Հայաստանի և Իտալիայի դատախազները հուշագիր են ստորագրել
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է ՀՀ դատախազության հիմնադրման 105-ամյակի միջոցառմանը և Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի հետ համատեղ կազմակերպվող համաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած Իտալիայի Հանրապետության գերագույն վճռաբեկ դատարանի գլխավոր դատախազ Լուիջի Սալվատոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել իտալացի գործընկերոջը հրավերն ընդունելու և փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրելու պատրաստակամության համար:
ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է, որ Հայաստանը մշտապես կարևորել է Իտալիայի հետ համագործակցության և հարաբերությունների խորացումը՝ հիմնված երկու ժողովուրդների միջև երկարատև բարեկամության վրա:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազը և Իտալիայի Հանրապետության գերագույն վճռաբեկ դատարանի գլխավոր դատախազ Լուիջի Սալվատոն ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր, որի նպատակն է ընդլայնել քրեական արդարադատության ոլորտում երկու երկրների դատախազությունների միջև համագործակցությունը՝ միտված մարդու իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանության ապահովմանն ու օրենքի գերակայության ամրապնդմանը:
Աննա Վարդապետյանը հույս է հայտնել, որ Հուշագրով նախատեսված փորձի փոխանակման, փոխայցելությունների և համատեղ կոնֆերանսների կազմակերպումը կնպաստեն երկու երկրների դատախազությունների միջև համագործակցության հետագա ընդլայնմանն ու անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացմանը՝ ի նպաստ հայ և իտալացի ժողովուրդների:

Прокуроры Армении и Италии подписали меморандум
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян сегодня приняла делегацию во главе с Генеральным прокурором Верховного кассационного суда Итальянской Республики Луиджи Сальвато, прибывшего в Армению для участия в мероприятии, посвященном 105-летию образования Прокуратура РА и конференция, организованной совместно с Офисом Совета Европы.
Анна Вардапетян поблагодарила итальянского коллегу за то, что он принял приглашение и подписал меморандум о взаимопонимании.
Генеральный прокурор Республики Армения подчеркнула, что Армения всегда придавала большое значение углублению сотрудничества и отношений с Италией, основанных на многолетней дружбе двух народов.
В ходе встречи Главный прокурор РА и Главный прокурор Верховного кассационного суда Итальянской Республики Луиджи Сальвато подписали меморандум о взаимопонимании, целью которого является расширение сотрудничества между прокуратурами двух стран в области уголовной юстиции, направленной на обеспечение защиты прав и свобод человека и укрепление законности.
Анна Вардапетян выразила надежду, что обмен опытом, взаимные визиты и организация совместных конференций, предусмотренные Меморандумом, будут способствовать дальнейшему расширению сотрудничества между прокуратурами двух стран и повышению эффективности борьбы с транснациональной преступностью на благо армянского и итальянского народов.