ԱՍՀ նախարարության և Բրիտանիայի «Երեխաների խնամք» հասարակական կազմակերպության միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանի Մեծ Բրիտանիա  կատարած այցի շրջանակում երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման, խնամատարության ինստիտուտի զարգացման նպատակով ԱՍՀ նախարարության և Բրիտանիայի «Երեխաների խնամք» հասարակական կազմակերպության միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր, որը նախկինում ստեղծված սերտ համագործակցության արդյունքն է։
2023 թվականի հունվարին նախարար Մկրտչյանի հրավերով խնամատարության մասին պատմող «Շանհայի երեխաները» ֆիլմի ցուցադրման շրջանակում Հայաստանում էր գտնվել նաև «Երեխաների խնամք» ՀԿ-ի հիմնադիր Ռոբերտ Գլովերը․ կիսվել սեփական փորձառությամբ և խնամատար ընտանիքի զարգացման իր տեսլականով։ Հուշագրի ստորագրման արարողությանը մասնակցել է նաև «Երեխաների խնամք» ՀԿ-ի աջակից Քենթի արքայազն Մայքլ Ջորջ Չարլզ Ֆրանկլինը։
Հուշագրի շրջանակում նախատեսվում է փորձի փոխանակման, վերապատրաստումների և մասնագիտական այցերի միջոցով կատարելագործել կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված երեխայի՝ ընտանիքում ապրելու իրավունքի իրացումն ապահովող գործընթացները, ինչպես նաև կազմակերպել 2023 թվականի սեպտեմբերին Երևանում կայանալիք «Խնամատարության ինստիտուտի զարգացումը» թեմայով տարածաշրջանային համաժողովի անցկացման աշխատանքները։ Պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել այն պարբերաբար անցկացնել Հայաստանում։

A memorandum of understanding was signed between the Ministry of ASR and the British NGO "Care of Children"
Within the scope of the Minister of Labor and Social Affairs Narek Mkrtchyan's visit to Great Britain, a memorandum of understanding was signed between the Ministry of ASD and the British NGO "Care of Children" to expand cooperation in the field of child rights protection, developing the institution of foster care, which is the result of previously established close cooperation.
In January 2023, at the invitation of Minister Mkrtchyan, Robert Glover, the founder of the "Children's Care" NGO, was also present in Armenia during the screening of the film "Shanghai's Children" about foster care. To share his own experience and his vision of fostering family development. Prince Michael George Charles Franklin of Kent, a "Care for Children" NGO supporter, also participated in the memorandum signing ceremony.
Within the framework of the memorandum, it is planned to improve the processes ensuring the realization of the right of a child in a difficult life situation to live in a family through the exchange of experience, training, and professional visits, as well as to organize the holding of a regional conference on the topic "Development of the Care Institute" to be held in Yerevan in September 2023. An agreement was reached to hold it regularly in Armenia.