Արարատ Միրզոյանին իր հավատարմագրերի պատճենն է հանձնել Ֆրանսիայի դեսպանը
Հուլիսի 28-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին իր հավատարմագրերի պատճենն է հանձնել ՀՀ-ում Ֆրանսիայի նորանշանակ դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին։
Նախարար Միրզոյանը շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու առթիվ և իր վստահությունն է հայտնել, որ դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին իր առաքելության ընթացքում կգործադրի առավելագույն ջանքերը երկու երկրների միջև հարաբերությունների առավել զարգացման ուղղությամբ՝ դրանց ներկայիս առանձնաշնորհյալ բնույթին համապատասխան:
Դեսպանն իր կողմից շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար՝ պատրաստակամություն հայտնելով իր ակտիվ գործունեությամբ առավելագույնս նպաստել երկու ժողովուրդների բարեկամության և ընդհանուր հետաքրքրությունների վրա հիմնված հարաբերությունների ընդլայնման համար:
Ընդգծվել է Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը, ակտիվ փոխայցելություններն ու բարձր ձևաչափերով պարբերական շփումները, որոնք իրենց նպաստ են բերում ներկայիս՝ մարտահրավերներով լինի իրավիճակում փոխգործակցության նոր եզրեր գտնելու հարցում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են հայ-ֆրանսիական երկկողմ օրակարգի ծրագրերի շուրջ՝ այդ թվում նաև անդրադառնալով  «Հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության 2021-2026թթ. ճանապարհային քարտեզի» իրականացման, Ֆրանսիական զարգացման գործակալության հետ, ինչպես նաև մշակույթի և կրթության ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հարցերին։
Քննարկվել են տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցեր: Արարատ Միրզոյանը նորանշանակ դեսպանին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում օրեցօր վատթարացող հումանիտար իրավիճակը: Կարևորելով մինչ այս արգելափակման վերացման հարցում հնչած հստակ գնահատականները՝ նախարար ընդգծել ընդգծել է  առկա մեխանիզմներն այդ ուղղությամբ արդոյւանվետ օգտագործելու անհրաժեշտությունը:
Անրադառնալով տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հարցում հայկական կողմի տեսլականին՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է այդ հարցում շահագրգռված դերակատարների հստակ քայլերի և շարունակական ներգրավածության կարևորությունը:

Ararat Mirzoyan handed over a copy of his credentials to the French ambassador
On July 28, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan handed over a copy of his credentials to the newly appointed Ambassador of France to RA, Olivier Decottignies.
Minister Mirzoyan congratulated the newly appointed ambassador on assuming the responsible position and expressed his confidence that during his mission, Ambassador Olivier Dkotinyi will make maximum efforts towards further developing relations between the two countries in accordance with their current privileged nature.
The ambassador thanked the minister for the warm reception, expressing his willingness to contribute to expanding friendship and relations based on shared interests between the two peoples through his active activities.
The high level of political dialogue between Armenia and France, active mutual visits, and periodic contacts in high formats, which contribute to finding new interaction edges in the current challenging situation, were emphasized.
During the meeting, the parties discussed the programs of the Armenian-French bilateral agenda, including "Armenian-French Economic Cooperation 2021-2026". Implementing the "road map," the expansion of cooperation with the French Development Agency, as well as in the fields of culture and education.
Regional and international security issues were discussed. Ararat Mirzoyan presented to the newly appointed ambassador the daily worsening humanitarian situation in Nagorno Karabakh due to Azerbaijan's illegal blocking of the Lachin Corridor. Emphasizing the precise assessments made regarding lifting this blockade, the minister noted the need to use the existing mechanisms in that direction effectively.
Referring to the vision of the Armenian side regarding peace and stability in the region, Minister Mirzoyan emphasized the importance of straightforward steps and the continuous involvement of the actors interested in this issue.