«Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամը կշարունակի «Հասարակագիտություն» առարկայի ուսուցիչների վերապատրաստումը
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղի միջև կնքվել է կրթության ոլորտում համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր:
Հուշագիրը ստորագրել են ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Շտեֆան Մալերիուսը:
Համագործակցության շրջանակում ՀՀ բոլոր մարզերի հանրակրթական դպրոցներում կիրականացվի «Հասարակագիտություն» առարկան դասավանդող ուսուցիչների վերապատրաստում: Նոր փոխըմբռնման հուշագիրը նախորդ (սահմանված ժամկետը՝ 2021-2023 թթ.) հուշագրի նոր փուլն է և նախատեսված է երեք տարվա համար` մինչև 2026 թվականի հուլիս:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է համագործակցությունը «Հասարակագիտություն» առարկայի ուսուցման բարելավման ուղղությամբ, որին միտված է հուշագիրը. «Մենք այժմ հանրակրթական բարեփոխումների կարևոր փուլում ենք. սեպտեմբերից բոլոր դպրոցներում փուլային եղանակով ներդրվելու են հանրակրթական նոր չափորոշիչները: Մեր համագործակցության շարունակությունը ևս այդ բարեփոխումների մի կարևոր մասն է»:
Նախարարը հույս է հայտնել, որ «Հասարակագիտություն» առարկայի արդյունավետ դասավանդումը կնպաստի երեխաների վերլուծական, քննադատական մտածողության ձևավորմանն ու աշխարհայացքի ընդլայնմանը:
«Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի տնօրեն Շտեֆան Մալերիուսն իր հերթին նշել է, որ հիմնադրամն առաջնահերթ է համարում Հայաստանում կրթության ոլորտի աջակցությունը:
Շտեֆան Մալերիուսի տեղեկացմամբ՝ արդեն վերապատրաստվել են ՀՀ 3 մարզերի «Հասարակագիտություն» առարկայի ուսուցիչներ: Չորրորդ մարզում աշխատանքներն ընթացքի մեջ են, որի ավարտից հետո արդյունքում շուրջ 600 ուսուցիչ կհամարվի վերապատրաստված: Նա նշել է, որ հիմնադրամը բաց է ցանկացած համագործակցության, տարբեր գաղափարների և առաջարկների իրագործման համար:

Фонд «Конрад Аденауэр» продолжит подготовку учителей «Обществознания»
Между Министерством образования, науки, культуры и спорта РА и армянским отделением Фонда Конрада Аденауэра подписан меморандум о взаимопонимании о сотрудничестве в сфере образования.
Меморандум подписали министр ОНКС Жанна Андреасян и директор армянского филиала фонда «Конрад Аденауэр» Стефан Малериус.
В рамках сотрудничества будет осуществляться подготовка учителей, преподающих предмет «Обществознание», в общеобразовательных школах всех регионов Республики Армения. Новый Меморандум о взаимопонимании является новой фазой предыдущего Меморандума о взаимопонимании (срок действия которого истек в 2021–2023 годах) и рассчитан на трехлетний период до июля 2026 года.
Министр образования и культуры Жанна Андреасян подчеркнула важность сотрудничества в направлении совершенствования преподавания предмета «Обществознание», на что направлен меморандум. «Сейчас мы находимся на важном этапе реформы народного образования. с сентября новые общеобразовательные стандарты будут внедряться во всех школах поэтапно. Продолжение нашего сотрудничества также является важной частью этих реформ».
Министр выразил надежду, что эффективное преподавание предмета «Обществознание» будет способствовать формированию аналитического и критического мышления детей и расширению их мировоззрения.
В свою очередь директор Фонда Конрада Аденауэра Стефан Маллериус отметил, что фонд считает приоритетом поддержку сферы образования в Армении.
По словам Штефана Малериуса, уже подготовлены учителя предмета «Обществознание» в 3 регионах РА. В четвертом районе ведутся работы, после завершения которых, в результате, около 600 педагогов будут считаться обученными. Он отметил, что фонд открыт для любого сотрудничества, реализации различных идей и предложений.