Ռուստամ Բադասյանը Բրյուսելում առաջարկել է մշակել նոր գործիքներ
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանի գլխավորած  պատվիրակությունը հունիսի 22-ից 24-ը Բրյուսելում մասնակցում է Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության (ՀՄԿ) խորհրդի 141-րդ և 142-րդ տարեկան նստաշրջաններին։
Նստաշրջանների ընթացքում քննարկվում են ՀՄԿ կոմիտեների, ենթակոմիտեների, հանձնաժողովների տարեկան հաշվետվությունները, որոնք ներկայացվում են ՀՄԿ Խորհրդի հաստատմանը։ ՀՄԿ 2022-2025 թ.թ. ռազմավարական պլանի համատեքստում արդեն իսկ ներկայացվել է ՀՄԿ ռազմավարության 2022-2023 թ.թ. կատարողականը. նախատեսվում է ներկայացնել նաև գալիք տարվա ռազմավարական ծրագրերն ու առաջնահերթությունները՝  ՀՄԿ խորհրդի կողմից հաստատվելու նպատակով։
Նստաշրջանների ընթացքում ՊԵԿ նախագահը հանդես է եկել ելույթներով: Ռուստամ Բադասյանն ընդգծել է ՀՄԿ-ի կողմից մշակված գործիքների ու ստանդարտների կարևորությունը՝ մաքսային համակարգի զարգացման հիմնական ուղղությունները  նախանշելու առումով՝ այդ համատեքստում ներկայացնելով նաև ՀՀ մաքսային համակարգում ՀՄԿ զարգացման ուղղություններին համահունչ իրականցվող աշխատանքները։ Մասնավորապես, ներկայացվել են մաքսային ծառայողների ընդունելության ընթացակարգում բարեվարքության բաղադրիչի ներդրման, կանանց ներգրավվածության մակարդակի բարձրացման, ինչպես նաև  ՀՄԿ առցանց ծրագրերի, այդ թվում՝ CLiKC! առցանց ուսուցման ծրագրերի խթանման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները։
ՊԵԿ նախագահը ողջունել է ապօրինի առևտրի համաշխարհային միտումների շրջանակում ՀՄԿ-ի կողմից պարբերաբար առաջադրվող գործիքների և տարածաշրջանային գործառնությունների կարևորությունը, այդ թվում՝ թմրանյութերի ապօրինի շրջանառությունը կանխարգելելու առումով՝ այս համատեքստում դիտարկելով տվյալների փոխանակումը և իրավախախտումների վիճակագրության ստանդարտացումը որպես համաշխարհային առաջնահերթություններ։
Ներկայացվել են նաև Սահմանների համալիր կառավարման ուղղությամբ ՀՀ մաքսային համակարգի ձեռքբերումները, այդ թվում՝ թույլատվական փաստաթղթերի տրամադրման ամբողջությամբ թվայնացված համակարգ ներդնելու ուղղությամբ։ Էլեկտրոնային առևտրի միջազգային մարտահրավերների շրջանակում ՊԵԿ նախագահը ներկայացրել է էլեկտրոնային առևտրի տվյալների քանակի ու որակի բարձրացման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները և ընդգծել, որ ՀՄԿ էլեկտրոնային առևտրի ստանդարտների բիզնես մոդելներին համահունչ՝ ՀՀ-ն արդեն իսկ կիրառում է ԱԱՀ-ի միջնորդավորված հավաքագրման բիզնես մոդելը էլեկտրոնային առևտրի հարթակների միջոցով։ ՊԵԿ նախագահը կարևորել է նաև էլեկտրոնային առևտրի ոլորտում գլոբալ մակարդակում տվյալների բազա ձևավորելու, ինչպես նաև ըստ ՀՄԿ անդամ երկրների արգելված ապրանքացանկերի շտեմարան ունենալու անհրաժեշտությունը։
Ռուստամ Բադասյանն անդրադարձել է նաև զարգացող երկրներում մաքսային արժեքի թերհայտարարագրման ռիսկերին և առաջարկել մշակել նոր գործիքներ, որոնք հաշվի կառնեն զարգացող երկրներում գործարքների փաստաթղթավորման ու տվյալների արժանահավատության ցածր մակարդակը, միաժամանակ, առաջարկելով առաջիկա կոմիտեներին ներկայացնել մաքսային արժեքի հսկողության շրջանակում մաքսային մարմինների արդյունավետ համագործակցության լավագույն փորձերը։
ՊԵԿ նախագահը ողջունել է նաև հետբացթողումային հսկողության նախապատրաստման աշխատանքների շրջանակում տվյալների վերլուծական bi հաշվետվողական գործիքակազմի մշակումը ՀՄԿ-ի կողմից, ինչպես նաև Ռիսկերի կառավարման կոմպենդիումի երկրորդ մասի վերանայումը՝ ապօրինի առևտրի օրեցօր աճող մարտահրավերներին համահունչ ռիսկերի կառավարման մեխանիզմներ առաջադրելու առումով։
Այցի շրջանակում նախատեսված են ՊԵԿ նախագահի  երկկողմ հանդիպումներ ԱՄՆ մաքսային և սահմանային պաշտպանության գործակալության (CBP) ղեկավարի տեղակալի, Հնդկաստանի կառավարության անուղղակի հարկերի և մաքսերի կենտրոնական խորհրդի նախագահի, ինչպես նաև Ճապոնիայի ֆինանսների նախարարության Մաքսային և սակագնային բյուրոյի գլխավոր տնօրենի հետ։
Նստաշրջանների ընթացքում նախատեսված են նաև Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի և խորհրդի նախագահողի ընտրությունները:

The delegation, led by the RA State Revenue Committee Chairman Rustam Badasyan, participates in the 141st and 142nd annual sessions of the Council of the World Customs Organization (WCO) in Brussels from June 22 to 24.
During the sessions, the annual reports of MCC committees, sub-committees, and commissions are discussed and submitted to the MCC Council for approval. HMC 2022-2025 In the context of the strategic plan, the HMC strategy for 2022-2023 has already been presented. Performance. It is also planned to give the strategic goals and priorities for the coming year to be approved by the MCC Council.
During the sessions, the Chairman of the SRC made speeches. Rustam Badasyan emphasized the importance of the tools and standards developed by the MCC in terms of defining the main directions of the development of the customs system, in that context, also presenting the works carried out in the RA customs system in line with the laws of the development of the MCC. In particular, they were implementing a good behavior component in the admission procedure of customs officers, increasing the level of women's involvement and online programs of the MCC, including CLiKC!, the work done in promoting online learning programs.
The President of the SRC welcomed the importance of tools and regional operations regularly proposed by the MCC in the framework of global trends in illegal trade, including in terms of preventing drug trafficking, in this context, considering the exchange of data and the standardization of crime statistics as global priorities.
The achievements of the RA customs system in the direction of complex border management were also presented, including introducing a fully digitalized system for issuing authorization documents. In the framework of the international challenges of e-commerce, the SRC President presented the work to increase the quantity and quality of e-commerce data and emphasized that in line with the business models of HMC e-commerce standards, RA already applies the business model of mediated VAT collection through e-commerce platforms. The President of SRC also highlighted the need to create a database at the global level in the field of electronic commerce and to have a database of prohibited product lists according to the HMC member countries.
Rustam Badasyan also referred to the risks of under-declaration of customs value in developing countries. He proposed to create new tools that will take into account the low level of transaction documentation and data reliability in developing countries, at the same time offering to present to the upcoming committees the best practices of practical cooperation of customs authorities within the framework of customs value control.
The Chairman of the SRC also welcomed the development of a data analytical bi-reporting toolkit by HMC as part of post-release control preparations, as well as the revision of the second part of the Risk Management Compendium in terms of proposing risk management mechanisms in line with the ever-increasing challenges of illegal trade.
Within the framework of the visit, bilateral meetings of the President of the SRC with the Deputy Head of the US Customs and Border Protection Agency (CBP), the Chairman of the Central Board of Indirect Taxes and Customs of the Government of India, as well as the Director General of the Customs and Tariff Bureau of the Ministry of Finance of Japan are planned.
The elections of the Secretary-General and the Chairman of the Board of the World Customs Organization are also scheduled during the sessions.