«Մեծապես հետաքրքրված ենք Հայաստանի տնտեսական մոդելով»․ Քու Դոնգյու
Աշխատանքային այցով Իտալիայում գտնվող Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ՄԱԿ-ի պարենային համակարգերի գագաթաժողովի շրջանակում հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Քու Դոնգյուի հետ։
Քու Դոնգյուն ողջունելով նախագահ Խաչատուրյանին նշել է, որ շատ ուրախ է Հայաստանի նախագահին հանդիպելու և արդյունավետ համագործակցությանը միտված հարցեր քննարկելու հնարավորության համար։
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, ողջունելով ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության գլխավոր տնօրենին, կարևորել է Հայաստանի և ՄԱԿ-ի, մասնավորապես՝ Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության միջև համարգործակցությունը։ Իր խոսքում Հանրապետության նախագահը նշել է.
«Ուրախ եմ Ձեզ հետ հանդիպելու և փոխադարձ հետաքրքրություններ ներկայացնող թեմաների շուրջ անմիջական քննարկում ունենալու հնարավորության համար։ Վերջին տարիներին Հայաստանի տնտեսության մեջ նշանակալի բարեփոխումներ են կատարվել, որոնք գլխավորապես արդյունք են ներկայիս կառավարության քաղաքականության և իրականացրած ժողովրդավարական բարեփոխումների։ Այդ ամենի արդյունքում մեր տնտեսությունը դարձել է առավել գրավիչ ներդրումների համար, և մենք շարունակելու ենք շարժվել այդ ուղղությամբ։
Հայաստանի կառավարությունը վերջերս հաստատել է նաև պարենային անվտանգության ռազմավարությունը, որով առաջնորդվում ենք։ Հայաստանը առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձնում գյուղատնտեսության ոլորտում թվային և բարձր տեխնոլոգիական նորարարությունների ներմուծմանն ու կիրառմանը։ Մենք նաև այս տեսանկյունից հույս ունենք մեծ ռազմավարական ծրագրեր իրականացնել ձեզ հետ»։
Քու Դոնգյուն իր խոսքում նշել է, որ մեծապես հետաքրքրված է Հայաստանով, Հայաստանի տնտեսական մոդելով և պատրաստակամորեն ջանքեր կգործադրի հայկական արտադրանքի խթանման հարթակներ ձևավորելու ուղղությամբ։ Գլխավոր տնօրենն ընդգծել է, որ մեծապես կարևորում է գրավիչ ներդրումային միջավայրի առկայությունն ինչպես նաև բարձր տեխնոլոգիաների կիրառությունը։ Քու Դոնգյուն շեշտել է, որ ՄԱԿ-ի Պարենի գյուղատնտեսության կազմակերպությունը ստեղծում է պայմաններ և համապատասխան միջավայր ներդրումների ու տնտեսական զարգացման համար և դրանով է ներկայացնում իր աջակցությունը։
Հանդիպման ավարտին երկուստեք կարևորվել է համագործակցության շրջանակների հետագա ընդլայնմանն ուղղված ջանքերի գործադրման կարևորությունը։

"We are very interested in the economic model of Armenia;" Ku Dongyu
The President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, who is in Italy on a working visit, met with the General Director of the Food and Agriculture Organization of the United Nations, Qu Dongyu, within the framework of the UN Food Systems Summit.
Qu Dongyu, welcoming President Khachaturian, noted that he is very happy for the opportunity to meet the President of Armenia and discuss issues aimed at practical cooperation.
President Vahagn Khachaturyan, welcoming the Director General of the Food and Agriculture Organization of the United Nations, highlighted the importance of cooperation between Armenia and the United Nations, particularly the Food and Agriculture Organization. In his speech, the President of the Republic stated:
"I am happy for the opportunity to meet you and have a direct discussion on topics of mutual interest. In recent years, significant reforms have been made in the economy of Armenia, which are mainly the result of the current government's policies and the implementation of democratic reforms. As a result of all that, our economy has become more attractive for investments, and we will continue to move in that direction.
The government of Armenia recently approved the food security strategy, which we are guided by. Armenia pays special attention to introducing and applying digital and high-tech innovations in agriculture. From this point of view, we also hope to implement big strategic plans with you."
Qu Dongyu noted in his speech that he is very interested in Armenia, the economic model of Armenia, and will willingly make efforts to create platforms to promote Armenian products. The General Director emphasized that he attaches great importance to the presence of an attractive investment environment and the use of high technologies. Qu Dongyu stressed that the Food and Agriculture Organization of the United Nations creates conditions and a suitable environment for investment and economic development, thereby providing its support.
At the end of the meeting, both sides emphasized the importance of expanding the scope of cooperation.