USAID-ի հետ քննարկումների արդյունքում նախագիծ է ներկայացվել ՀՀ կառավարություն
ՀՀ ՆԳ նախարար Վահե Ղազարյանը հունիսի 22-ին ընդունել է ԱՄՆ Կանզասի նահանգապետ Լորա Քելլիի գլխավորած պատվիրակությանը։ Վահե Ղազարյանը բարձր է գնահատել երկու երկրների միջև ձևավորված բարեկամական հարաբերությունները, որոնք 30 տարվա պատմություն ունեն և հիմնվում են ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության ընդհանուր արժեքների վրա։
Վահե Ղազարյանը կարևորել է ԱՄՆ նահանգային համագործակցության ծրագրի շրջանակներում դեռևս 2003 թվականից Կանզաս նահանգի ազգային գվարդիայի հետ համագործակցությունը: Նա հանգամանորեն ներկայացրել է նաև Ներքին գործերի նախարարությունում ընթացող բարեփոխումները։ Լորա Քելին բարձր է գնահատել արդեն իսկ ձևավորված համագործակցությունը, ողջունել իրականացվող բարեփոխումները և փորձի փոխանակման պատրաստակամություն հայտնել։
Կողմերը քննարկել են թմրաշրջանառության դեմ պայքարի և ապօրինի պահվող զենք-զինամթերքի կամավոր հանձնման ուղղությամբ ոստիկանության աշխատանքները։ Անդրադարձ է եղել նաև ՆԳՆ փրկարար ծառայության աշխատանքներին: Փրկարար ծառայության տնօրեն-ՆԳ նախարարի տեղակալ Կամո Ցուցուլյանը ներկայացրել է ծառայության գործառույթներն ու կառուցվածքը։ ՆԳՆ փոխնախարար Արփինե Սարգսյանն անդրադարձել է աղետների ռիսկերի կառավարման թեմային: Խոսել աղետների վաղ ազդարարման, արագ արձագանքման, աղետների հետևանքների վերացման և, ընդհանուր առմամբ, աղետների ռիսկի ողջ ցիկլի կառավարման խնդիրներից:
Նա նաև նշել է, որ այդ ուղղությամբ քննարկումներ են եղել USAID-ի հետ, ինչի արդյունքում նախագիծ է ներկայացվել ՀՀ կառավարություն: Քննարկվել են նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր: Հանդիպման ավարտին կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել և ամրապնդել երկկողմ արդյունավետ համագործակցությունը։

В результате обсуждений с USAID проект был представлен правительству РА
22 июня министр внутренних дел РА Ваге Казарян принял делегацию во главе с губернатором штата Канзас Лорой Келли. Ваге Казарян высоко оценил сложившиеся между двумя странами дружественные отношения, имеющие 30-летнюю историю и основанные на общих ценностях демократии, прав человека и верховенства права.
Ваге Казарян подчеркнул сотрудничество с Национальной гвардией штата Канзас с 2003 года в рамках государственной программы сотрудничества США. Он также подробно представил проводимые реформы в Министерстве внутренних дел. Лора Келли высоко оценила уже сложившееся сотрудничество, приветствовала проведенные реформы и выразила готовность поделиться опытом.
Стороны обсудили работу полиции в сфере борьбы с незаконным оборотом наркотиков и добровольной сдачей незаконно хранящегося оружия и боеприпасов. Также была упомянута работа спасательной службы МВД. Директор Спасательной службы – заместитель министра внутренних дел Камо Цуцулян представил функции и структуру службы. Заместитель министра внутренних дел Арпине Саргсян коснулась темы управления рисками стихийных бедствий. Обсудили вопросы раннего предупреждения бедствий, быстрого реагирования, смягчения последствий бедствий и в целом управления всем циклом риска бедствий.
Он также отметил, что в этом направлении велись обсуждения с USAID, в результате которых проект был представлен правительству РА. Были обсуждены и другие вопросы, представляющие взаимный интерес. В завершение встречи стороны выразили готовность к продолжению и укреплению двустороннего плодотворного сотрудничества