Ռենատաս Պոժելան կարևորել է ԵՄ շրջանակներում Հայաստանի հետ սերտ հարաբերությունները
ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանն ընդունել է Լիտվայի ՆԳՆ ոստիկանության պատվիրակությանը՝ ոստիկանության գլխավոր կոմիսար, գեներալ Ռենատաս Պոժելայի գլխավորությամբ։ Հանդիպմանը ներկա էր նաև Հայաստանում Լիտվայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անդրիուս Պուլոկասը։
Ողջունելով հյուրերին՝ Արփինե Սարգսյանն ընդգծել է հայ-լիտվական իրավապահ կառույցների սերտ համագործակցությունն ու ներկայացրել Հայաստանի ՆԳ նախարարության կազմավորման, ենթակա ծառայությունների՝ ոստիկանության, փրկարար ծառայության ու միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության բարեփոխումների մանրամասներ։ ՆԳ փոխնախարարը բարձր է գնահատել Եվրամիության «Աջակցություն ՀՀ իրավապահ մարմինների և անվտանգության ոլորտի բարեփոխումներին» ծրագիրը, որն իրականացնելու են Լիտվայի և Լատվիայի Հանրապետությունները՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում /CEPA/ և ԵՄ լավագույն փորձի առաջնահերթություններին համահունչ, ինչի հիմնական նպատակներն են աջակցել ՆԳ նախարարության կազմավորման և ենթակա երեք մարմիններում ընթացող լայնածավալ բարեփոխումներին։
Ոստիկանության գլխավոր կոմիսար, գեներալ Ռենատաս Պոժելան շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ կարևորել է ինչպես երկկողմ, այնպես էլ ԵՄ շրջանակներում սերտ հարաբերությունները։ Ռենատաս Պոժելան Լիտվայի ոստիկանության անունից պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու Հայաստանի ՆԳ նախարարությանը։ Լիտվայի պետական սահմանի պահպանության ծառայության հրամանատար, գեներալ Ռուստամաս Լիուբաժևասը, Միգրացիայի դեպարտամենտի տնօրեն Էվելինա Գուդզինսկայիտեն և Հայաստանում Լիտվայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անդրիուս Պուլոկասը կարևորել են Հայաստանի հետ սերտ փոխգործակցությունն ու հույս հայտնել, որ իրենց այցն առավել կնպաստի երկուստեք հարաբերությունների ամրապնդմանը։
Հանդիպմանը ՆԳՆ ոստիկանության պետի տեղակալ Վարդան Վարդանյանը ներկայացրել է Քրեական ոստիկանությունում իրականացվող բարեփոխումները, նշել կառուցվածքի, կադրային քաղաքականության և ստորաբաժանման ծառայության մանրամասներ։ Այդ ուղղությամբ Վարդան Վարդանյանն ընդգծել է լիտվական փորձի ներդրման ուղղությամբ հայկական կողմի հետաքրքրվածությունը։ Հանդիպմանը կողմերը քննարկել են նաև Ոստիկանական գվարդիայի կազմավորման, միգրացիայի և քաղաքացիության ոլորտում համագործակցության և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։

Renatas Pozhela emphasized the close relations with Armenia within the framework of the EU
Deputy Minister of Internal Affairs of the Republic of Armenia Arpine Sargsyan received the delegation of the Lithuanian Ministry of Internal Affairs Police, headed by the Chief Commissioner of the Police, General Renatas Pozhela. The Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Lithuania to Armenia, Andrius Pulokas, was also present at the meeting.
Welcoming the guests, Arpine Sargsyan emphasized the close cooperation of the Armenian-Lithuanian law enforcement structures and presented the details of the formation of the Ministry of Internal Affairs of Armenia, the subordinate services of the police, the rescue service and the reforms of the migration and citizenship service. The Deputy Minister of Internal Affairs highly appreciated the European Union's "Support to RA Law Enforcement and Security Sector Reforms" program, which the Republics of Lithuania and Latvia will implement within the framework of the Comprehensive and Extended Partnership Agreement (CEPA) and in line with EU best practice priorities, the main goals of which are to support the formation of the Ministry of Internal Affairs and subject to extensive reforms underway in the three bodies.
Chief Commissioner of Police, General Renatas Pojela, thanked for the warm welcome and emphasized the close relations both bilaterally and within the EU. Renata Pozhela, on behalf of the Lithuanian police, expressed readiness to support the Ministry of Internal Affairs of Armenia. Commander of the State Border Guard Service of Lithuania, General Rustamas Liubazhevas, Director of the Migration Department Evelina Gudzinskaite, and Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Lithuania to Armenia Andrius Pulokas emphasized close cooperation with Armenia. They expressed hope that their visit would contribute to strengthening bilateral relations.
At the meeting, Deputy Chief of Police of the Ministry of Internal Affairs Vardan Vardanyan presented the reforms implemented in the Criminal Police and mentioned the structure, personnel policy, and unit service details. In that direction, Vardan Vardanyan emphasized the interest of the Armenian side in implementing the Lithuanian experience. At the meeting, the parties also discussed the establishment of the Police Guard, cooperation in the field of migration and citizenship, and other issues of mutual interest.