Երևանում բացվեց Հայրենադարձության և ինտեգրման առաջին կենտրոնը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ Երևանում ներկա է գտնվել Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Հայրենադարձության և ինտեգրման առաջին կենտրոնի բացման արարողությանը: Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, նախարարներ, Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը և պաշտոնատար այլ անձինք:
Իր խոսքում վարչապետը նշել է, որ կան բազմաթիվ դե ֆակտո հարցեր, որոնց մարդիկ մի երկրից այլ երկիր տեղափոխվելու պարագայում բախվում են, խնդիրներ ունենում: «Եվ մենք քննարկումներում արձանագրեցինք, որ եթե բարձրաստիճան պաշտոնյան կարող է հայրենադարձվելու ընթացքում ունենալ նման խնդիրներ՝ կապեր ունենալով և հասանելիություն ունենալով, ընդհուպ Հանրապետության վարչապետի, նախագահի, նախարարների հետ, ապա ի՞նչ կարող է տեղի ունենալ բազմաթիվ այլ մարդկանց հետ, որոնք նման հնարավոր կապեր չունեն:
Եվ պետք է արձանագրել, որ սա մի իրադարձություն է, որը կապ ունի մեր մոտեցումների հետ՝ որոշումների կայացման և դրանք իրագործելու ընթացքում, որովհետև այսօր էլ Կառավարության նիստում քննարկում ենք, որ ոչ միայն պետք է հայտարարենք դիրքորոշումները, այլև դիտարկենք հակառակ կողմից: Իսկ գործնականում դրանք ի՞նչ խնդիրներ են առաջ բերում:
Հայրենադարձություն բառը բոլորիս համար թանկ, կարևոր և ռազմավարական նշանակություն ունեցող արտահայտություն է, բայց երբ քաղաքական մակարդակում դա հայտարարում ենք՝ չենք արձանագրում, որ քաղաքական ուղերձն այո՛, բազմաթիվ մարդկանց մոտ կարող է առաջացնել ոգևորություն, ցանկություն, բայց մի պետական կառավարման կամ իրավական մի ընթացակարգերի հետ բախվելուց մարդու ոգևորությունը կարող է զրոյանալ և հակառակը՝ հետ պտտվել ու առաջ բերել զղջման խորը զգացում, թե ինչու ես այս ճանապարհին ոտք դրեցի»,- ասել է վարչապետը՝ ավելացնելով, որ այդ քննարկումների արդյունքում է հասկացվել այնպիսի ինստիտուտի անհրաժեշտությունը, որն աջակցի բոլոր այն մարդկանց, ովքեր հայրենադարձության շատ կարևոր որոշում կկայացնեն:
«Բայց նաև մենք արձանագրեցինք, որպեսզի այդ որոշումը լինի հնարավորինս էֆեկտիվ, պետք է դա լինի ոչ թե ուղղակի ստանդարտ, դասական պետական մի մարմին, այլ պետք է լինի մի տեղ, որը նաև ֆորմալ հնարավորություններ կունենա, ոչ ֆորմալ հնարավորություններ կունենա, մշտական հաղորդակցության մեջ կլինի այն մարդկանց, քաղաքացիական հասարակության հետ, որոնք նույնիսկ պետական կառավարման մարմիններից առաջ առնչվել, առերեսվել են թեմային և գիտեն բոլոր նրբությունները։
Պարոն Սինանյանն արդեն նշեց, որ այս գրասենյակի և ինստիտուտի նպատակը մարդուն ուղեկցելն է մտադրության ձևավորման փուլից։ Ավելին, սա նաև ևս մեկ գործնական քաղաքական ուղերձ է, որ հայրենադարձությունը ցանկալի է։ Կառավարությունն ուզում է Հայաստանի Հանրապետություն վերադարձած ավելի ու ավելի շատ մարդկանց տեսնել: Արդեն նշվեց, որ օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ հանգամանքների բերումով կան որոշակի միտումներ, և մեր խնդիրն այն է, որ այդ միտումներին զուգահեռ նաև մեր պոտենցիալ հայրենադարձներին մատուցենք այնպիսի ծառայություններ, որոնց վերաբերյալ խոսակցությունները կոգևորեն ուրիշներին նույնպես քայլ անել դեպի հայրենադարձություն, դեպի Հայաստանի Հանրապետություն»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր այն գործընկերներին, ովքեր հնարավոր են դարձրել այս նախագիծը։ «Ուզում եմ բոլորիս շնորհավորել այս կարևոր առիթով: Նման քայլերով պետք է ամրապնդենք մեր քաղաքացիների, ժողովրդի վստահությունը Հայաստանի Հանրապետության ապագայի նկատմամբ՝ այն արձանագրումով, որ այդ ապագան ոչ ոք սկուտեղի վրա մեզ չի մատուցելու։ Դա մի գործ է, որը մենք պետք է անենք բոլորս միասին, յուրաքանչյուրս մեր տեղում՝ կառավարությունն իր տեղում, ընդդիմությունն իր տեղում, քաղաքացիական հասարակությունն իր տեղում, Հայաստանի հանրությունն իր տեղում, հասարակական սեկտորի աշխատողներն իրենց տեղում՝ կենտրոնում ունենալով մի նպատակ, դա Հայաստանի Հանրապետությունն է, ազատ, հզոր և երջանիկ հայկական պետականությունն է ։
Հույս ունեմ, որ այսօրվա մեր իրադարձությունը բազմաթիվ մեր հայրենակիցների հնարավորություն կտա ստեղծելու այդ երջանկությունը, այդ ազատությունը, զարգացնելու այդ հզորությունը և ուրիշներին էլ ստեղծելու և հաղորդակցվելու այդ ամենի հետ»,- ասել է վարչապետը։
Հայրենադարձների ինտեգրման գործընթացն արդյունավետ կազմակերպելու համար Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնն իր տեսակով առաջինը կլինի Հայաստանի Հանրապետությունում և կգործի որպես միասնական ռեսուրս-կենտրոն հայրենադարձների համար: Կենտրոնի բացումը հնարավոր է դարձել ՀՀ կառավարության և «Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամի» արդյունավետ փոխգործակցության շնորհիվ:
Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնը հայրենադարձներին խորհրդատվական ու գործնական աջակցություն է տրամադրելու տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ դեռևս նախահայրենադարձման փուլում, երբ անհատը կամ ընտանիքը հայրենադարձվելու ցանկություն է արտահայտել: Կենտրոնի աշխատակիցը նախապատրաստելու և ուղեկցելու է հայրենադարձին ողջ ընթացքում՝ նրան ներկայացնելով ու ծանոթացնելով Հայրենիքում իրավական գործընթացներին, կրթական, առողջապահական, մաքսային, զբաղվածության, բիզնես գործունեություն ծավալելու և այլ հարցերում՝ սերտորեն գործակցելով գործընկերների հետ:
Կենտրոնն առաջարկում է մշտապես գործող հայերենի անվճար դասընթացներ, ինտեգրման ու իրազեկման անվճար սեմինարներ, օնլայն և օֆլայն տարաբնույթ միջոցառումներ, տեղեկատվական, կապերի հաստատման ու պոտենցիալ գործատուների հետ շփումներ և այլն:

В Ереване открылся первый Центр репатриации и интеграции
Премьер-министр Никол Пашинян вместе с супругой Анной Акопян в Ереване присутствовал на церемонии открытия первого Центра репатриации и интеграции офиса главного уполномоченного по делам диаспоры. На мероприятии также присутствовали президент Республики Армения Ваагн Хачатурян, секретарь Совета безопасности Армен Григорян, министры, главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян и другие должностные лица
В своей речи премьер-министр отметил, что существует множество де-факто проблем, с которыми люди сталкиваются при переезде из одной страны в другую. “И мы в ходе обсуждений зафиксировали, что если такие проблемы при репатриации могут возникнуть у высокопоставленного должностного лица, вплоть до премьер-министра, президента, министров, при наличии связей и доступа, то что же может случиться со многими другими людьми, у которых нет таких связей?
И надо отметить, что это событие связано с нашими подходами в процессе принятия решений и их реализации, потому что и сегодня на заседании правительства мы обсуждаем, что мы должны не только озвучивать позиции, но и рассматривать их с противоположной стороны, чтобы понять, какие проблемы они вызывают на практике
Слово “репатриация” — это ценная, важная и стратегическая фраза для всех нас, но когда мы объявляем ее на политическом уровне, мы не фиксируем, что политические месседжи, да, могут вызвать энтузиазм и желание у многих людей, однако после столкновения с какой-то структурой государственного управления или какой-то юридической процедурой, энтузиазм может быть сведен к нулю и, наоборот, может привести к глубокому чувству сожаления и мысли, почему же я встал на этот путь”, - сказал премьер-министр, добавив, что в результате этих обсуждений возникло понимание необходимости такого института, который будет оказывать помощь всем людям, которые примут очень важное решение о репатриации.
“Мы также зафиксировали, что для того, чтобы это решение было максимально эффективным, это должен быть не стандартный, классический государственный орган, а место, которое будет иметь также формальные возможности, неформальные возможности, и будет находиться в постоянном контакте с людьми, с гражданским обществом, которые имели дело с этой темой и знают все нюансы.
Г-н Синанян уже отметил, что цель этого офиса и института – сопровождать человека с момента формирования намерения. Более того, это еще один практический политический месседж о желательности репатриации. Правительство хочет, чтобы все больше и больше людей возвращались в Республику Армения. Уже упоминалось, что существуют определенные тенденции, обусловленные объективными и субъективными обстоятельствами, и наша задача заключается в том, чтобы параллельно этим тенденциям мы оказывали нашим потенциальным репатриантам такие услуги, разговоры о которых побудят других сделать шаг к репатриации, к Республики Армения”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр поблагодарил всех коллег, которые сделали этот проект возможным. “Хочу поздравить всех с этим важным событием. Такими шагами мы должны укрепить доверие наших граждан, народа к будущему Республики Армения, констатируя, что никто не подаст нам это будущее на блюдечке. Это задача, которую мы все должны выполнить все вместе, каждый на своем месте: правительство на своем месте, оппозиция на своем месте, гражданское общество на своем месте, общественность Армении на своем месте, работники общественного сектора на своем месте, и все они должны быть объединены одной целью, и эта цель - Республика Армения, свободная, сильная и счастливая армянская государственность.
Надеюсь, что сегодняшнее мероприятие даст возможность многим нашим соотечественникам создать это счастье, эту свободу, развить эту силу, а другим - созидать и быть причастными ко всему этому”, - сказал премьер-министр.
В целях эффективной организации процесса интеграции репатриантов Центр репатриации и интеграции офиса главного уполномоченного по делам диаспоры станет первым в Республике Армения и будет действовать как единый ресурсный центр для репатриантов. Открытие центра стало возможным благодаря эффективному сотрудничеству между правительством Республики Армения и “Семейным фондом Овнанян”.
Центр репатриации и интеграции будет оказывать репатриантам консультативную и практическую поддержку по различным направлениям, в том числе на предрепатриационном этапе, когда человек или семья изъявили желание репатриироваться. Сотрудник центра подготовит и будет сопровождать репатрианта на протяжении всего процесса, знакомя и информируя его о правовых процессах на Родине, в частности, в сферах образования, здравоохранения, таможни, трудоустройства, предпринимательской деятельности и др.
Центр предлагает бесплатные курсы армянского языка, бесплатные интеграционные и ознакомительные семинары, различные онлайн и оффлайн мероприятия, информацию, нетворкинг и контакты с потенциальными работодателями и т.д.