ԱՆԻՖ-ը հիմնադրման պահից մոտ 3,5 տարի անց գրանցել է զուտ ֆինանսական շահույթ
Ս.թ. հուլիսին ամփոփվել են Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի՝ ԱՆԻՖ-ընկերությունների խմբի 2022 թվականի ֆինանսական արդյունքները։ Դրանք հասանելի են ԱՆԻՖ-ի կայքում։
ԱՆԻՖ-ի սեփական կապիտալն այս պահին կազմում է 6 միլիարդ 883 միլիոն դրամ (17,8 միլիոն ԱՄՆ դոլար), իսկ անցած մեկ տարվա ընթացքում գրանցած զուտ շահույթը՝ ավելի քան 1 միլիարդ 760 միլիոն դրամ( մոտ 4,6 միլիոն ԱՄՆ դոլար)։
Ի թիվս այլ արդյունքների, գնահատման համաձայն, 2022 թվականի հուլիսին գործարկումից ի վեր ԱՆԻՖ-ի և Էյր Արաբիա ընկերության համատեղ ձեռնարկության՝ ազգային ավիափոխադրող Ֆլայ Արնա ընկերության բաժնետոմսերի շուկայական արժեքը էական աճ է գրանցել` հասնելով մոտ 27 միլիոն ԱՄՆ դոլարի, զգալի տնտեսական արդյունք գրանցելով ԱՆԻՖ-ի միակ բաժնետեր Հայաստանի Հանրապետության համար։
ԱՆԻՖ-ի գործադիր տնօրեն Դավիթ Փափազյանը մեկնաբանելով այս արդյունքները նշել է. «Իր գոյության ընդամենը 3,5 տարում, որի ընթացքում Հայաստանն անցել է բազմաթիվ փորձություններով, ԱՆԻՖ-ը գրանցել է զուտ շահույթ։ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Մասդար ընկերության  հետ մեր համատեղ ծրագրի՝ «Այգ-1» 200 Մվտ հզորության արևային կայանի շինարարությունը նախատեսում ենք սկսել այս տարեվերջին, ինչը կլինի ԱՆԻՖ-ի այս տարվա ևս մեկ ձեռքբերումը։ Մենք ակնկալում ենք տեղական և արտասահմանյան գործընկերների հետ արդյունավետ համագործակցության շարունակություն՝ նպաստելով Հայաստանի տնտեսության ամրապնդմանը և դիվերսիֆիկացիային»։

ANIF зафиксировал чистую финансовую прибыль примерно через 3,5 года после своего основания.
В июле были подведены финансовые итоги за 2022 год Фонда государственных интересов Армении, группы компаний ANIF. Они доступны на веб-сайте ANIF .
На данный момент собственный капитал ANIF составляет 6 млрд 883 млн драмов (17,8 млн долларов США), а чистая прибыль, зафиксированная за прошедший год, составляет более 1 млрд 760 млн драмов (около 4,6 млн долларов США).
Среди других результатов, согласно оценке, с момента запуска в июле 2022 года рыночная стоимость акций национального авиаперевозчика Fly Arna, совместного предприятия ANIF и Air Arabia, значительно увеличилась и достигла около 27 миллионов долларов США, что является значительным экономическим результатом для Республики Армения, единственного акционера ANIF.
Комментируя эти результаты, исполнительный директор ANIF Давид Папазян сказал: «Всего за 3,5 года своего существования, в течение которых Армения прошла через множество испытаний, ANIF зафиксировал чистую прибыль. Мы планируем начать строительство солнечной электростанции «Айг-1» мощностью 200 МВт нашего совместного проекта с компанией Masdar из Объединенных Арабских Эмиратов в конце этого года, что станет еще одним достижением ANIF в этом году. Мы ожидаем продолжения эффективного сотрудничества с местными и зарубежными партнерами, способствующего укреплению и диверсификации экономики Армении».