ՆԳ նախարարն ընդունել է ՀՀ-ում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Իրանի դեսպանին
ՆԳ նախարար Վահե Ղազարյանը հունիսի 22-ին ընդունել է ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբաս Բադախշան Զոհուրիին։
Ողջունելով հյուրին` նախարար Վահե Ղազարյանը բարձր է գնահատել երկու պետությունների միջև ձևավորված բարեկամական հարաբերությունները, կարևորել երկկողմ համագործակցությունը իրավապահ բնագավառում, որն իրականացվում է 2012 թվականի հուլիսի 10-ին ստորագրված «Իրանի Իսլամական Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության և Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության միջև համագործակցության մասին» փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակներում:
Նախարար Վահե Ղազարյանը հատկապես ընդգծեց թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարը: Նաև կարևորեց երկու երկրների Ինտերպոլի ազգային կենտրոնական բյուրոների փոխգործակցությունը՝ հետախուզվողների հայտնաբերման, կիբերհանցավորության, տնտեսական հանցագործությունների դեմ պայքարի և այլ ուղղություններով:
Նշելով, որ ավարտվում է դեսպանի դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում՝ Վահե Ղազարյանը բարձր գնահատեց նրա անձնական ներդրումը հայ-իրանական հարաբերությունների ամրապնդման գործում և հաջողություններ մաղթեց հետագա գործունեության մեջ:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Աբաս Բադախշան Զոհուրիինը բարձր գնահատեց Հայաստանի և Իրանի՝ ավանդույթներ ունեցող բարեկամական հարաբերություններն ու արդյունավետ համագործակցությունը։
Քննարկվեցին երկու պետությունների ներքին գործերի նախարարությունների աշխատակիցների փորձի փոխանակման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր ևս։

Министр внутренних дел принял посла Ирана, завершающего свою дипломатическую миссию в Армении
22 июня министр внутренних дел Ваге Казарян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Исламской Республики Иран в Армении Аббаса Бадахшана Зохури.
Приветствуя гостя, министр Ваге Казарян высоко оценил сложившиеся между двумя государствами дружественные отношения, подчеркнул важность двустороннего сотрудничества в сфере правоохранительной деятельности, которое реализуется в рамках Меморандума о взаимопонимании «О сотрудничестве между Министерством внутренних дел Дела Исламской Республики Иран и полиции Республики Армения» подписанного 10 июля 2012г.
Министр Ваге Казарян особо подчеркнул борьбу с незаконным оборотом наркотиков. Он также подчеркнул сотрудничество между национальными центральными бюро Интерпола двух стран в сферах выявления разыскиваемых лиц, борьбы с киберпреступностью, экономическими преступлениями и других направлениях.
Отметив, что дипломатическая миссия посла в Армении завершается, Ваге Казарян высоко оценил его личный вклад в укрепление армяно-иранских отношений и пожелал успехов в дальнейшей деятельности.
Выразив признательность за теплый прием, Аббас Бадахшан Зохури высоко оценил дружественные отношения и эффективное сотрудничество между Арменией и Ираном, имеющие традиции.
Также были обсуждены обмен опытом сотрудников министерств внутренних дел двух государств и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.