Մահացել է «Արաբկիր» ջոկատի հրամանատար Հովհաննես Հարությունյանը
Մահացել է ԵԿՄ Արաբկիրի տարածքային բաժանմունքի հիմնադիր նախագահ, «Արաբկիր» ջոկատի հրամանատար Հովհաննես Հարությունյանը:
Հովհաննես Հարությունյանը, 1988թ. լինելով Ղարաբաղյան շարժման ակտիվ մասնակից, 1989թ. առաջին անգամ ձերբակալվել է, ազատվելուց հետո ձևավորել է ջոկատ և մեկնել Հադրութ: Նույն թվականին կազմավորել է «Արաբկիր» ջոկատը, որը Հովհաննես Հարությունյանի ղեկավարությամբ մասնակցել է Իջևանի և Նոյեմբերյանի սահմանամերձ պաշտպանական մարտերին:
1990թ. «Արաբկիր» ջոկատը անդամագրվել է «Հատուկ Գնդին»: Նա «Հատուկ Գնդի» վաշտի հրամանատարն էր, որի գործունեության մեջ էր մտնում նաև ՀՀ առաջին նախագահ` Լևոն Տեր-Պետրոսյանի անվտանգության ապահվումը: Նույն թվականին վիրավորվել է աչքից:
1991թ. իր ջոկատով մասնակցել է նաև Շահումյանի պաշտպանական մարտերին, այնուհետև ջոկատն իր մարտական ուղին շարունակել է Հադրութում և Մարտակերտում, իսկ 1993թ. մասնակցել է Քելբաջարի ազատագրմանը:
Հովհաննես Հարությունյանը զբաղեցրել է մի շարք պատասխանատու պետական ու հասարակական պաշտոններ։ 1992թ. եղել է Հայաստանի Հանրապետության ռազմական ոստիկանության պետը։ 1993թ. նշանակվել է Ազգային անվտանգության հակահետախուզության վարչության պետի տեղակալ։ 1993թ. ի վեր եղել է ԵԿՄ խորհրդի, ապա վարչության անդամ։ 1994թ. մայիսի 28-ին Հանրապետության նախագահի հրամանագրով Հովհաննես Հարությունյանին շնորհվել է ՀՀ Զինված ուժերի փոխգնդապետի կոչում։ Եղել է ԵԿՄ Արաբկիրի տարածքային բաժանմունքի հիմնադիր նախագահը։
Հովհաննես Հարությունյանը 2008թ. փետրվարի 19-ին տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունների ժամանակ հանդիսացել է ՀՀ նախագահի թեկնածու Լևոն Տեր-Պետրոսյանի վստահված անձը, ինչից հետո քաղաքական դետապնդման է ենթարկվել՝ կալանավորվելով և դատապարտվելով 1 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկման։

Скончался командир отряда «Арабкир» Оганес Арутюнян
Ушел из жизни учредитель-председатель Арабкирского территориального отдела Еркрапа, командир отряда «Арабкир,Оганес Арутюнян.
Ованес Арутюнян, с 1988 г.р. будучи активным участником карабахского движения, в 1989 г. был впервые арестован, после освобождения сформировал дружину и отправился в Гадрут. В том же году он сформировал отряд «Арабкир», который под руководством Ованеса Арутюняна участвовал в боях за оборону границы Иджевана и Ноемберяна.
В 1990 г. Отряд «Арабкир» влился в «Особый полк». Был командиром роты «Особый полк», в сферу деятельности которой входила охрана Левона Тер-Петросяна, первого президента РА. В том же году получил травму глаза.
В 1991 г. со своим отрядом он также участвовал в оборонительных боях Шаумяна, затем отряд продолжил свой боевой путь в Гадруте и Мартакерте, а в 1993 г. участвовал в освобождении Кельбаджара.
Ованес Арутюнян занимал ряд ответственных государственных и общественных должностей. В 1992 г. был начальником военной полиции Республики Армения. В 1993 г. был назначен заместителем начальника Управления контрразведки Национальной безопасности. В 1994 г. 28 мая указом Президента Республики Ованесу Арутюняну присвоено звание подполковника ВС РА. Он был президентом-основателем регионального отделения Еркрапа.
Оганес Арутюнян в 2008 году во время президентских выборов, состоявшихся 19 февраля, был доверенным лицом кандидата в президенты РА Левона Тер-Петросяна, после чего подвергся политическому преследованию, был арестован и приговорен к 1 году и 6 месяцам лишения свободы.