Այսօր տեղի է ունեցել «Կիլիկիա» մարզադահլիճի պաշտոնական բացման արարողությունը (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Այսօր տեղի է ունեցել «Երևանի թենիսի և բադմինթոնի մանկապատանեկան մարզադպրոցի «Կիլիկիա» մարզադահլիճի պաշտոնական բացման արարողությունը:
Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Տիգրան Ավինյանը, տարբեր մարզաձևերի ներկայացուցիչներ, մարզաշխարհի երախտավորներ:
Ներկաները շրջել են հիմնանորոգված մարզադահլիճում, ծանոթացել պայմաններին, հետևել մարզիկների պարապմունքներին:
«Դժվար է գերագնահատել նման ենթակառուցվածքներ ունենալու կարևորությունը: Սա մեր երեխաների համար առաջին հերթին սպորտով զբաղվելու, առողջ ապրելակերպ ունենալու հնարավորություն է, որը մեծ նշանակություն ունի նաև հասարակության զարգացման համար»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Նրա խոսքով՝ խաղային մարզաձևերի զարգացումը նախարարության համար առաջնահերթ ուղղություն է, և պետք է շարունակաբար խրախուսել երեխաների հետաքրքրվածությունն այդ մարզաձևերով. «Դրանք բոլոր իմաստներով կարևոր են՝ թե՛ թիմային աշխատանք կատարելու, թե՛ միասին արդյունքի հասնելու, թե՛ սպորտային հաջողություններ գրանցելու առումով: Հույս ունեմ՝ ենթակառուցվածքների լավ պայմանները կնպաստեն, որ լավ արդյունքներ գրանցենք. սպասում ենք մեդալների»:
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Տիգրան Ավինյանը ևս հավաստել է՝ նման մարզադահլիճներ ունենալը կարևոր է թե՛ Կառավարության, թե՛ Երևանի քաղաքապետարանի համար:
«Մարզիչներին մեծ պահանջներ ներկայացնելու և նոր չեմպիոններ ունենալու համար նման պայմանները շատ կարևոր են: Այս ուղղությամբ աշխատանքները լինելու են շարունակական, որովհետև մեր երեխաները արժանի են լավ պայմանների»,- ասել է Տիգրան Ավինյանը:
Նշեք, որ մարզադահլիճի հիմնանորոգման նպատակով ՀՀ կառավարության որոշմամբ հատկացվել էր 24 մլն դրամ: Հիմնանորոգման ենթակա մարզադահլիճում ապահովված են հիմնական պահանջները՝ կառույցի սեյսմակայունություն, հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար մատչելիություն, ներքին հաղորդակցման ուղիներ (ջրամատակարարում, էլեկտրամատակարարում, գազամատակարարում, ջեռուցում), օդափոխություն, տեսահսկման համակարգերի կառուցում կամ հիմնանորոգում, տարածքի բարեկարգում, գոյություն ունեցող շենքի և շինության հատակագծային լուծումների արդիականացում և միջազգային չափանիշներին համապատասխան բարձրորակ հարդարում և այլն:
Ապրիլին կայացած Եվրոպայի ծանրամարտի առաջնության շրջանակում «Կիլիկիա» մարզադահլիճը դարձել էր ծանրամարտի՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան մարզումային դահլիճ:
«Երևանի թենիսի և բադմինթոնի մանկապատանեկան մարզադպրոցի տնօրեն Ռոման Ամոյանի խոսքով՝ արդեն իսկ շուրջ 150 երեխա է հաճախում մարզադպրոց, նոր հաստիքացուցակով աշխատում է 12 մարզիչ. «Մենք մարզվել ենք մութ ու ցուրտ տարիներին և արդյունք ենք տվել, որովհետև սիրել ենք սպորտը, իսկ այսպիսի դահլիճներում ավելի մեծ է մարզվելու ցանկությունը: Այս պայմանները հնարավորություն են մարզիչների և երեխաների համար՝ կրթվելու, մարզվելու և զարգացնելու սպորտը»:
Բադմինթոնի գլխավոր մարզիչ Հրաչյա Պողոսյանը ևս փաստել է, որ մեծ հաջողություններ գրանցելու նախապայմաններն ապահովված են, ինչը կնպաստի մարզաձևի զարգացմանը Հայաստանում: Օգոստոսի 5-ին Հայաստանի թիմը մասնակցելու է մինչև 17 տարեկանների Եվրոպայի բադմինթոնի առաջնությանը:

Сегодня состоялась официальная церемония открытия спортивного зала «Киликия» (ФОТО)
Сегодня состоялась официальная церемония открытия спортивного зала «Киликия» «Ереванской детской спортивной школы тенниса и бадминтона».
В мероприятии приняли участие министр ОНКС РА Жанна Андреасян, заместитель мэра Еревана Тигран Авинян, представители различных видов спорта и любители спорта.
Собравшиеся осмотрели обновленный спортзал, ознакомились с условиями, понаблюдали за тренировками спортсменов.
«Трудно переоценить важность наличия такой инфраструктуры. Прежде всего, это возможность для наших детей заниматься спортом и вести здоровый образ жизни, что имеет большое значение и для развития общества", - сказала министр образования и культуры Жанна Андреасян.
По ее словам, развитие игровых видов спорта является приоритетным направлением для Министерства, и интерес детей к этим видам спорта следует постоянно поощрять. «Они важны во всех смыслах, как с точки зрения командной работы, совместного достижения результатов, так и достижения спортивных успехов. Надеюсь, хорошие инфраструктурные условия помогут нам добиться хороших результатов, ждем медалей».
Заместитель мэра Еревана Тигран Авинян также заверил, что наличие таких спортивных залов важно как для правительства, так и для мэрии Еревана.
«Такие условия очень важны, чтобы предъявлять высокие требования к тренерам и иметь новых чемпионов. Работа в этом направлении будет продолжена, потому что наши дети заслуживают хороших условий", - сказал Тигран Авинян.
Обращаем ваше внимание, что на капитальный ремонт спортзала решением правительства РА было выделено 24 млн. драмов. В реконструируемом спортзале соблюдаются основные требования: сейсмостойкость конструкции, доступность для людей с ограниченными возможностями, внутренние каналы связи (водоснабжение, электроснабжение, газоснабжение, отопление), вентиляция, строительство или капитальный ремонт систем видеонаблюдения, благоустройство территории, модернизация существующих строительно-планировочных решений и качественная отделка в соответствии с международными стандартами и т.д.
В рамках прошедшего в апреле чемпионата Европы по тяжелой атлетике спорткомплекс «Киликия» стал тренировочным залом тяжелой атлетики в соответствии с международными стандартами.
«По словам директора Ереванской детской спортивной школы по теннису и бадминтону Романа Амояна, в спортивной школе уже занимаются около 150 детей, с новым штатным расписанием работают 12 тренеров. «Мы тренировались в темные и холодные годы и получали результаты, потому что любили спорт, а в таких залах желание тренироваться больше. Эти условия — возможность для тренеров и детей воспитывать, тренировать и развивать спорт».
Главный тренер по бадминтону Грачья Погосян также заявил, что созданы предпосылки для достижения больших успехов, что будет способствовать развитию этого вида спорта в Армении. 5 августа сборная Армении примет участие в чемпионате Европы по бадминтону среди юношей до 17 лет.