ՄԻՊ ներկայացուցիչը Եվրոպայի խորհրդում ներկայացրել է ԵԽ-ի և ՀՀ միջև համագործակցության փորձը
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի մասնագիտացված ստորաբաժանման՝ Զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքների պաշտպանության բաժնի պետ Անդրանիկ Եղոյանը Ստրասբուրգում մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների միջկառավարական համագործակցության վարչության (CDDH) կողմից կազմակերպված միջազգային աշխատաժողովին:
Միջոցառման նպատակն էր ընդգծել զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմները կատարելագործելու անհրաժեշտությունը ԵԽ անդամ երկրներում՝ ԵԽ չափանիշներին համապատասխան։
Միջոցառմանն անդրադարձ է կատարվել զինված ուժերում մարդու իրավունքների վերաբերյալ ԵԽ նախարարների կոմիտեի թիվ 2010 (4) հանձնարարականին, ԶՈւ-ում մարդու իրավունքների պաշտպանության ԵԽ երկրների փորձին, Օմբուդսմանական ինստիտուտների դերին և այլն։
Աշխատաժողովի շրջանակում ՀՀ ՄԻՊ ներկայացուցիչը հատուկ ելույթով է հանդես եկել՝ միջազգային գործընկերներին ներկայացնելով Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի մանդատը և այդ մանդատի ներքո Զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերը:
Առանձին անդրադարձ է կատարվել Պաշտպանի և Եվրոպայի խորհրդի միջև ձևավորված բարձր մակարդակի համագործակցությանը և արձանագրված կոնկրետ արդյունքներին:
«Հպարտությամբ կարող եմ հայտարարել, որ Հայաստանն առաջին պետությունն է, որտեղ 2016 թվականից մեկնարկել է Եվրոպայի խորհրդի՝ զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ու խթանմանը միտված ծրագրերը»,-նշել է Ա. Եղոյանը:
Պաշտպանի ներկայացուցիչն իր խոսքում շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպայի խորհրդին և Եվրոպայի խորհրդի երևանյան գրասենյակին՝ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության հետ երկարամյա և արդյունավետ համագործակցության և հաստատության կարողությունները զարգացնելուն միտված ակտիվ աշխատանքներ իրականացնելու համար:

Представитель ЗПЧ представил опыт сотрудничества Совета Европы и Республики Армения в Совете Европы
Андраник Егоян, руководитель специализированного подразделения Защитника прав человека РА по защите прав военнослужащих и членов их семей, в Страсбурге принял участие в международном семинаре, организованном Руководящим комитетом по правам человека Совета Европы (CDDH).
Цель семинара заключалась в освещении необходимости совершенствования механизмов защиты прав человека в вооруженных силах стран-членов СЕ в соответствии со стандартами СЕ.
Была сделана ссылка на рекомендацию Комитета министров СЕ № 2010 (4) о правах человека в вооруженных силах, опыт стран СЕ в защите прав человека в вооруженных силах, роль институтов Омбудсмена и т.д.
В рамках семинара представитель ЗПЧ РА выступил со специальным докладом, представив международным партнерам мандат Защитника прав человека Армении и вопросы защиты прав человека в Вооруженных Силах РА в рамках этого мандата.
Он коснулся сотрудничества на высоком уровне, сложившемся между ЗПЧ и Советом Европы и  его конкретных результатов.
«Могу с гордостью заявить, что Армения является первой страной, где с 2016 года реализуются программы Совета Европы, направленные на защиту и продвижение прав человека в вооруженных силах», - сказал Андраник Егоян.
Он выразил благодарность Совету Европы и ереванскому представительству Совета Европы за долгосрочное и эффективное сотрудничество с Омбудсменом Армении и за активную деятельность, направленную на развитие потенциала учреждения.