչպիսիք են՝ լողը, գոլֆը, շախմատը: Այս տարի մասնակիցների թվում կան նաև 10-15 տարեկան երեխաներ։ Նրանք հիմնականում մասնակցելու են շախմատի և լողի մրցումներին։
Օրերս էլ Գյումրու Շախմատի տանը տեղի է ունեցել Խաղերի թիմային մարզաձևերի վիճակահանությունը։
Խաղերի մրցավարները, Նարինե Շահբազյանի փոխանցմամբ, միջազգային բարձր որակավորում ունեն։
«Մրցավարներն ընտրվել են մարզաձևերի ֆեդերացիաների կողմից, ունենք նաև միջազգային մրցավարներ, որոնք սպասարկել են միջազգային մրցաշարեր՝ բասկետբոլի, աթլետիկայի, վոլեյբոլի։ Ութ տարիների փորձը ցույց է տվել, որ մեր մրցավարները բավականին բարձր մակարդակով են անցկացնում բոլոր մրցումները»,- նշել է Նարինե Շահբազյանը։
Համահայկական ամառային 8-րդ խաղերի մասնակիցները խաղային տարբեր մարզաձևերում կմրցեն հարմարավետ, միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան պայմաններում։
Ինչպես նախորդ տարիներին, այս տարի նույնպես մասնակիցներին համակարգված աշխատանքով կդիմավորեն ու ամբողջ ընթացքում կուղեկցեն համահայկական խաղերի կամավորները։
Համահայկական ամառային 8-րդ խաղերի բացման հանդիսավոր արարողությունը տեղի կունենա օգոստոսի 5-ին Գյումրու քաղաքային մարզադաշտում: «Միասնություն սպորտով» կարգախոսով միջոցառման մեկնարկը նախատեսված է ժամը 21:00-ին:

The 8th Pan-Armenian Summer Games will have around 7,000 participants
On August 5, the 8th All-Armenian Summer Games opening ceremony will take place at the city stadium of Gyumri.
Until then, preparatory works are being carried out, the course of which was monitored by Araik Harutyunyan, Chairman of the Organizing Committee of the 8th Pan-Armenian Summer Games, Ishkhan Zakaryan, Chairman of the World Pan-Armenian Games Committee, Mushegh Muradyan, Governor of Shirak, and other officials.
A working meeting was also held in the staff of the governor of Shirak under the leadership of Araik Harutyunyan, the chairman of the organizing committee for the organization and holding of the Eighth Pan-Armenian Summer Games, during which issues related to the organizational work of the Games were discussed. Araik Harutyunyan was interested in the already implemented and ongoing works, noting that everything should be done to hold the All-Armenian Games properly.
The governor of Shirak assured that effort and energy are not spared to solve every problem. Then the officials followed the asphalt paving works of the street adjacent to the stadium. Construction works of 2380 square meters of two-layer asphalting of the carriageway, 40 square meters of sidewalks, and 244 square meters of sidewalks were carried out.
This year, around 7,000 people will participate in the 8th Pan-Armenian Summer Games, and the number of guests will reach ten thousand. According to Narine Shahbazyan, the head of the sports policy department of the ESCS and the chief referee of the 8th All-Armenian Games, about 170 teams have registered. "The most teams were registered in futsal sport - 48 countries, in basketball and football - 28 each. We have quite a lot of participants, and I think this is a record number."
This year, for the first time, the 8th Pan-Armenian Summer Games will host our compatriots living in Saudi Arabia. Most applications were submitted from Russia and Georgia. They also applied to sports such as swimming, golf, and chess. This year, there are also children aged 10-15 among the participants. They will mainly participate in chess and swimming competitions.
The draw for the team sports of the Games took place a few days ago at the Gyumri Chess House.
According to Narine Shahbazyan, the referees of the games have high international qualifications.
"The referees were chosen by the sports federations, we also have international referees who served international tournaments: basketball, athletics, volleyball. The experience of eight years has shown that our referees conduct all competitions at a fairly high level," said Narine Shahbazyan.
The 8th Pan-Armenian Summer Games participants will compete in various game sports under comfortable conditions by international standards.
As in the previous years, this year also, the participants will be greeted with systematic work and accompanied by the volunteers of the Pan-Armenian Games.
The opening ceremony of the 8th All-Armenian Summer Games will take place on August 5 at the city stadium of Gyumri. The event with the slogan "Unity in sport" will start at 21:00.