Հայաստանում Նիդերլանդների դեսպանի հետ քննչական կոմիտեում քննարկվել են համագործակցության ընդլայնմանն առնչվող հարցեր
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլաս Յակոբ Սխերմերսին։
Ողջունելով պարոն դեսպանին ՀՀ քննչական կոմիտեում՝ Արգիշտի Քյարամյանը նշել է, որ Հայաստանի և Նիդերլանդների հարաբերությունները զարգանում են փոխադարձ վստահության հիմքի վրա, ինչը դրսևորվում է նաև իրավական համագործակցության ոլորտում։ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահը գոհունակություն է հայտնել առ այն, որ Նիդերլանդների իրավասու մարմիններին ուղղված՝ քրեական վարույթներով ՀՀ քննչական կոմիտեի քննչական բոլոր հարցումները կատարվում են շատ կարճ ժամկետներում և բարձր օպերատիվությամբ։ Ներկա պահին չկան ինչպես ՀՀ քննչական կոմիտեի կողմից ուղարկված, այնպես էլ՝ Նիդերլանդների համապատասխան մարմիններից ստացված՝ չկատարված կամ ձգձգվող իրավական հարցումներ։
Արգիշտի Քյարամյանը հույս է հայտնել, որ Հայաստանում Նիդերլանդների դեսպանատան ակտիվ գործունեության արդյունքում երկու երկրների իրավապահ համակարգերի միջև փոխադարձ վստահության վրա հիմնված հարաբերություններն ավելի կզարգանան։
Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Սխերմերսն իր հերթին շեշտել է իրավապահ ոլորտում Հայաստանի և Նիդերլանդների անխափան գործակցության արդյունավետությունը՝ վստահեցնելով, որ դեսպանատունը բոլոր ջանքերը ներդնելու է՝ դրանք ավելի բարձր մակարդակի հասցնելու համար։ Նա հավելել է, որ դրան խթանում է նաև այն հանգամանքը, որ Նիդերլանդներում են տեղակայված Եվրոպական միության քրեական արդարադատության ոլորտում համագործակցության «Եվրոջասթ» (Eurojust) գործակալության և ԵՄ իրավապահ ոլորտում համագործակցության գործակալության՝ Եվրոպոլի (Europol) կենտրոնական գրասենյակները, որոնց հետ ՀՀ իրավապահ մարմինները սերտ համագործակցություն են ծավալում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հանցավորության դեմ պայքարի առանձին ոլորտներում փորձագիտական աջակցությանը, ինչպես նաև՝ տեղեկատվության և փորձի փոխանակմանն ուղղված ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունները, ՀՀ քննչական կոմիտեի և Հայաստանում Նիդերլանդների դեսպանատան միջև հաղորդակցության օպերատիվությունը բարձրացնելու եղանակները, ինչպես նաև՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։

В следственном комитете обсудили вопросы, связанные с расширением сотрудничества с послом Нидерландов в Армении
Председатель Следственного комитета РА Аргишти Кярамян сегодня принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Королевства Нидерландов в Республике Армения Николаса Джейкоба Шермерса.
Приветствуя господина посла в Следственном комитете РА, Аргишти Кярамян отметил, что отношения между Арменией и Нидерландами развиваются на основе взаимного доверия, что проявляется и в сфере правового сотрудничества. Председатель Следственного комитета РА выразил удовлетворение тем, что все следственные действия Следственного комитета РА по уголовным делам, направленные в компетентные органы Нидерландов, проводятся в очень короткие сроки и с высокой эффективностью. В настоящее время неисполненных или находящихся на рассмотрении юридических запросов, направленных Следственным комитетом РА или полученных от соответствующих органов Нидерландов, нет.
Аргишти Кярамян выразил надежду, что в результате активной деятельности посольства Нидерландов в Армении отношения между правоохранительными системами двух стран, основанные на взаимном доверии, получат дальнейшее развитие.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Королевства Нидерландов г-н Шермерс, со своей стороны, подчеркнул эффективность непрерывного сотрудничества между Арменией и Нидерландами в правоохранительной сфере, заверив, что посольство приложит все усилия, чтобы довести его до высшего уровня. Он добавил, что тот факт, что центральные офисы агентства ЕС по сотрудничеству в области уголовного правосудия Евроюст и Европол, агентства по сотрудничеству правоохранительных органов ЕС, находятся в Нидерландах, с которыми правоохранительные органы РА имеют тесное сотрудничество, расширяется.
В ходе встречи были обсуждены возможности реализации программ, направленных на экспертную поддержку в отдельных областях борьбы с преступностью, а также обмен информацией и опытом, методы повышения эффективности коммуникации между Следственным комитетом РА и Посольством Нидерландов в Армении. , а также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.