USAID-ի հետ քննարկումների արդյունքում նախագիծ է ներկայացվել ՀՀ կառավարություն
ՀՀ ՆԳ նախարար Վահե Ղազարյանը հունիսի 22-ին ընդունել է ԱՄՆ Կանզասի նահանգապետ Լորա Քելլիի գլխավորած պատվիրակությանը։ Վահե Ղազարյանը բարձր է գնահատել երկու երկրների միջև ձևավորված բարեկամական հարաբերությունները, որոնք 30 տարվա պատմություն ունեն և հիմնվում են ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության ընդհանուր արժեքների վրա։
Վահե Ղազարյանը կարևորել է ԱՄՆ նահանգային համագործակցության ծրագրի շրջանակներում դեռևս 2003 թվականից Կանզաս նահանգի ազգային գվարդիայի հետ համագործակցությունը: Նա հանգամանորեն ներկայացրել է նաև Ներքին գործերի նախարարությունում ընթացող բարեփոխումները։ Լորա Քելին բարձր է գնահատել արդեն իսկ ձևավորված համագործակցությունը, ողջունել իրականացվող բարեփոխումները և փորձի փոխանակման պատրաստակամություն հայտնել։
Կողմերը քննարկել են թմրաշրջանառության դեմ պայքարի և ապօրինի պահվող զենք-զինամթերքի կամավոր հանձնման ուղղությամբ ոստիկանության աշխատանքները։ Անդրադարձ է եղել նաև ՆԳՆ փրկարար ծառայության աշխատանքներին: Փրկարար ծառայության տնօրեն-ՆԳ նախարարի տեղակալ Կամո Ցուցուլյանը ներկայացրել է ծառայության գործառույթներն ու կառուցվածքը։ ՆԳՆ փոխնախարար Արփինե Սարգսյանն անդրադարձել է աղետների ռիսկերի կառավարման թեմային: Խոսել աղետների վաղ ազդարարման, արագ արձագանքման, աղետների հետևանքների վերացման և, ընդհանուր առմամբ, աղետների ռիսկի ողջ ցիկլի կառավարման խնդիրներից:
Նա նաև նշել է, որ այդ ուղղությամբ քննարկումներ են եղել USAID-ի հետ, ինչի արդյունքում նախագիծ է ներկայացվել ՀՀ կառավարություն: Քննարկվել են նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր: Հանդիպման ավարտին կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել և ամրապնդել երկկողմ արդյունավետ համագործակցությունը։

As a result of discussions with USAID, a project was submitted to the RA government
On June 22, RA Minister of Internal Affairs Vahe Ghazaryan received the delegation led by the Governor of Kansas, Laura Kelly. Vahe Ghazaryan highly appreciated the friendly relations between the two countries, which have a 30-year history and are based on shared values of democracy, human rights, and the rule of law.
Vahe Ghazaryan emphasized the cooperation with the National Guard of the State of Kansas since 2003 within the framework of the US state cooperation program. He also thoroughly presented the ongoing reforms in the Ministry of Internal Affairs. Laura Kelly appreciated the already formed cooperation, welcomed the implemented reforms, and expressed willingness to share the experience.
The parties discussed the work of the police in the fight against drug trafficking and the voluntary surrender of illegally stored weapons and ammunition. They've also referred to the Ministry of Internal Affairs rescue service. Director of Rescue Service - Deputy Minister of Internal Affairs Kamo Tsutsulyan presented the functions and structure of the service. Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan referred to disaster risk management. Discuss the issues of disaster early warning, rapid response, disaster mitigation, and general direction of the disaster risk cycle.
She also noted discussions in this direction with USAID resulted in a project being presented to the RA government. Other issues of mutual interest were also discussed. At the end of the meeting, the parties expressed their willingness to continue and strengthen practical bilateral cooperation.