ՄԻԵԴ-ը մերժել է երկու հայ զինծառայողների հարցով Ադրբեջանի դեմ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու մասին Հայաստանի հայցը
Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանը մերժել է Հայաստանի՝ Ադրբեջանի դեմ երկու հայ զինծառայողների վերաբերյալ նոր ժամանակավոր միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջը: Այս մասին տեղեկացնում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը։
«Միևնույն ժամանակ Դատարանն իր որոշման մեջ նշել է նաև, որ վերոնշյալ հայ զինծառայողները գտնվում են 2020թ. 44-օրյա պատերազմի ընթացքում  կիրառած ընդհանուր միջանկյալ միջոցների պաշտպանության տակ, որը տարածվում է բոլոր ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ, որոնք գտնվում են ադրբեջանական վերահսկողության ներքո»,- ասված է հայտարարությունում:
Խոսքը մայիսի 26-ին անհետացած Հարություն Հովագիմյանի և Կարեն Ղազարյանի մասին է․  մարտական հենակետեր սնունդ ու ջուր փոխադրող զինծառայողների հետ կապն ընդհատվել էր։ Ադրբեջանական կողմը նրանց ներկայացնում է իբրև «դիվերսանտներ» և մեդադրում «հրազենի մաքսանենգության, ահաբեկչության, ազգային, ռասայական, սոցիալական և կրոնական ատելություն հրահրելու Ադրբեջանի սահմանն ապօրինի հատելու» հոդվածներով:

The ECtHR rejected Armenia's request to apply interim measures against Azerbaijan in the case of two Armenian servicemen
The European Court of Human Rights rejected Armenia's request to apply a new temporary interim measure against Azerbaijan regarding two Armenian service members. This was reported by the representative of the Republic of Armenia on International Legal Affairs.
"At the same time, the Court also noted in its decision that the above-mentioned Armenian servicemen are under the protection of the general interim measures applied during the 44-day war of 2020, which extends to all prisoners of war and civilians who are under the control of Azerbaijan," it said In the announcement.
We are talking about Harutyun Hovagimyan and Karen Ghazaryan, who disappeared on May 26. communication with service members transporting food and water to combat bases was interrupted. The Azerbaijani side presents them as "saboteurs" and accuses them of "arms smuggling, terrorism, inciting national, racial, social and religious hatred, illegally crossing the border of Azerbaijan."