Կալանավորվել է դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի հայրը՝ նախկին դեսպան Արմեն Սմբատյանը
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի հայրը՝ դիվանագետ, Իսրայելում Հայաստանի նախկին դեսպան Արմեն Սմբատյանը, 2 ամսով կալանավորվել է:
Գլխավոր դատախազությունից Radar Armenia-ին հայտնեցին, որ հայտնաբերվել և ձերբակալվել է նաև գործարար Ա.Պ.-ն, նրան կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացվել։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ կալանավորվել է Սերգեյ Սմբատյանը։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 29-ին ձերբակալվել էին Սերգեյ Սմբատյանը և նրա հայրը՝ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Սմբատյանը:
Ըստ Գլխավոր դատախազության հաղորդագրության՝ քրեական վարույթով պարզվել է, որ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ա.Ս.-ն, վերջինիս որդի, դիրիժոր Ս.Ս.-ն և գործարար Ա.Պ.-ն 2012 թվականին Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը ներկայացրել են 800 մլն դրամ արժողության «Գրքի աշխարհ» բազմաֆունկցիոնալ համալիր կառուցելու կեղծ ներդրումային ծրագիր և խարդախությամբ հափշտակել «Երևանի Պ.Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոց» ՊՈԱԿ-ին անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրված, Երևանի Կողբացի 36 հասցեում գտնվող հողամասից առանձնացված 300 քմ մակերեսով, 166 մլն 103 հազար դրամ արժողությամբ հողամասը:

Арестован отец дирижера Сергея Смбатяна, бывший посол Армен Смбатян
На 2 месяца задержан отец художественного руководителя и главного дирижера Государственного симфонического оркестра Армении Сергея Смбатяна, дипломат, бывший посол Армении в Израиле Армен Смбатян.
Генпрокуратура сообщила Radar Armenia , что также найден и задержан бизнесмен А.П., и подано ходатайство о его аресте.
Ранее мы сообщали , что Сергей Смбатян задержан.
Напомним, что 29 июля были арестованы Сергей Смбатян и его отец, Чрезвычайный и Полномочный Посол Армен Смбатян.
Согласно сообщению Генеральной прокуратуры, в ходе уголовного производства установлено, что Чрезвычайный и Полномочный Посол А.С., сын последнего, дирижер С.С. и предприниматель А.П. в 2012 году передали Правительству Республики Армения фиктивный инвестиционный проект на 800 млн драмов по строительству многофункционального комплекса «Книжный мир» и мошенническим путем похитили земельный участок площадью 300 квадратных метров стоимостью 166 миллионов 103 тысяч драмов, отделенный от земельного участка по адресу г. Ереван, для бесплатного пользования "Ереванской средней музыкальной школы им. П.И.Чайковского"