Փորձում են Հայաստանում դեղերի շուկան բարելավել
ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը խորհրդարանի արտահերթ նիստում ներկայացրել է օրենսդրական նախագիծ, համաձայն որի, առողջապահության նախարարությունն այսուհետ ցանկացած ներկրված դեղորայքի համար կտա այնպիսի փաստաթուղթ, որի արդյունքում ՊԵԿ-ը կարող է տրամադրել դրոշմապիտակ, և դեղատները վարչական պատասխանատվության չեն ենթարկվի՝ վաճառելով չգրանցված դեղորայք:
Նրա խոսքով, նախագծի նպատակը ՀՀ-ում դեղերի շուկան բարելավելն է:
Ըստ Զեյնալյանի՝ փոփոխության անհրաժեշտությունը ծագել է, երբ տեսչական մարմինը դեղատներում հայտնաբերել է դրոշմապիտակավորված, բայց ՀՀ-ում չգրանցված, ըստ այդմ՝ անօրինական ներկրված դեղորայք:
Նախագծով նախատեսվում է նախ ինտեգրել ԱՆ-ի և ՊԵԿ-ի համապատասխան համակարգերը, որպեսզի ՊԵԿ-ը կարողանա ստուգել ներկրման հավաստագրի առկայությունը, և հավաստիանալ, որ նախարարությունն իսկապես թույլատրել է այդ ապրանքը ներկրել Հայաստան, որից հետո նոր կտրամադրվեն համապատասխան դրոշմապիտակները:
Ելույթով հանդես է եկել նաև առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, որ հայտարարել է, թե նախագծով դեղերի կարգավորման էֆեկտիվություն է բարձրացվում. «Այն պարագայում, երբ դեղը ներմուծվում է ոչ թե ԵԱՏՄ երկրներից, այլ ընդհանուր մաքսային տարածքի շրջանակներից, որոշ տնտեսվարողներ ունեին հնարավորություն՝ առանց հավաստագիր ստանալու, ՊԵԿ-ին դիմելով, ստանալ դրոշմապիտակներ և դրանք փակցնել դեղի վրա: Այսուհետ նրանք պետք է ոչ միայն նշեն տրված հավաստագրի համարը՝ ՊԵԿ-ից ստանալու համար դրոշմապիտակներ, այլև կստեղծվի ուղիղ կապ՝ ՊԵԿ-ԱՆ, որպեսզի հավաստի լինի նաև ստանալու փաստը, հավաստագրված լինելու փաստը»,- շեշտել է նախարարը:

В Армении пытаются улучшить рынок лекарств
Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения Нарек Зейналян представил на внеочередной сессии парламента законодательный проект, согласно которому Минздрав отныне будет выдавать документ на любое ввозимое лекарство, в результате из которых КГД может поставить печать, а аптеки не будут привлекаться к административной ответственности за продажу незарегистрированного лекарства.
По его словам, целью проекта является улучшение рынка лекарств в РА.
По словам Зейналяна, необходимость замены возникла, когда проверяющий орган обнаружил лекарства, проштампованные, но не зарегистрированные в Республике Армения, т.е. незаконно ввезенные.
Проект предусматривает сначала интеграцию соответствующих систем Минздрава и КГД, чтобы КГД мог проверить наличие сертификата на ввоз, и убедиться, что министерство действительно разрешило ввоз продукта в Армению, после чего будут выданы соответствующие штампы.
Министр здравоохранения Анаит Аванесян также выступила с речью и заявила, что проект повышает эффективность регулирования лекарственных средств. «В случае, когда препарат ввозится не из стран ЕАЭС, а с единой таможенной территории, у некоторых предпринимателей была возможность обратиться в КГД и получить штампы и поставить их на препарат без оформления сертификата. Отныне они должны не только указывать номер данного сертификата для получения печатей из КГД, но и будет создана прямая связь, КГД-Минздрав, чтобы факт получения, факт заверения, был также надежен», — подчеркнула министр .