Հումանիտար օգնություն տեղափոխող բեռնատարներն անշարժ կանգնած են․ ՀՀ ՄԻՊ
Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներն այսօր՝ հուլիսի 28-ին, այցելել են Սյունիքի մարզի Կոռնիձոր բնակավայր՝ Լաչինի միջանցքի սկզբնամաս, որտեղ արդեն մի քանի օր է հումանիտար օգնություն տեղափոխող բեռնատարներն անշարժ կանգնած են։
Նրանց ուղեկցել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանն ու Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչները՝ ՄԻՊ աշխատակազմի գլխավոր քարտուղար Նինա Փիրումյանն ու Միջազգային համագործակցության վարչության պետ Աննա Կարապետյանը։ Նրանք շրջել են տեղանքում, հեռվից իրականացրել սահմանի մշտադիտարկում։
Իրավիճակի վերաբերյալ Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներին ընդհանուր տեղեկություններ են տրամադրել Արտաքին գործերի, Առողջապահության, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարների տեղակալները, Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանն ու ՄԻՊ աշխատակազմը։
Աննա Կարապետյանը ներկայացրել է խնդրի շուրջ Պաշտպանի կողմից իրականացվող շարունակական փաստահավաք աշխատանքները։ Բացի այդ, ՄԻՊ ներկայացուցիչը նշել է, որ ստացված տեղեկատվությունը պարբերաբար փոխանցվում է մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային կառույցներին՝ կոչ անելով անհրաժեշտ ջանքեր գործադրել Լաչինի միջանցքի արգելափակումը վերացնելու ուղղությամբ։

Грузовики с гуманитарной помощью стоят без движения. ЗПЧ РА
Сегодня, 28 июля, представители дипломатического корпуса и международных организаций, аккредитованных в Армении, посетили поселок Корнидзор Сюникской области, отправную точку Лачинского коридора, где уже несколько дней стоят грузовики с гуманитарной помощью.
Их сопровождали заместитель министра иностранных дел РА Ваан Костанян и представители аппарата Защитника прав человека, генеральный секретарь офиса правозащитников Нина Пирумян и начальник отдела международного сотрудничества Анна Карапетян. Они совершили поездку по району и наблюдали за границей издалека.
Заместители министра иностранных дел, здравоохранения, труда и социальной защиты, губернатор Сюника Роберт Гукасян и сотрудники ЗПЧ предоставили общую информацию о ситуации представителям аккредитованных в Армении дипломатических представительств и международных структур.
Анна Карапетян представила текущую работу Защитника по установлению фактов по данному вопросу. Кроме того, представитель правозащитника отметила, что полученная информация регулярно передается международным организациям с мандатом на защиту прав человека, призвав их приложить необходимые усилия для снятия блокады Лачинского коридора.