«Հայաստանը հանդես է գալիս Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորման ելակետից»․ ՀՀ նախագահ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Ամերիկայի հայկական համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին, Ամերիկայի հայկական համագումարի համանախագահներ Էնթոնի Բարսամյանին ու Քարոլին Մուգարին և Ամերիկայի հայկական համագումարի տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրեն Արփի Վարդանյանին:
Ողջունելով հյուրերին նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը նշել է, որ մշտապես ուրախ է ընդունել Համագումարի պատվիրակներին և դեռևս 90-ականներից շատ լավ ծանոթ է Ամերիկայի հայկական համագումարի արդյունավետ ու կարևոր գործունեությանը: Նախագահը, մասնավորապես, ընդգծել է, որ համագումարը միշտ կանգնած է եղել պետության կողքին և անշահախնդիր կերպով բազմաթիվ ծրագրեր է իրականացրել և իրականացնում:
Հանդիպման ընթացքում նախագահ Խաչատուրյանը հյուրերին է ներկայացրել Հայաստանի ներկայիս անվտանգային մարտահրավերները, հայ-ադրբեջանական բանակցային գործընթացում առկա ընդհանուր իրավիճակը: Նախագահը շեշտել է, որ Հայաստանը բաց է բոլոր գործընկերների՝ այդ թվում ԱՄՆ և Եվրամիության երկրների հետ հարաբերություններում և ունի հստակ դիրքորոշում տարածաշրջանում կայուն և հարատև խաղաղության հաստատման վերաբերյալ:
Հանրապետության նախագահը նշել է, որ Ամերիկայի հայկական համագումարի աշխատանքը գնահատելի և կարևոր է ամերիկյան և, ընդհանարապես, միջազգային հանրությանը Հայաստանի, մեր տարածաշրջանի և Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի մասին օբյեկտիվ տեղեկություններ տալու համար:
Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և հարևան երկրների հետ հարաբերությունների, ինչպես նաև երկրում տիրող ընդհանուր մթնոլորտի շուրջ: Անդրադառնալով Թուրքիայի հետ սահմանի բացման հնարավորությանը նախագահը շեշտել է, որ Հայաստանը հանդես է գալիս առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորման ելակետից և հավատարիմ է այդ մոտեցմանը:
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը անմիջական մթնոլորտում պատասխանել է նաև հյուրերի հարցերին՝ անդրադառնալով երկրի ներքաղաքական, տնտեսական և հանրային կյանքի վերաբերյալ տարբեր իրողությունների:

«Армения выступает с отправной точки нормализации отношений с Турцией без предварительных условий». Президент РА
Президент Республики Ваагн Хачатурян принял исполнительного директора Армянской Ассамблеи Америки Брайана Ардуна, сопредседателей Армянской Ассамблеи Америки Энтони Барсамяна и Кэролайн Мугар и директора регионального офиса Армянской Ассамблеи Америки Арпи Варданян.
Приветствуя гостей, Президент Ваагн Хачатурян отметил, что всегда рад принимать делегатов Ассамблеи и хорошо знаком с эффективной и важной деятельностью Армянской Ассамблеи Америки с 90-х годов. Президент, в частности, подчеркнул, что Ассамблея всегда стояла на стороне государства и самоотверженно реализовывала и реализует многие программы.
В ходе встречи Президент Хачатурян представил гостям текущие вызовы безопасности Армении, общую ситуацию в армяно-азербайджанском переговорном процессе. Президент подчеркнул, что Армения открыта в отношениях со всеми партнерами, в том числе с США и странами Евросоюза, и имеет четкую позицию по установлению стабильного и прочного мира в регионе.
Президент Республики отметил, что работа Армянского Конгресса Америки ценна и важна для обеспечения американской и, в целом, международной общественности объективной информацией об Армении, нашем регионе и ситуации в Нагорном Карабахе.
В ходе беседы обменялись мыслями об отношениях между Арменией и соседними странами, а также об общей атмосфере, царящей в стране. Коснувшись возможности открытия границы с Турцией, президент подчеркнул, что Армения исходит из позиции нормализации отношений без предварительных условий и привержена этому подходу.
Президент Ваагн Хачатурян также в прямой форме ответил на вопросы гостей, коснувшись различных реалий внутриполитической, экономической и общественной жизни страны.