Վագիֆ Խաչատրյանի նկատմամբ առկա չէ միջազգային հետախուզում․ ՀՀ ՄԻՊ
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից ձեռք բերված տեղեկություններով և իրականացված ուսումնասիրություններով հաստատվել է, որ Հայաստան բուժման նպատակով տեղափոխվող և ադրբեջանցիների կողմից առևանգված Վագիֆ Խաչատրյանի նկատմամբ միջազգային հետախուզական որևէ համակարգում առկա չէ վերջինիս հետախուզման վերաբերյալ տվյալ։ Հետևաբար, այդ մասին Ադրբեջանի դատախազության տարածած հայտարարությունը չի համապատասխանում իրականությանը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդգծում է, որ Վագիֆ Խաչատրյանը միջազգային մարդասիրական պաշտպանության տակ գտնվող անձ է, ով ԿԽՄԿ հովանու ներքո Հայաստան էր տեղափոխվում բուժում ստանալու նպատակով։ Ուստի վերջինիս առևանգումն Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայողների կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում է։
ԿԽՄԿ-ի կողմից հրատապ բժշկական օգնություն ստանալու նպատակով անձանց տեղափոխումը ՀՀ համաձայնեցվել է ադրբեջական իշխանությունների հետ, որից հետո է միայն ԿԽՄԿ-ն կատարել միջազգային մարդասիրական առաքելությունը։ Այլ կերպ՝ ադրբեջանական կողմը համաձայնություն է տվել մարդասիրական նպատակով անձի տեղափոխմանը՝ այնուհետև ոչ իրավաչափ միջամտություն իրականացնելով մարդու հիմնարար իրավունքներին։
Սույնով Ադրբեջանը խախտում է 1949 թվականի օգոստոսի 12-ի ժնևյան կոնվենցիան և Միջազգային զինված ընդհարումների զոհերի պաշտպանության մասին լրացուցիչ արձանագրության (Արձանագրություն 1) 37-րդ հոդվածը։
Պաշտպանը կարևոր է համարում շեշտել, որ պետությունների կողմից մարդասիրական օգնություն ցուցաբերող կազմակերպության՝ կոնկրետ դեպքում՝ ԿԽՄԿ-ի մարդասիրական առաքելությանը խոչընդոտելն անթույլատրելի է և հակասում է նման կազմակերպությունների գործունեությանը վերաբերելի միջազգային-իրավական սկզբունքներին։
Վերը շարադրվածը հիմք է տալիս եզրակացնելու, որ տվյալ դեպքում գործ ունենք ադրբեջանական իշխանությունների կողմից մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումների հետ՝ նկատի ունենալով այն, որ չեն պահպանվում մարդու հիմնարար իրավունքներին միջամտության առնչությամբ ժամանակակից քաղաքակիրթ աշխարհում համընդհանուր ճանաչում ունեցող միջազգային-իրավական երաշխիքներն ու չափանիշները։
Վագիֆ Խաչատրյանի իրավունքների երաշխավորման հետ կապված հարցերը գտնվում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի անմիջական ուշադրության ներքո և այդ հարցով Պաշտպանը կապի մեջ է մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային գործընկերների հետ:

В отношении Вагифа Хачатряна международный розыск не ведется. ЗПЧ РА
Согласно полученной Офисом Защитника прав человека информации и проведенным исследованиям, было подтверждено, что ни в одной международной системе разведки не существует международного розыска в отношении Вагифа Хачатряна. Поэтому заявление прокуратуры Азербайджана по этому поводу не соответствует действительности.
Правозащитник подчеркивает, что Вагиф Хачатрян является лицом, находящимся под международной гуманитарной защитой, которого под эгидой МККК переправляют в Армению для лечения. Поэтому похищение последнего пограничниками Азербайджана является грубым нарушением международного гуманитарного права.
Передача лиц в Армению с целью получения неотложной медицинской помощи МККК была согласована с властями Азербайджана, после чего только МККК выполнял международную гуманитарную миссию. Другими словами, азербайджанская сторона согласилась на передачу человека в гуманитарных целях, а затем незаконно вмешалась в основные права человека.
Тем самым Азербайджан нарушает Женевскую конвенцию от 12 августа 1949 года и статью 37 Дополнительного протокола о защите жертв международных вооруженных конфликтов (Протокол 1).
Защитник считает важным подчеркнуть, что воспрепятствование государством гуманитарной миссии организации, оказывающей гуманитарную помощь, в данном случае МККК, недопустимо и противоречит международно-правовым принципам деятельности таких организаций.
Вышесказанное является основанием для вывода о том, что в данном случае мы имеем дело с грубыми нарушениями прав человека со стороны властей Азербайджана, имея в виду, что не соблюдаются общепризнанные в современном цивилизованном мире международно-правовые гарантии и стандарты в отношении вмешательства в основные права человека.
Вопросы, связанные с обеспечением прав Вагифа Хачатряна, находятся в непосредственном ведении Защитника прав человека, и Защитник находится в контакте с международными партнерами, уполномоченными защищать права человека.