Սյունիքի մարզում կունենանք այլընտրանքային երկու ճանապարհ. վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում հայտարարել է, թե Սյունիքի մարզում Նորավան-Որոտան-Շամբ ավտոճանապարհի՝ 7,9 կմ հատվածի անցանելիության ապահովման և ոլորանների պարամետրերի բարելավման աշխատանքներ են իրականացվում:
Ըստ նրա, սա ռազմավարական նշանակություն ունեցող ծրագիր է. «Սյունիքի մարզկենտրոնից դեպի Երևան եկող նոր ավտոճանապարհ է, ըստ էության, կառուցվում, որն արդեն ավարտական փուլին է հասել, և այս տարի անպայման կավարտենք, չէ՞, ինչը, դուք հիշում եք, որ հայտնի իրադարձություններից հետո դեպի Իրանի Իսլամական Հանրապետության սահման տանող ճանապարհն անցնում էր Տաթևի ոլորաններով, որը դժվարանցանելի ճանապարհ էր, բայց, միևնույն ժամանակ, այդ ճանապարհը լիարժեք, ըստ էության, ծառայեց այս ընթացքում: Մենք կարողացանք ապահովել այդ ճանապարհի գործունակությունը նաև այն բանի շնորհիվ, որ Տաթև-Աղվանի ճանապարհահատվածը նախապես պլանավորված էր եղել: Իհարկե, հանգամանքների բերումով մենք արագացրինք, հընթացս որակի հետ կապված պրոբլեմներ առաջացան, բայց հաղթահարեցինք»:
Վարչապետը նշել է, թե հետո որոշվել է երկրորդ ճանապարհը կառուցել՝ Տաթև-Լծեն, Լծեն-Շամբ և Նորավան-Որոտան-Շամբ:
ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանն էլ մանրամասներ է հայտնել Տաթև-Լծեն ճանապարհի շինարարությունից, ասելով, թե այն ավարտված է. «Ամեն ինչ նորմալ է: Սա գործող ճանապարհ է, արդեն բարեկարգում ենք, հիմնանորոգում ենք»:
«Նկատելիորեն կրճատում է Կապանից և Մեղրիից դեպի Երևան եկող ճանապարհը, և արդեն կունենանք այլընտրանքային երկու ճանապարհ»,- արձագանքել է Նիկոլ Փաշինյանը:

We will have two alternative ways in Syunik region; the prime minister
RA Prime Minister Nikol Pashinyan announced at the government session that works are being carried out to ensure the passability of the 7.9 km section of the Noravan-Orotan-Shamb highway in the Syunik region and to improve the parameters of curves.
According to him, this is a program of strategic importance, "A new highway from the regional center of Syunik to Yerevan is being built, which has already reached the final stage, and we will finish it this year, don't you? You remember that after the famous events, the road leading to the border of the Islamic Republic of Iran was passing. Through the bends of Tatev, which was a difficult road, but, at the same time, that road served in full, in fact, during this period. We also ensured the functionality of that road because the Tatev-Aghvan road section was planned. Of course, due to the circumstances, we sped up while quality problems arose, but we overcame it."
The Prime Minister noted that later it was decided to build the second road: Tatev-Ltsen, Ltsen-Shamb, and Noravan-Orotan-Shamb.
MTAI Minister Gnel Sanosyan also gave details about the construction of the Tatev-Ltsen road, saying that it has been completed. "Everything is OK: This is a functioning road; we are already improving it, making major repairs."
"It significantly shortens the road from Kapan and Meghri to Yerevan, and we will already have two alternative roads," Nikol Pashinyan responded.