Կարծրատիպերը կոտրելու ժամանակն է. ՄԻՊ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն այսօր՝ հուլիսի 14-ին, մասնակցել է «Հայաստանն ավելի ուժեղ դարձնելով. Կանայք, խաղաղությունը և անվտանգությունը Հայաստանում» խորագրով միջոցառմանը։
Անահիտ Մանասյանն իր ելույթում անդրադարձել է կանանց իրավունքների պաշտպանության և խթանման ուղղությամբ Հայաստանում իրականացվող քայլերին։ Գործընթացի հաջող իրականացման համար նա ընդգծել է տարբեր կարծրատիպերի հաղթահարման կարևորությունը։ Այս համատեքստում Պաշտպանը նշել է, որ անհրաժեշտ է լուրջ աշխատանքներ իրականացնել կրթության ոլորտում, քանի որ դպրոցական տարիներից է ձևավորվում կարծրատիպային մտածողությունը։
Անահիտ Մանասյանն անդրադարձել է նաև մարզերում բնակվող կանանց տարբեր գործընթացներում մասնակցության խնդրին։ Պաշտպանը նշել է, որ մարզեր իրականացվող այցերի ժամանակ տարբեր քննարկումներ է անցկացնում կանանց հետ, կարևոր դերակատարություն ունի նաև ՄԻՊ առընթեր կանանց խորհուրդը։
Պաշտպանը ներկայացրել է նաև Հայաստանում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչ կանանց իրավունքների պաշտպանության և խթանման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները։ Նա նշել է, որ շուտով ստեղծվելու է ՄԻՊ առընթեր ազգային փոքրամասնությունների հարցերով հասարակական խորհուրդ, ինչի արդյունքում նշված խնդիրների հաղթահարման հնարավորությունները կմեծանան։
«Անձամբ եմ աշխատելու ազգային փոքրամասնությունների համայնքների կանանց հետ»,- ընդգծել է նա։
Պաշտպանը խոսել է նաև որոշումներ կայացնելու գործընթացում կանանց ներգրավվածության խթանման մասին` ընդգծելով, որ կանանց ներգրավվածությունը կարևոր է կառավարման ոչ միայն միջին, այլ նաև որոշումների կայացման մակարդակում։
«Հայաստանն ավելի ուժեղ դարձնելով. Կանայք, խաղաղությունը և անվտանգությունը Հայաստանում» խորագրով միջոցառումն անցկացվում է Հայաստանում Եվրոպական միրության պատվիրակության կողմից ֆինանսավորվող ծրագրի շրջանակում։ Այն իրականացնում է «Դեմոկրատիան այսօր» հասարակական կազմակերպությունը և նվիրված է ՄԱԿ-ի ԱԽ «Կանայք, խաղաղություն և անվտանգություն» N1325 բանաձևի գործողությունների երկրորդ ազգային ծրագրի կիրարկումը բարելավելու համար իրականացվող քայլերին։ Միջոցառումը երկօրյա է և անցկացվում է հուլիսի 14-15-ը։

It's time to break stereotypes; HRD
Today, on July 14, human rights defender Anahit Manasyan participated in the event entitled "Making Armenia Stronger; Women, Peace, and Security in Armenia."
In her speech, Anahit Manasyan referred to the steps taken in Armenia to protect and promote women's rights. She emphasized the importance of overcoming various stereotypes for successfully implementing the process. In this context, the Defender noted that carrying out severe work in education is necessary because stereotypical thinking is formed from school years.
Anahit Manasyan also referred to women's participation in various processes in regions. The defender noted that during her visits to regions, she holds various discussions with women, and the women's council under HRD also plays an important role.
The defender also presented the works carried out to protect and promote the rights of women representing national minorities living in Armenia. she noted that soon a public council for national minorities under the Ministry of Human Rights will be established, as a result of which the possibilities of overcoming the mentioned problems will increase.
"I will personally work with the women of the ethnic minority communities," she emphasized.
The defender also spoke about promoting women's involvement in the decision-making process, emphasizing that women's involvement is essential at the middle management and decision-making levels.
The "Making Armenia Stronger; Women, Peace and Security in Armenia" event is held within the framework of the program financed by the Delegation of the European Union to Armenia. It is implemented by the NGO "Democracy Today." It is dedicated to improving the implementation of the second national action plan of the UN Security Council Resolution N1325, "Women, Peace, and Security." The two-day event is held on July 14-15.