«Մենք դիմեցինք ՀԱՊԿ-ին, և ունեցանք դիտորդական առաքելություն, բայց մենք ավելին էինք սպասում». Արարատ Միրզոյան
Ավստրիա աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հարցազրույց է տվել ավստրիական առաջատար «DerStandard» օրաթերթին: Ստորև ներկայացնում ենք լրագրողի հարցերն ու դրանց պատասխանները:
Հարց. Շաբաթ օրը Բրյուսելում կրկին խաղաղության շուրջ բանակցություններ են տեղի ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։ Ո՞րն է բանակցություններում Ձեզ համար ամենակարևոր կետը։
Պատասխան. Հայաստանը և Ադրբեջանը չեն կարող կարգավորել իրենց հարաբերություններն՝ առանց հաշվի առնելու Լեռնային Ղարաբաղում հայ բնակչության անվտանգությունն ու իրավունքները։ Ադրբեջանը մշտապես խոսել է Հայաստանի կողմից տարածքային պահանջների մասին։ Սակայն մեզ համար խնդիրը մարդկանց անվտանգության և հիմնարար իրավունքների մասին է։
Հարց. Վերջերս լուրեր տարածվեցին Լաչինի միջանցքի արգելափակման մասին, որը դեպի Լեռնային Ղարաբաղ տանող կարևոր տրանսպորտային հանգույց է: Ինչպիսի՞ն է ներկայիս իրավիճակն այնտեղ։
Պատասխան. Լաչինի միջանցքը կյանքի միակ ճանապարհն է, որը կապում է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի և մնացյալ աշխարհի հետ։ Այն ապօրինաբար փակվել է արդեն յոթ ամիս առաջ 2020 թվականի նոյեմբերի՝ հրադադարի մասին հայտարարության խախտմամբ։ Սկզբնական շրջանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն և ռուսական խաղաղապահ ուժերը կարողացել են Լեռնային Ղարաբաղ մատակարարել սննդամթերքի և դեղորայքի առնվազն որոշ քանակ։ Սակայն արդեն մեկ ամիս է, ինչ միջանցքն ամբողջությամբ արգելափակված է։ Ոչինչ չի անցնում: Լեռնային Ղարաբաղը փաստացի շրջափակման մեջ է:
Հարց. Ելք տեսնու՞մ եք:
Պատասխան. Հումանիտար իրավիճակը շատ ծանր է, մենք մոտ ենք հումանիտար աղետի: Ուստի միջազգային հստակ աջակցության ցուցաբերումը հրատապ է։
Հարց. Միջազգային շատ դերակատարներ ցանկանում են միջնորդել՝ ԵՄ-ն, ԱՄՆ-ը, նաև՝ Ռուսաստանը: Սակայն ամեն մեկն էլ նաև իր շահն է հետապնդում։ Դուք դա միշտ ընկալում եք որպես աջակցությո՞ւն, թե՞ երբեմն նաև ճնշում եք զգում:
Պատասխան. Գործընթացը երկու հարթություն ունի՝ քաղաքական, որի մասին Դուք հիմա հարցնում եք, և հումանիտար: Ես կառանձնացնեի այս երկու ասպեկտները: Նախևառաջ մեզ անհրաժեշտ է անհապաղ մարդասիրական միջամտություն՝ 120.000 մարդու սովից փրկելու համար: Ապա մենք կարող ենք շարունակել բանակցել բոլորի հետ, ովքեր շահագրգռված են տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմամբ։
Հարց. Ո՞րն է տևական խաղաղության նախապայմանը:
Պատասխան. Կարևոր է, որ մենք խուսափենք թշնամության ևս մեկ վտանգավոր շրջապտույտ մտնելուց: Հարավային Կովկասում արդեն բավականաչափ արյուն է թափվել: Տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչումն առանցքային նշանակություն կունենա: Կարևոր է նաև տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը։ Իսկ ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգության և իրավունքների հարցին, կարծում ենք, որ դրա լավագույն մեխանիզմը կլինի միջազգային մասնակցությամբ երկխոսությունը։
Հարց. Ռուսաստանի միջնորդությամբ 2020 թվականին կնքված հրադադարից հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ծանր ճնշման տակ հայտնվեց. շատերը հրադադարն ընկալեցին որպես «կապիտուլյացիա», երբեմն տեղի էին ունենում բողոքի բուռն ակցիաներ: Ինչպիսի՞ն է այսօր տրամադրությունը Հայաստանում։
Պատասխան. Այո, այդ ժամանակ լուրջ ճգնաժամ կար։ Կազմակերպիչների շարքում էին ծայրահեղական ուժեր: Նաև կառավարական շենքերը ենթարկվեցին հարձակման։ Ես ինքս հարձակման եմ ենթարկվել, այն ժամանակ խորհրդարանի նախագահն էի: Մենք որոշեցինք ժողովրդին դիմել: Այդպես է գործում ժողովրդավարությունը։ Ընտրությունների հիմնական հարցերն էին Փաշինյանի խաղաղության օրակարգը և թե արդյոք Հայաստանը պետք է շարունակի իր ժողովրդավարական բարեփոխումները։ Չնայած բոլոր դժվարություններին՝ իշխող կուսակցությունը հաղթեց ազատ և արդար ընտրություններում։ Իհարկե, այսօր էլ կա քննադատություն իշխանության հասցեին, որն առողջ է։ Բայց այն ժամանակվա ճգնաժամը հաղթահարվեց։
Հարց. Որքանո՞վ են փոխվել Հայաստանի հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ դրանից հետո։ Ձեր երկիրն, ի վերջո, Մոսկվայի գլխավորած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ է։
Պատասխան. Եթե ​​հետևենք հայ հասարակությունում առկա բանավեճերին, ապա մեծ հիասթափություն կարելի է տեսնել Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների գործողությունների և Հայաստանի տարածք Ադրբեջանի ներխուժումների վերաբերյալ ռուսական արձագանքների կապակցությամբ: Մենք դիմեցինք ՀԱՊԿ-ին, և ունեցանք դիտորդական առաքելություն՝ գլխավոր քարտուղարի գլխավորությամբ։ Բայց մենք ավելին էինք սպասում։ Դա գաղտնիք չէ:

"We appealed to the CSTO and had an observation mission, but we expected more;" Ararat Mirzoyan
Within the framework of his working visit to Austria, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan gave an interview with the leading Austrian daily "DerStandard." Below, we present the journalist's questions and their answers.
Question: Peace negotiations between Armenia and Azerbaijan took place in Brussels on Saturday. What is the most crucial point for you in the negotiations?
Answer: Armenia and Azerbaijan cannot regulate their relations without considering the security and rights of the Armenian population in Nagorno-Karabakh. Azerbaijan has always talked about Armenia's territorial claims. However, the issue is about people's safety and fundamental freedoms.
Question: Recently, there were reports of blocking the Lachin Corridor, an important transport hub leading to Nagorno-Karabakh. What is the current situation there?
Answer: Lachin Corridor is the only way of life that connects Nagorno-Karabakh with Armenia and the rest of the world. It was illegally closed seven months ago, in November 2020, violating the ceasefire declaration. Initially, the International Committee of the Red Cross and the Russian peacekeeping forces could deliver some food and medicine to Nagorno Karabakh. However, the corridor has been completely blocked for a month. Nothing passes. Nagorno-Karabakh is under a de facto blockade.
Question: Do you see a way out?
Answer: The humanitarian situation is challenging; we are close to a disaster. Therefore, it is urgent to show clear international support.
Question: Many international actors want to mediate: the EU, the US, and Russia. However, everyone also pursues their interests. Do you always see this as support, or do you sometimes feel pressured?
Answer: The process has two dimensions: political, which you are asking about now, and humanitarian. I would separate these two aspects. First, we need immediate humanitarian intervention to save 120,000 people from starvation. Then we can continue negotiating with everyone interested in establishing a stable peace in the region.
Question: What is the prerequisite for lasting peace?
Answer: We must avoid entering another dangerous cycle of hostility. Enough blood has already been spilled in the South Caucasus. Mutual recognition of territorial integrity will be critical. Unblocking the regional transport infrastructure is also essential. And as for the issue of security and rights of Nagorno-Karabakh Armenians, the best mechanism for this would be the dialogue with international participation.
Question: After the ceasefire concluded in 2020 with the mediation of Russia, Prime Minister Nikol Pashinyan came under heavy pressure. Many saw the ceasefire as a "capitulation," and violent protests sometimes occurred. What is the mood in Armenia today?
Answer: Yes, there was a severe crisis at that time. Extremist forces were among the organizers. Government buildings were also attacked. I was shot; I was the speaker of the parliament at the time. We decided to appeal to the people. That's how democracy works. The election's main issues were Pashinyan's peace agenda and whether Armenia should continue its democratic reforms. Despite all the difficulties, the ruling party won free and fair elections. Of course, even today, the government is criticized, which is healthy. But the crisis of that time was overcome.
Question: To what extent have Armenia's relations with Russia changed since then? After all, your country is a Moscow-led Collective Security Treaty Organization (CSTO) member.
Answer: If we follow the current debates in Armenian society, we can see great disappointment regarding the actions of the Russian peacekeepers in Nagorno Karabakh and the Russian reactions to Azerbaijan's invasions of the Armenian territory. We appealed to the CSTO and had an observation mission led by the Secretary-General. But we expected more. It's not a secret.