Ադրբեջանը Բերձորի Սուրբ Համբարձման եկեղեցին վերածում է մզկիթի
Արցախի Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն տեղեկացնում է, որ Ադրբեջանը Բերձորի Սուրբ Համբարձման եկեղեցին վերածում է մզկիթի:
«Ադրբեջանը Բերձորի Սուրբ Համբարձման եկեղեցին վերածում է մզկիթի։ Պատմության բռնայուրացում, մշակութային ինքնության ոչնչացում, կրոնական անհանդուրժողականություն, կեղծում»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։
Եկեղեցին գտնվում է Բերձորի հարավարևմտյան ծայրամասում, Հակարի գետի ձախափնյա ժայռոտ ձորալանջին։ 2022 թվականին Բերձորից տարհանվել է 47 մշակութային հուշարձան, այդ թվում՝ խաչքարեր, հուշաքարեր, կիսանդրիներ, հուշաղբյուրներ։

Azerbaijan is turning the Holy Ascension Church of Berdzor into a mosque
Artsakh State Historical Environment Protection Service informs that Azerbaijan is turning the Holy Ascension Church of Berdzor into a mosque.
"Azerbaijan is turning the Holy Ascension Church of Berdzor into a mosque. Expropriation of history, destruction of cultural identity, religious intolerance, falsification," the message says.
The church is located on the southwestern edge of Berdzor, on the rocky slope of the left bank of the Hakari River. In 2022, 47 cultural monuments were evacuated from Berdzor, including khachkars, memorial stones, busts, and springs.