Բնական է, որ պատասխանատվության ենթարկված իրավախախտները պետք է ինչ-որ ձևով պաշտպանվեն. նախարար
ՀՀ արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը հայտարարել է, թե միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունը՝ Հռոմի ստատուտը ՀՀ կառավարությունն առաջիկայում կներկայացնի Ազգային ժողովի վավերացմանը:
«Հռոմի ստատուտի հետ կապված՝ անցած շաբաթ աշխատակազմը, արդեն պատասխանելով ԶԼՄ հարցադրումներին, ներկայացրեց, որ առաջիկայում ուղարկելու է, կարծեմ շաբաթների հարց է»,- ասել է նախարարը՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում։
Խոսելով ԲԴԽ նախագահ Կարեն Անդրեասյանի՝ դատավորների նկատմամբ ճնշումների վերաբերյալ ԶԼՄ-ների հայտարարությունների մասին՝ նախարարն ասաց. «Կարեն Անդրեասյանի հետ կապված ԶԼՄ հայտարարությունները, իմ կարծիքով, բամբասանքներ են, նույնիսկ ընթացակարգային լավ չեն պատկերացնում՝ ԲԴԽ անդամի հետ կապված կարգավորումները որոնք են: Ուղղակի, իմ խորին համոզմամբ, պաշտպանվող կողմը բոլոր ձևերով փորձում է ակնհայտ կարգապահական գործի հետ կապված ինչ-որ մեկնաբանություններ անել, բայց դա իրենց պաշտպանական ստրատեգիան է:
Բնական է, որ իրավախախտները, որոնք ենթարկվել են պատասխանատվության, պետք է ինչ-որ ձևով պաշտպանվեն: Օրինակ՝ եթե մեկը մեղադրվում է կոռուպցիայի մեջ՝ որևէ չինովնիկ՝ նախկին կամ ներկա, ասում է, որ սա քաղաքական հետապնդում է, եթե դատավորը բռնվում է իրավախախտ գործունեության մեջ, պետք է ասի, որ ճնշում է: Բոլորն իրենց ձևով պաշտպանվում են: Նորմալ է, մենք էլ ժողովրդավար երկրում ենք, բոլորի կարծիքը լսում ենք, բայց չենք շեղվում մեր օրակարգից»:

Naturally, the offenders brought to justice should be protected in some way; minister
RA Minister of Justice Grigor Minasyan announced that the RA government would submit the Rome Statute of the International Criminal Court to ratify the National Assembly shortly.
"Regarding the Rome Statute, last week the staff, having already answered the media's questions, presented that it will be sent shortly; I think it will be a matter of weeks," the minister said in a briefing with journalists.
Speaking about the media statements of Karen Andreasyan, president of the Central Committee of the Republic of Azerbaijan, regarding the pressure on judges, the minister said. "In my opinion, the media statements related to Karen Andreasyan are gossip, they don't even have a good idea of the procedures related to the member of the Central Committee. It's just that, in my deep conviction, the defense side is trying in every way to make some comments related to the obvious disciplinary case, but that is their defense strategy.
It is natural that offenders who have been prosecuted must be protected in some way. For example, if someone is accused of corruption, any official, past or present, says that this is political persecution, if a judge is caught in criminal activity, he should say that it is oppression. Everyone defends themselves in their own way. It's normal, we're in a democratic country, we listen to everyone's opinion, but we don't deviate from our agenda."