Հայաստանը խիստ պահանջներ է ներկայացնում ՌԴ-ից ներկրվող պարենային հացահատիկի նկատմամբ
ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի պատվիրակությունը, ՍԱՏՄ ղեկավարի տեղակալ Սոնա Ծառուկյանի գլխավորությամբ, Ռուսաստանի Դաշնությունում է՝ ծանոթանալու Ռոսսելխոզնադզորի կարանտինային բուսասանիտարական հսկողության և հացահատիկի որակի ու անվտանգության հսկողության ապահովման, գյուղատնտեսական մթերքների արտադրության մեջ թունաքիմիկատների կիրառման լաբորատոր հսկողության համակարգերին և այլն։
ՍԱՏՄ ներկայացուցիչներն այցելել են Ռոսսելխոզնադզորի ենթակայության տարբեր կազմակերպություններ և լաբորատորիաներ, որտեղ գնահատվում է հացահատիկի և հացահատիկի վերամշակված արտադրանքի համապատասխանությունը ներմուծման պահանջներին: Ներկայացվել է ռուսական հացահատիկի արտահանման ողջ գործընթացը` հաշվի առնելով, որ Հայաստանը խիստ պահանջներ է ներկայացնում ներկրվող պարենային հացահատիկի նկատմամբ։
Հայ մասնագետները կծանոթանան նաև ռուսական ФГИС «Аргус-Фито», ФГИС «Аргус-Лаборатория», ФГИС «Аргус-Обеззараживание», ФГИС «Сатурн», ինչպես նաև ФГИС «ВетИС» համակարգերի և Ռոսսելխոզնադզորի արհեստական ​​ինտելեկտի մոդելների աշխատանքի արդյունքներին:

Armenia makes strict demands on food grains imported from Russia
The delegation of the RA Food Safety Inspection Authority, led by Sona Tsarukyan, deputy head of the Food Safety Authority, is in the Russian Federation to get acquainted with Rosselkhoznadzor's quarantine phytosanitary control and quality and safety control of grain, laboratory control systems for the use of pesticides in the production of agricultural products, etc.
The Ministry of Education and Culture representatives visited various organizations and laboratories under Rosselkhoznadzor, where compliance of grain and processed grain products with import requirements is assessed. The entire process of Russian grain export was presented, considering that Armenia has strict requirements for imported food grain.
Armenian specialists will also get acquainted with the results of the Russian FGIS "Argus-Fito," FGIS "Argus-Laboratoriya," FGIS "Argus-Obezzarazhivanie," FGIS "Saturn," as well as FGIS "VetIS" systems and Rosselkhoznadzor artificial intelligence models.