Միջազգային դատարանը վերահաստատել է իր 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշումը
Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակից հայտնում են, որ 2023 թվականի հուլիսի 6-ին Արդարադատության միջազգային դատարանը կայացրել է որոշում Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին կոնվենցիայի շրջանակներում քննվող Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով իր՝ 2023 թվականի փետրվարի 22-ի միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին որոշման լրացման մասին Հայաստանի խնդրանքի վերաբերյալ, որը պայմանավորված էր Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղադրելու փաստով։
Դատարանը վերահաստատել է իր 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշումը, որով պարտավորեցրել էր Ադրբեջանին՝ ձեռնարկել բոլոր միջոցները երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը, գտել է, որ այս պահին չկա իր 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշումը լրացնելու անհրաժեշտությունը:

Международный Суд подтвердил свое решение от 22 февраля 2023 г.
Офис Уполномоченного по международным правовым вопросам сообщает, что 6 июля 2023 года Международный суд принял решение о дополнении своего решения от 22 февраля 2023 года о применении обеспечительных мер по делу Армения против Азербайджана в соответствии с Конвенцией о Ликвидация всех форм расовой дискриминации относительно запроса, который был обусловлен тем, что Азербайджан установил контрольно-пропускной пункт в Лачинском коридоре.
Суд подтвердил свое решение от 22 февраля 2023 года, которым обязал Азербайджан принять все меры для обеспечения бесперебойного движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях через Лачинский коридор, установил, что на данный момент нет необходимости дополнения решения от 22 февраля 2023 г.