Վարչապետը հանձնարարական է տվել՝ 3 ամիս ժամկետ տալով
«Չափազանց կարևոր խնդիր եմ համարում կանխիկի շրջանառության կրճատման քաղաքականությունը»,- հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նա հանձնարարել է հետևողական աշխատանք տանել անկանխիկ վճարումների համակարգն ընդլայնելու ուղղությամբ։
«Ես ահազանգեր եմ ստանում, որ պետական հիմնարկներում դեռևս կանխիկ վճարումների հարց կա։ Այսինքն, կանխիկ են վճարումներն իրականացվում։ Ես փոխվարչապետերին և նախարարներին կխնդրեմ բացառել որևէ կանխիկ վճարման ընդունում, ընդ որում, սկզբից մենք նաև տերմինալներով վճարումն էինք անկանխիկ համարում, բայց դա ևս կանխիկ վճարում է»,- ասել է նա։
Նա հանձնարարեց երեք ամսվա ընթացքում լուծել այդ խնդիրը. «Բոլոր վճարումները պետք է իրականացվեն անկանխիկ։ Պետական որևէ գերատեսչությունից եթե լսեցի, որ քաղաքացին պետական գործառույթ իրականացնելիս թղթադրամի է կպչում, նշանակում է՝ իմ հանձնարարականը կատարված չէ։ Էդ հարցը լուծեք»։

Премьер-министр дал поручение, дав срок 3 месяца
«Считаю крайне важным вопросом политику сокращения наличного обращения», - сказал премьер-министр Никол Пашинян. Он поручил провести последовательную работу в направлении расширения системы безналичных расчетов.
«Мне приходят оповещения о том, что до сих пор стоит вопрос о наличных расчетах в госучреждениях. Другими словами, оплата производится наличными. Я попрошу вице-премьеров и министров исключить прием любой наличной оплаты, тем более, что мы изначально даже считали оплату через терминалы безналичной, но это тоже наличный расчет", - сказал он.
Он поручил решить эту проблему в течение трех месяцев. «Все платежи должны производиться безналичным расчетом. Если я услышу от какого-либо госведомства, что гражданин прикасается к банкноте при выполнении государственной функции, значит, мое поручение не выполнено. Решите этот вопрос».