Ռոբերտ Քոչարյանի և նրան փոխկապակցված յոթ անձի գույքերի նկատմամբ կիրառվել է հայցի նախնական ապահովման միջոց
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության դիմումի հիման վրա՝ Հակակոռուպցիոն դատարանի 2023 թվականի հուլիսի 13-ի որոշմամբ, հայցի նախնական ապահովման միջոցներ են կիրառվել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և նրան փոխկապակցված յոթ անձի (ընտանիքի անդամներ՝ կին, զավակներ, նրանց ամուսիններ) գույքերի նկատմամբ:
Ուսումնասիրության նախնական արդյունքներով ապօրինի են դիտվել և ենթակա են բռնագանձման՝
• 20 միավոր անշարժ գույք՝ առավելապես Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանում գտնվող շենքերում.
• 2 տրանսպորտային միջոց.
• Մասնակցություն՝ հայաստանյան և արտասահմանյան 18 իրավաբանական անձերում.
• Ավելի քան 1.5 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ավանդներ և արժեթղթեր.
• Շուրջ 10 միլիարդ դրամի ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց տրամադրված փոխառություններ,
• Շուրջ 22 միլիարդ դրամ, որն իրենից ներկայացնում է ապօրինի ծագում ունեցող դրամական միջոցների մնացորդի, բարեխիղճ երրորդ անձանց փոխանցված միջոցների և այլ ծախսված միջոցների հանրագումար, որը չի նույնականացվել:

К имуществу Роберта Кочаряна и семи связанных с ним лиц применена мера предварительного обеспечения иска
Согласно постановлению Антикоррупционного суда от 13 июля 2023 года на основании заявления Управления Генеральной прокуратуры по конфискации доходов, полученных незаконным путем, ко второму Президенту Республики Армения, Роберту Кочаряну и семи связанным с ним лицам (члены семьи: жена, дети, их супруги) имуществом.
По предварительным результатам расследования незаконными и подлежащими конфискации признаны:
• 20 единиц недвижимости, в основном в зданиях, расположенных в административном районе Кентрон г. Еревана.
• 2 автомобиля.
• Участие в 18 армянских и иностранных юридических лицах.
• Депозиты и ценные бумаги на сумму более 1,5 млн. долларов США.
• Около 10 млрд драмов предоставленных займов физическим и юридическим лицам,
• Около 22 млрд драмов, что является суммой остатка средств незаконного происхождения, средств, переданных добросовестным третьим лицам и других израсходованных средств, которые не установлены.