Անհետ կորած և գերի ընկած զինծառայողների ծնողները փակել են Բաղրամյան պողոտան. պահանջում են վարչապետի հետ հանդիպում
Անհետ կորած համարվող և գերի ընկած զինծառայողների մի խումբ ծնողեր փակել են Բաղրամյան պողոտան։ Ծնողները պահանջում են հանդիպում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
Ակցիան շարունակվում է վաղ առավոտից։ Նրանք սկզբում կառավարության շենքի մոտ են պահանջել Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպում, այնուհետև, տեղեկանալով, որ նա գտնվում է Բաղրամյան 26 հասցեում, ակցիան տեղափոխել են ՀՀ նախագահի նստավայրի մոտ։
Նշենք, որ ակցիային մասնակցում են Էջմիածնի «Քիմիկների» զորամասի զինծառայողների ծնողները, որոնց զավակներին 2020 թվականի հոկտեմբերի 21-ին տեղափոխել էին Արցախ՝ մարտական առաջադրանքի, նրանք ընկել էին շրջափակման մեջ և հակառակորդի հետ անհավասար մարտի բռնվել:
Հիշեցնենք, որ այս առնչությամբ հարուցված գործը դատական ընթացքի մեջ է, և ծնողները դժգոհում են նաև դատավարությունից։ Որպես մեղադրյալ ներգրավված է ՀՀ գլխավոր շտաբի պետի նախկին տեղակալ Անդրանիկ Մակարյանը, որը, ըստ մեղադրանքի ցուցաբերել է իշխանության անգործություն, ինչի հետևանքով շրջափակման մեջ հայտնված 62 հոգանոց խումբը հակառակորդի հետ անհավասար մարտի պայմաններում մնացել է առանց օգնության. 5-ը գերեվարվել են, 12-ը՝ սպանվել, իսկ 23 զինծառայողների, ինչպես նաև ավտոբուսի վարորդի գտնվելու վայրն առայսօր անհայտ է:

Родители пропавших без вести и взятых в плен военнослужащих перекрыли проспект Баграмяна, они требуют встречи с премьер-министром
Группа родителей пропавших без вести и взятых в плен военнослужащих перекрыла проспект Баграмяна. Родители требуют встречи с премьер-министром РА Николом Пашиняном.
Акция продолжается с раннего утра. Сначала они потребовали встречи с Николом Пашиняном возле здания правительства, затем, узнав, что он находится на улице Баграмяна, 26, перенесли акцию возле резиденции президента РА.
Отметим, что в акции участвуют родители военнослужащих воинской части «Химиков» г. Эчмиадзин, дети которых 21 октября 2020 года были переброшены в Арцах для выполнения боевого задания, попали в осаду и вели неравный бой с врагом.
Напомним, дело, возбужденное по этому поводу, находится в судебном процессе, и родители также жалуются на судебный процесс. В качестве обвиняемого привлечен бывший заместитель начальника Генштаба РА Андраник Макарян, который, согласно обвинению, проявил бездеятельность , в результате чего окруженная группа из 62 человек осталась без помощи в условиях неравный бой с врагом. 5 взяты в плен, 12 убиты, местонахождение 23 военнослужащих, а также водителя автобуса до сих пор неизвестно.