«Տարօրինակ կլիներ, որ ՀՀ իշխանությունները դիմեին Ֆրանսիայի իշխանություններին նման անհեթեթ լուրի պարզաբանման նպատակով». Խանդանյան
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանից լրագրողները հետաքրքրվել են, թե արդյո՞ք Ֆրանսիա այցի ժամանակ ճշտել է՝ այդ երկրի նախագահն իսկապես ասե՞լ է, որ ինքն ավելի շատ է Ալիևի վրա ճնշումներ գործադրում, քան ՀՀ վարչապետը։
«Դա պարզաբանվել և հերքվել է։ Մենք հարկ չգտանք նման հարցադրում բարձրացնել Ֆրանսիայի սենատի կամ խորհրդարանի մեր գործընկերների մոտ։ Չեմ հիշում, թե դա ում կողմից է հերքվել, բայց պարզվեց, որ այդպիսի բան տեղի չի ունեցել։ Եթե չեմ սխալվում, Ֆրանսիայում մեր դիվանագետների կողմից է դա հերքվել», - ասել է Խանդանյանը։
Հարցին՝ պաշտոնական Փարիզը դա հերքե՞լ է, պատգամավորը պատասխանեց. «Ես չեմ պատկերացնում՝ ինչպես կարող է Ֆրանսիան հերքում տա մի բանի, որը տեղի չի ունեցել և դեղին լուրի տեքստ էր։ Մեր հարաբերությունների ֆոնին շատ տարօրինակ կլիներ, որ ՀՀ իշխանությունները դիմեին Ֆրանսիայի իշխանություններին նման անհեթեթ լուրի պարզաբանման նպատակով»։

"Было бы странно, если бы власти РА обратились к властям Франции для выяснения такой абсурдной новости". Ханданян
Журналисты спросили депутата Национального собрания от партии "Гражданский договор" Саргиса Ханданяна, уточнял ли он во время своего визита во Францию, действительно ли президент этой страны говорил, что оказывает большее давление на Алиева, чем премьер-министр Армении.
"Это было выяснено и опровергнуто. Мы не сочли нужным ставить такой вопрос перед нашими коллегами в сенате или парламенте Франции. Не помню, кто это отрицал, но оказалось, что ничего подобного не было. Если не ошибаюсь, это опровергли наши дипломаты во Франции", - сказал Ханданян.
На вопрос, отрицал ли это официальный Париж, депутат ответил. «Я не могу представить, как Франция может отрицать то, чего не было и что было вбросом желтой прессы. На фоне наших отношений со стороны властей РА было бы очень странно обращаться к властям Франции для выяснения столь абсурдной новости».