Արարատ Միրզոյանին իր հավատարմագրերի պատճենն է հանձնել Ֆրանսիայի դեսպանը
Հուլիսի 28-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին իր հավատարմագրերի պատճենն է հանձնել ՀՀ-ում Ֆրանսիայի նորանշանակ դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին։
Նախարար Միրզոյանը շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու առթիվ և իր վստահությունն է հայտնել, որ դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին իր առաքելության ընթացքում կգործադրի առավելագույն ջանքերը երկու երկրների միջև հարաբերությունների առավել զարգացման ուղղությամբ՝ դրանց ներկայիս առանձնաշնորհյալ բնույթին համապատասխան:
Դեսպանն իր կողմից շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար՝ պատրաստակամություն հայտնելով իր ակտիվ գործունեությամբ առավելագույնս նպաստել երկու ժողովուրդների բարեկամության և ընդհանուր հետաքրքրությունների վրա հիմնված հարաբերությունների ընդլայնման համար:
Ընդգծվել է Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը, ակտիվ փոխայցելություններն ու բարձր ձևաչափերով պարբերական շփումները, որոնք իրենց նպաստ են բերում ներկայիս՝ մարտահրավերներով լինի իրավիճակում փոխգործակցության նոր եզրեր գտնելու հարցում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են հայ-ֆրանսիական երկկողմ օրակարգի ծրագրերի շուրջ՝ այդ թվում նաև անդրադառնալով  «Հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության 2021-2026թթ. ճանապարհային քարտեզի» իրականացման, Ֆրանսիական զարգացման գործակալության հետ, ինչպես նաև մշակույթի և կրթության ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հարցերին։
Քննարկվել են տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցեր: Արարատ Միրզոյանը նորանշանակ դեսպանին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում օրեցօր վատթարացող հումանիտար իրավիճակը: Կարևորելով մինչ այս արգելափակման վերացման հարցում հնչած հստակ գնահատականները՝ նախարար ընդգծել ընդգծել է  առկա մեխանիզմներն այդ ուղղությամբ արդոյւանվետ օգտագործելու անհրաժեշտությունը:
Անրադառնալով տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հարցում հայկական կողմի տեսլականին՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է այդ հարցում շահագրգռված դերակատարների հստակ քայլերի և շարունակական ներգրավածության կարևորությունը:

Арарат Мирзоян вручил копии верительных грамот послу Франции
28 июля министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян вручил копии верительных грамот новоназначенному послу Франции в РА Оливье Декотиньи.
Министр Мирзоян поздравил новоназначенного посла с вступлением в ответственную должность и выразил уверенность, что в ходе своей миссии посол Оливье Дкотиньи приложит максимум усилий для дальнейшего развития отношений между двумя странами, в соответствии с их нынешним привилегированным характером.
Посол поблагодарил за теплый прием, выразив готовность своей активной деятельностью способствовать расширению основанных на общих интересах дружбы и отношений между двумя народами.
Подчеркнуты высокий уровень политического диалога между Арменией и Францией, активные взаимные визиты и периодические контакты в высоких форматах, которые способствуют нахождению новых граней взаимодействия в нынешней сложной ситуации.
В ходе встречи стороны обсудили программы армяно-французской двусторонней повестки, в том числе «Армяно-французское экономическое сотрудничество на 2021-2026 годы» реализация «дорожной карты», расширение сотрудничества с Французским агентством развития, а также в сферах культуры и образования.
Были обсуждены вопросы региональной и международной безопасности. Арарат Мирзоян представил новоназначенному послу ежедневно ухудшающуюся гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Подчеркнув четкие оценки, которые были сделаны в отношении снятия этой блокады, министр подчеркнул необходимость эффективного использования существующих механизмов в этом направлении.
Коснувшись видения армянской стороны относительно мира и стабильности в регионе, министр Мирзоян подчеркнул важность четких шагов и постоянного участия заинтересованных в этом вопросе акторов.