Հայ դպրոցականները 7 մեդալ են նվաճել կիրառական կենսաբանության միջազգային օլիմպիադայում
Կիրառական կենսաբանության միջազգային օլիմպիադայում Հայաստանը ներկայացնող աշակերտներն արժանացել են 4 ոսկե, 1 արծաթե, 2 բրոնզե մեդալների։ Այս մասին հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից։
Կիրառական կենսաբանության միջազգային օլիմպիադան կայացել է հունիսի 25-28-ը Ինդոնեզիայում։ Հայաստանը ներկայացնող յոթ դպրոցականներն էլ հաղթահարել են կիսաեզրափակիչ փուլը և եզրափակիչ փուլում գրանցել հետևյալ արդյունքները.
Տաթև Սիմոնյան՝ «Քվանտ» վարժարան, ոսկե մեդալ, Օլիմպիադայի ամենամեծ մրցանակ (Grand award),
Հակոբ Պերիխանյան՝ Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոց, ոսկե մեդալ, Հատուկ մրցանակ կենսաբանական կոնցեպտի համար,
Խոսրով Ցականյան՝ «Քվանտ» վարժարան, ոսկե մեդալ,
Անի Իսրաելյան՝ Արմավիրի թիվ 1 դպրոց, ոսկե մեդալ,
Լենա Մանուկյան՝ «Հերացի» ավագ դպրոց, արծաթե մեդալ,
Կամունի Աբրահամյան՝ «Քվանտ» վարժարան, բրոնզե մեդալ,
Մարիամ Դոխոյան՝ «Հերացի» ավագ դպրոց, բրոնզե մեդալ։
Հիշեցնենք, որ Կիրառական կենսաբանության 2021 թ. միջազգային օլիմպիադայում հայ դպրոցականներն արժանացել էին 5 մեդալի։

Армянские школьники завоевали 7 медалей на Международной олимпиаде по прикладной биологии
Школьники, представляющие Армению на Международной олимпиаде по прикладной биологии, завоевали 4 золотые, 1 серебряную, 2 бронзовые медали. Об этом сообщает Министерство ОНКС.
Международная олимпиада по прикладной биологии прошла 25-28 июня в Индонезии. Все семеро школьников, представлявших Армению, прошли полуфинальный этап и зафиксировали следующие результаты в финальном этапе.
Татев Симонян, гимназия «Квант», золотая медаль, самый главный приз олимпиады (Гранд-при),
Акоп Периханян: Физмат школа им. А. Шахиняна, золотая медаль, специальный приз за биологическую концепцию,
Хосров Цаканян, гимназия "Квант", золотая медаль,
Ани Исраелян, Армавирская школа №1, золотая медаль.
Лена Манукян, средняя школа "Гераци", серебряная медаль.
Камуни Абраамян, гимназия "Квант", бронзовая медаль,
Мариам Дохоян, средняя школа "Гераци", бронзовая медаль.
Напомним, что на международной олимпиаде по прикладной биологии 2021 года армянские школьники завоевали 5 медалей .