Հուլիսի 5-ին Կիպրոսի Հանրապետությունում տեղի են ունեցել Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ պաշտպանական խորհրդակցություններ։ Հայկական կողմից խորհրդակցություններին մասնակցել է ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի գլխավորած պատվիրակությունը։
Խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել են երեք երկրների հետաքրքրությունների շրջանակներում գտնվող անվտանգային մի շարք խնդիրներ և համագործակցության հարցեր։ Կողմերը վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը՝ համատեղ քայլեր ձեռնարկելու երեք երկրների պաշտպանունակության և ռազմական անվտանգության ամրապնդման ուղղությամբ։
Քննարկումների արդյունքում ստորագրվել է եռակողմ ռազմական համագործակցության տարեկան ծրագիրը, որն ընդգրկում է մի շարք միջոցառումներ Հայաստանում, Հունաստանում և Կիպրոսում։ Խորհրդակցությունների ավարտին պատվիրակություններին ընդունել է նաև Կիպրոսի Հանրապետության Ազգային գվարդիայի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Դիմոկրիտոս Զերվակիսը։

On July 5, Armenia-Greece-Cyprus trilateral defense consultations were held in the Republic of Cyprus. On the Armenian side, the delegation headed by Levon Ayvazyan, head of the Defense Policy and International Cooperation Department of the RA Ministry of Defense, participated in the consultations.
During the consultations, several security and cooperation issues within the three countries' interests were discussed. The parties reaffirmed their readiness to take joint steps to strengthen the three countries' defense capability and military security.
As a result of the discussions, the annual trilateral military cooperation program was signed, including several events in Armenia, Greece, and Cyprus. At the end of the consultations, the commander of the National Guard of the Republic of Cyprus, Lieutenant General Demokritos Zervakis, also received the delegations.