Ռուսական պատվիրակության հետ քննարկվել է նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման նախագիծը
Հուլիսի 18-ին «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանի ղեկավարությամբ  կայացել է հայ-ռուսական աշխատանքային խմբի հերթական խորհրդակցությունը: Ռուսական պատվիրակությունը ղեկավարել է «ՌԷՊ» ԲԸ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ-գործադիր տնօրեն Ի. Վերգիզաևը: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև «Հայատոմ ԳՀԻ» ՓԲԸ և Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության ներկայացուցիչները:
Խորհրդակցության օրակարգային թեման եղել է ՀՀ-ում նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման նախագծի նախնական Տեխնիկատնտեսական հիմնավորումը: Քննարկվել են նախնական փաստաթղթի առանձին բաժիններ, դրանք լրացնելու հայկական կողմի առաջարկները, մասնավորապես՝ ՋՋԷՌ-1000, ՋՋԷՌ-1200, ՋՋԷՌ-ՏՕԻ տիպի ռեակտորների բնութագրերի և տեխնիկական պարամետրերի վերաբերյալ:

С российской делегацией обсужден проект строительства нового энергоблока АЭС
18 июля под руководством Генерального директора ЗАО «АЭС» Э. Мартиросяна состоялось очередное заседание армяно-российской рабочей группы. Российскую делегацию возглавлял И. Вергизаев. Во встрече также приняли участие представители ЗАО «Хайатом» и Министерства территориального управления и инфраструктур.
Темой повестки консультации было предварительное ТЭО проекта строительства нового атомного энергоблока в РА. Обсуждены отдельные разделы предварительного документа, а также предложения армянской стороны по их доработке, в частности, касающиеся характеристик и технических параметров реакторов типа ВВЭР-1000, ВВЭР-1200, ВВЭР-ТОИ.