ԱՄՆ պետքարտուղարության պատվիրակությունը հարգել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
ԱՄՆ պետքարտուղարության պատժամիջոցների գծով համակարգող դեսպան Ջեյմս Օ՛Բրայենի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 30-ին այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Պատվիրակության կազմում ընդգրկված էր նաև Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի, համագործակցության երկրների և զարգացման նախարարության տնտեսության, գիտության և տեխնոլոգիական հարցերով գլխավոր տնօրեն Կումար Այերը: Պատվիրակությանն ուղեկցում էր ՀՀ-ում ՄԹ դեսպան Ջոն Գալագերը: Հյուրերին դիմավորել և հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունն է ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գիտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Էդիտա Գզոյանը:
Նա անդրադարձել է Ծիծեռնակաբերդի տարածքում անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի Սումգայիթ, Կիրովաբադ (Գանձակ), Բաքու քաղաքներում ադրբեջանական կառավարության կազմակերպած կոտորածներին զոհ գնացած հայերի հիշատակին տեղադրված երեք խաչքարերի և Արցախյան գոյամարտի տարիներին Հուշապատի դիմացի հատվածում հուղարկավորված հինգ ազատամարտիկների պատմություններին՝ շեշտելով, որ տեղի ունեցածը Հայոց ցեղասպանության շարունակությունն էր: Էդիտա Գզոյանն անդրադարձել է նաև Արցախի հիմնահարցի պատմաիրավական ասպեկտներին, ներկայացրել Ադրբեջանի հակահայկական գործողություններն ու քարոզչությունը:
Ջեյմս Օ՛Բրայենը և Կումար Այերը ծաղկեպսակներ են դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, որից հետո հյուրերը ծաղիկներ են դրել անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը: Հյուրերը շրջել են նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, որտեղ ՀՑԹԻ գիտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Էդիտա Գզոյանի ուղեկցությամբ ծանոթացել են մշտական և ժամանակավոր ցուցադրություններին, որից հետո պարոն Ջեյմս Օ՛Բրայենը գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում:
Շնորհակալություն հայտնելով այցի համար՝ ՀՑԹԻ գիտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Էդիտա Գզոյանը ԱՄՆ պետքարտուղարության պատժամիջոցների գծով համակարգող դեսպան Ջեյմս Օ՛Բրայենին նվիրել է Հայոց ցեղասպանության մասին գրքեր։

Делегация Госдепартамента США почтила память жертв Геноцида армян
30 июня делегация во главе с координатором Госдепартамента США по санкциям Джеймсом О'Брайеном посетила Мемориал памяти жертв Геноцида армян.
В состав делегации также входил генеральный директор по экономике, науке и технологиям Министерства иностранных дел, сотрудничества и развития Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Кумар Айер. Делегацию сопровождал посол Великобритании в Армении Джон Галлахер, заместитель директора по научной работе Музея-института Геноцида армян Эдита Гзоян, приветствовала гостей и представила историю создания мемориального комплекса.
Она рассказала о трех хачкарах, поставленных в память об армянах, погибших в резне, организованной азербайджанским правительством в Сумгаите, Кировабаде (Гандзаке), Баку в прошлом веке на территории Цицернакаберда, также рассказала о пяти борцах за свободу похороненных перед Хушапатом во время Арцахской войны, подчеркнув, что произошедшее является продолжением Геноцида армян. Эдита Гзоян коснулась также историко-правовых аспектов арцахского вопроса, представила антиармянские действия и пропаганду Азербайджана.
Джеймс О'Брайен и Кумар Айер возложили венки к мемориалу Геноцида армян, после чего гости возложили цветы к вечному огню и почтили минутой молчания память невинных жертв Геноцида армян. Гости также посетили Музей Геноцида армян, где в сопровождении заместителя директора по научной работе Музея Геноцида армян Эдиты Гзоян ознакомились с постоянной и временной экспозициями, после чего г-н Джеймс О'Брайен сделал запись в Книга Почетных гостей.
Выразив признательность за визит, заместитель директора по научной работе Института научных исследований Эдита Гзоян вручила координатору Госдепартамента США по санкциям послу Джеймсу О'Брайену книги о Геноциде армян.