ՀՀ ՆԳ նախարարը և Եվրոպոլի գործադիր տնօրենը ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր և համաձայնագիր
Հունիսի 27-ին ՀՀ ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանն ընդունել է Եվրոպոլի գործադիր տնօրեն Քեթրին դը Բոլի գլխավորած պատվիրակությանը և ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինին։ Հանդիպմանը մասնակցում էին Եվրոպոլի գործադիր տնօրենի աշխատակազմի ղեկավար Սեբաստիան Մորասը, Վերլուծության և ռազմավարական համակարգման ստորաբաժանման ղեկավար Թամարա Շքոթը, աշխատակազմի ավագ խորհրդական Իլյա Փուլովը, Նիդերլանդների Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Բալայանը։
Հանդիպման ընթացքում ՆԳ նախարար Վահե Ղազարյանն անդրադարձել է 2021 թ. սեպտեմբերի 28-ին ստորագրված երկու իրավապահ կառույցների համագործակցության հաստատման աշխատանքային համաձայնագրին, որն իրավական հիմք է ստեղծել անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարի մի շարք ոլորտներում փոխգործակցության համար։ Նա նշել է, որ համաձայնագրից են բխում նաև «ՀՀ ՆԳՆ և ԵՄ իրավապահ ոլորտում համագործակցության գործակալության միջև անվտանգ կապուղու մասին» փոխըմբռնման հուշագիրը և «ՀՀ ՆԳՆ և ԵՄ իրավապահ ոլորտում համագործակցության գործակալության միջև փոխգործակցության մասին» համաձայնագիրը, որոնք արդեն պատրաստ են ստորագրման:
ՆԳ նախարարն ընդգծել է, որ այդ փաստաթղթերը հիմք կհանդիսանան Եվրոպոլի և Հայաստանի իրավապահ մարմինների միջև տեղեկատվության անվտանգ և արագ փոխանակման, ինչպես նաև Եվրոպոլում կապի սպա ունենալու գործում։ Վահե Ղազարյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպոլի գրասենյակի գործընկերներին, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությանը, Նիդերլանդների Թագավորությունում ՀՀ դեսպանությանը, ինչպես նաև ՆԳՆ աշխատակիցներին՝ Համաձայնագրի նախապատրաստման աշխատանքներում ներգրավվածության և ակտիվ մասնակցության համար:
Նա վստահեցրել է, որ իրավական ամուր հիմքը նոր մակարդակի կբարձրացնի Հայաստանի իրավապահ մարմինների և Եվրոպոլի միջև համագործակցությունը, ինչն էլ հնարավորություն կտա առավել բարելավելու երկկողմ համագործակցությունը Եվրոպական Միության անդամ երկրների իրավապահ մարմինների հետ՝ անդրազգային հանցավորության, ահաբեկչության, կիբերհանցավորության և հանցավորության այլ տեսակների դեմ պայքարում: Եվրոպոլի գործադիր տնօրեն Քեթրին դը Բոլն ընդգծել է փոխըմբռնման հուշագրի և փոխգործակցության համաձայնագրի կարևորությունը, խոսել հատկապես իրավապահ ոլորտում անվտանգ կապուղու և տեղեկատվության փոխանակման հնարավորությունների մասին:
Նա խոսել է նաև ծանր և կազմակերպված հանցավորության, ինչպես նաև ահաբեկչության դեմ պայքարում ԵՄ անդամ պետություններին ցուցաբերվող արդյունավետ աջակցության մասին։ Հանդիպման ավարտին կողմերն ստորագրել են «ՀՀ ՆԳՆ և ԵՄ իրավապահ ոլորտում համագործակցության գործակալության միջև անվտանգ կապուղու մասին» փոխըմբռնման հուշագիրը և «ՀՀ ՆԳՆ և ԵՄ իրավապահ ոլորտում համագործակցության գործակալության միջև փոխգործակցության մասին» համաձայնագիրը։ Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու և ամրապնդելու արդյունավետ համագործակցությունը։

The RA Minister of Internal Affairs and the Executive Director of Europol signed a memorandum of understanding and an agreement
On June 27, RA Minister of Internal Affairs Vahe Ghazaryan received the delegation led by the executive director of Europol, Catherine de Bolle, and the head of the EU delegation in RA, Ambassador Andrea Wiktorin. The meeting was attended by Sebastian Moras, Chief of Staff of the Executive Director of Europol; Tamara Schotte, Head of the Analysis and Strategic Coordination Department; Iliya Pulov, Senior Advisor of the Staff; Tigran Balayan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the Kingdom of the Netherlands.
During the meeting, Minister of Internal Affairs Vahe Ghazaryan referred to 2021. to the working agreement on cooperation between the two law enforcement agencies signed on September 28, which created a legal basis for cooperation in several areas of combating transnational crime. He noted that the memorandum of understanding "On a secure channel between the RA Ministry of Internal Affairs and the EU Law Enforcement Cooperation Agency" and the Agreement "On cooperation between the RA Ministry of Internal Affairs and the EU Law Enforcement Cooperation Agency" also derives from the agreement, which is already ready for signing.
The Minister of Internal Affairs emphasized that these documents will serve as a basis for a safe and quick exchange of information between Europol and Armenia's law enforcement agencies and for having a liaison officer in Europol. Vahe Ghazaryan thanked the colleagues of the Europol office, the RA Ministry of Foreign Affairs, the RA Embassy in the Kingdom of the Netherlands, and the Ministry of Internal Affairs employees for their involvement and active participation in the preparation of the Agreement.
He assured that the solid legal basis would raise the cooperation between Armenia's law enforcement agencies and Europol to a new level, which will provide an opportunity to further improve bilateral cooperation with the law enforcement agencies of the European Union member states in the fight against transnational crime, terrorism, cybercrime and other types of crime. Catherine de Boll, Executive Director of Europol, emphasized the importance of the memorandum of understanding and the cooperation agreement, discussing the possibilities of a secure channel and information exchange, especially in law enforcement.
He also spoke about the practical support provided to EU member states in the fight against serious and organized crime and terrorism. At the end of the meeting, the parties signed the memorandum of understanding "On a secure channel between the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia and the EU Law Enforcement Cooperation Agency" and the agreement "On cooperation between the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia and the EU Law Enforcement Cooperation Agency." The parties expressed readiness to continue and strengthen the practical cooperation.