Հայաստանը խիստ պահանջներ է ներկայացնում ՌԴ-ից ներկրվող պարենային հացահատիկի նկատմամբ
ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի պատվիրակությունը, ՍԱՏՄ ղեկավարի տեղակալ Սոնա Ծառուկյանի գլխավորությամբ, Ռուսաստանի Դաշնությունում է՝ ծանոթանալու Ռոսսելխոզնադզորի կարանտինային բուսասանիտարական հսկողության և հացահատիկի որակի ու անվտանգության հսկողության ապահովման, գյուղատնտեսական մթերքների արտադրության մեջ թունաքիմիկատների կիրառման լաբորատոր հսկողության համակարգերին և այլն։
ՍԱՏՄ ներկայացուցիչներն այցելել են Ռոսսելխոզնադզորի ենթակայության տարբեր կազմակերպություններ և լաբորատորիաներ, որտեղ գնահատվում է հացահատիկի և հացահատիկի վերամշակված արտադրանքի համապատասխանությունը ներմուծման պահանջներին: Ներկայացվել է ռուսական հացահատիկի արտահանման ողջ գործընթացը` հաշվի առնելով, որ Հայաստանը խիստ պահանջներ է ներկայացնում ներկրվող պարենային հացահատիկի նկատմամբ։
Հայ մասնագետները կծանոթանան նաև ռուսական ФГИС «Аргус-Фито», ФГИС «Аргус-Лаборатория», ФГИС «Аргус-Обеззараживание», ФГИС «Сатурн», ինչպես նաև ФГИС «ВетИС» համակարգերի և Ռոսսելխոզնադզորի արհեստական ​​ինտելեկտի մոդելների աշխատանքի արդյունքներին:

Армения предъявляет жесткие требования к импортируемому из России продовольственному зерну
Делегация Управления по надзору за безопасностью пищевых продуктов РА во главе с заместителем начальника Управления по безопасности пищевых продуктов Соной Царукян находится в Российской Федерации для ознакомления с системами Россельхознадзора по карантинному фитосанитарному контролю и контролю качества и безопасности зерна, системами лабораторного контроля за использованием пестицидов при производстве сельскохозяйственной продукции и др.
Представители делегации посетили различные организации и лаборатории Россельхознадзора, где проводится оценка соответствия зерна и продуктов его переработки импортным требованиям. Был представлен весь процесс экспорта российского зерна с учетом того, что Армения предъявляет жесткие требования к импортируемому продовольственному зерну.
Армянские специалисты также ознакомятся с результатами работы российских ФГИС «Аргус-Фито», ФГИС «Аргус-Лаборатория», ФГИС «Аргус-Обеззараживание», ФГИС «Сатурн», а также ФГИС «ВетИС» и систем искусственного интеллекта Россельхознадзора.