Այսօր Վարդավառի տոնն է
Մեր Տեր Հիսուս Քրիստոս, համաձայն Ավետարանի, Ս. Պետրոս, Ս. Հակոբոս և Ս. Հովհաննես առաքյալների հետ բարձրանում է Թաբոր լեռն`աղոթելու: Աղոթքի պահին Հիսուս նրանց առաջ պայծառակերպվում է. «Դեմքը փայլեց, ինչպես արեգակը. և Նրա զգեստները դարձան սպիտակ` ինչպես լույսը» (Մատթեոս 17:2, Մարկոս 9:2, Ղուկաս 9:29): Աշակերտների ապշած աչքերի առջև Քրիստոս խոսում է շուրջ հազար տարի առաջ վախճանված Մովսեսի և հրեղեն կառքով երկինք համբարձված Ս. Եղիա մարգարեի հետ: Ս. Ղուկաս ավետարանիչը պատմում է, որ նրանք խոսում էին Քրիստոսի երկրային կյանքի վերջին օրերի դեպքերի մասին, որ պիտի տեղի ունենային Երուսաղեմում (Ղուկաս 9:31): Սքանչելի տեսարանից զմայլված՝ Ս. Պետրոս առաքյալը բացականչում է. «Վարդապետ, լավ է, որ մենք այստեղ մնանք. երեք տաղավարներ շինենք, մեկը`Քեզ, մեկը` Մովսեսի և մյուսը` Եղիայի համար»: Մինչ Նա խոսում էր, լուսափայլ մի ամպ հովանի է դառնում նրանց, և ամպից եկող ձայնն ազդարարում է. «Դա է իմ սիրելի Որդին, որին հավանեցի, Դրան լսեցեք»: Հանգստացնելով ու ոտքի կանգնեցնելով գետնամած առաքյալներին` Հիսուս նրանց պատվիրում է ոչ ոքի չհայտնել տեսածի ու լսածի մասին`մինչև Աստծո Որդու փառավորվելը:
Այս տոնը հայտնի է նաև Վարդավառ անունով: Տոնի ժամանակ ժողովրդական սովորույթներից է միմյանց վրա ջուր ցողելն ու աղավնիներ բաց թողնելը, որոնք խորհրդանշում են ջրհեղեղը, Նոյի ընտանիքի փրկությունը, Նոյի աղավնուն: Սովորություն է նաև ծաղիկներով զարդարվելը, ինչն Աստվածորդու փառքի երևման առթիվ մեծ ուրախության արտահայտություն է:
Վարդավառը ծագմամբ հեթանոսական տոն է, որը, ըստ հայագիտության մեջ եղած տեսակետների, կապված էր Աստղիկ և Անահիտ աստվածուհիների պաշտամունքի հետ։
Վաղնջական ժամանակներից հուլիս ամսին, դաշտային հիմնական աշխատանքներն ավարտելուց և հացահատիկը հավաքելուց հետո ընդունված սովորություն էր մեծ տոնախմբություն կազմակերպել՝ օրհնելով և զոհաբերություններ անելով դաշտը հովանավորող ուժերին։ Այսպես, տոնահանդեսի անհրաժեշտ դրսևորումներից էր հասկի փնջեր և նույնիսկ խրձեր տանել մեհյանները շնորհակալության տուրք մատուցելով այդ հասկի աճելուն օժանդակած աստվածներին, գառ զոհաբերել ջրերի ակունքների մոտ՝ ջրերի ոգիներին աղերսվող ուխտավայրերում, մեծարելով դաշտային աշխատանքներին խիստ անհրաժեշտ ջուրը հովանավորող ուժերը։

Today is Vardavar holiday
The Feast of the Transfiguration of Jesus Christ is the third of the five feasts of the Armenian Church.
Our Lord Jesus Christ, according to the Gospel, St. Petros, S. Hakobos, and S. John ascends Mount Tabor with the apostles to pray. At the moment of prayer, Jesus transfigures before them. "The face shone like the sun. and His garments became white as light” (Matthew 17:2, Mark 9:2, Luke 9:29). In front of the amazed eyes of the disciples, Christ speaks with Moses, who died about a thousand years ago, and with the prophet Elijah, who ascended to heaven in a fiery chariot. Saint Luke, the evangelist, says that they were talking about the events of the last days of Christ's earthly life, which were to take place in Jerusalem (Luke 9:31). Amazed by the beautiful sight, St. Peter the Apostle exclaims: "Reverend, it is good that we stay here. Let us build three booths, one for You, one for Moses, and one for Elijah." While He was speaking, a bright cloud overshadowed them, and a voice from the cloud announced: "This is my beloved Son, in whom I am well pleased; listen to Him." Calming and raising the fallen apostles, Jesus orders them not to tell anyone about what they saw and heard until the Son of God is glorified.
This holiday is also known as Vardavar. During the festival, one of the folk customs is to sprinkle water on each other and release doves, which symbolize the flood, the salvation of Noah's family, and Noah's dove. It is also customary to decorate with flowers, which is an expression of great joy on the occasion of the appearance of the glory of God.
Vardavar is a pagan holiday of origin, which, according to the views in Armenology, was connected with the worship of goddesses Astghik and Anahit.
Since ancient times, after completing the main field work and harvesting the grain in July, it was customary to organize a great festival, blessing and making sacrifices to the forces patronizing the field. Thus, one of the necessary manifestations of the festival was to carry bundles of spikes and even baskets by the temple, paying tribute to the gods who helped the growth of those spikes, to sacrifice a lamb near the sources of water in the shrines to pray to the spirits of the waters, honoring the forces that patronize the water that is so necessary for fieldwork.