Տեղի ունեցավ Team Telecom Armenia-ի IPO-ն ազդարարող միջոցառումը
Team Telecom Armenia-ն պաշտոնական միջոցառմամբ ազդարարեց բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխման (IPO) մեկնարկը։ Այս ռազմավարական որոշումը ընկերությանը թույլ է տալու ավելի մեծ ներդրումներ անելու ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ, ամրապնդելու դերակատարումը շուկայում, խրախուսելու բաց և թափանցիկ գործելաոճը բիզնես ոլորտում:
8 միլիարդ 240 միլիոն դրամ ընդհանուր արժողությամբ 40 միլիոն բաժնետոմսի տեղաբաշխումն իրականացնելու է Ամերիաբանկը։ Տեղաբաշխումից հետո Team Telecom Armenia-ի բաժնետոմսերը կցուցակվեն Հայաստանի արժեթղթերի բորսայում՝ ավելի ամրապնդելով ընկերության տեսանելիությունը և վարկանիշը:
Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը բացման խոսքում շնորհակալություն հայտնեց բոլոր հյուրերին այդ կարևոր օրն իրենց հետ անցկացնելու և հաջողությունները կիսելու համար.
«Առաջնային հրապարակային առաջարկը փաստում է, որ մենք նվիրված ենք թափանցիկ գործելաոճին, աճին ու հեռահաղորդակցության ոլորտի զարգացմանը: IPO-ն ոչ միայն կուժեղացնի մեր ենթակառուցվածքները և ներկայությունը շուկայում, այլև հնարավորություն կտա ներդրողներին միանալու մեզ այս հետաքրքիր ճանապարհորդության ընթացքում: Հայաստանի տելեկոմ ոլորտի ապագան այսուհետ ձևավորելու ենք Team-ի բաժնետերերի հետ միասին»։
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը իր ելույթում անդրադարձավ այն քայլերին, որոնք նախարարությունը իրականացնում է կապիտալի շուկայի զարգացման ու ակտիվացման համար և նշեց․
«Team Telecom Armenia-ի կողմից բաժնետոմսերի առաջնային տեղաբաշխման գնալու փաստը շատ կարևոր ազդակ է, որը ցույց է տալիս, որ կապիտալի շուկայի զարգացման ուղղությամբ ձևավորված էներգիան աստիճանաբար կապիտալացվում է։ Մենք շարունակելու ենք մեր աշխատանքը ներքին պետական պարտքի խորը և իրացվելի շուկայի ձևավորման ուղղությամբ։ Մենք հանձնառու ենք այս գործընթացն իրականացնել այնպես, որ շարունակենք դրական ազդեցություն ունենալ կորպորատիվ շուկայի զարգացման գործում»։
Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ - Գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանն իր ելույթում նշեց, որ սա իրապես հանրային տեղաբաշխում է, քանի որ Team-ի բաժնետեր կարող է դառնալ յուրաքանչյուրը օնլայն և ավտոմատացված եղանակով.
«Ամերիաբանկի համար մեծ պատիվ է առանցքային դերակատարում ունենալ Team Telecom Armenia-ի բաժնետոմսերի հրապարակային տեղաբաշխման գործընթացում, որն իրապես համարում ենք պատմական իրադարձություն հայկական կապիտալի շուկայի համար։ Կարող եմ փաստել, որ ձևավորվում է ներդրողների բավականին դիվերսիֆիկացված և երկար ցանկ, ինչն ակտիվ երկրորդային շուկա ունենալու հիմնական գրավականն է»:
Team Telecom Armenia-ի բաժնետոմսերը հասանելի են Ամերիաբանկի MyAmeria հավելվածի MyInvest հարթակում, որը ներդրողներին հնարավորություն է տալիս առցանց գնելու բաժնետոմսեր, մշտական հասանելիություն ունենալու ներդրումային պորտֆելին և վերջինիս վերաբերյալ ստանալու մանրամասն տեղեկություն։
Ներգրավված միջոցները Team Telecom Armenia-ն ուղղելու է Հայաստանի ողջ տարածքում օպտիկամանրաթելային NGN ցանցի ընդլայնմանը, 5G բջջային ցանցի գործարկմանը և միջազգային նոր կապուղիների ակտիվացմանը։ Աշխատելով թվային տեխնոլոգիաների ոլորտում՝ ընկերությունը նաև մեծ ուշադրություն է դարձնելու ժամանակակից թվային գործիքների ու լուծումների ներդրմանը և այլ հավակնոտ ծրագրերի իրականացմանը։
Պաշտոնական միջոցառմանը ներկա էին Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը, Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Արմեն Նուրբեկյանը, Հայաստանում հավատարմագրված դեսպաններ, միջազգային կառույցների ներկայացուցիրներ և այլ պաշտոնատար անձինք, ինչպես նաև Team Telecom Armenia-ի գործընկերները, պոտենցիալ բաժնետերերն ու թիմակիցները։

The event announcing the IPO of Team Telecom Armenia took place
Team Telecom Armenia officially announced the start of the initial public offering of shares (IPO). This strategic decision will allow the company to invest more in infrastructure development, strengthen its role in the market, and encourage open and transparent business practices.
Ameriabank will place 40 million shares with a total value of 8 billion 240 million AMD. After the order, Team Telecom Armenia's shares will be listed on the Armenian Stock Exchange, further strengthening the company's visibility and rating.
In his opening speech, the General Director of Team Telecom Armenia, Hayk Yesayan, thanked all the guests for spending that important day with them and sharing their successes.
“The initial public offering documents our commitment to transparent practices, growth, and development of the telecommunications industry. The IPO will strengthen our infrastructure and market presence and enable investors to join us on this exciting journey. From now on, we will shape the future of Armenia's telecom sector together with the shareholders of Team."
In his speech, RA Finance Minister Vahe Hovhannisyan referred to the steps that the ministry is taking for the development and activation of the capital market and noted:
"The fact that Team Telecom Armenia is going to the primary placement of shares is a fundamental impulse, which shows that the energy formed in the direction of the development of the capital market is gradually being capitalized. We will continue working toward forming a deep and liquid market for domestic public debt. We are committed to carrying out this process to continue impacting the corporate market's development positively."
Artak Hanesyan, Chairman of Ameriabank's Directorate - General Director, stated in his speech that this is genuinely a public placement, as anyone can become a Team shareholder online and automatically.
"It is a great honor for Ameriabank to play a vital role in the public placement of shares of Team Telecom Armenia, which we genuinely consider a historic event for the Armenian capital market. A fairly diversified and long list of investors is being formed, which is the main guarantee of having an active secondary market.
Team Telecom Armenia shares are available on the MyInvest platform of Ameriabank's MyAmeria application. This allows investors to buy shares online, have constant access to the investment portfolio, and get detailed information about it.
Team Telecom Armenia will direct the involved funds to expand the fiber optic NGN network throughout Armenia, launching the 5G mobile network and activating new international channels. Working in the field of digital technologies, the company will also pay great attention to the introduction of modern digital tools and solutions and the implementation of other ambitious projects.
Minister of Finance Vahe Hovhannisyan, Vice President of the Central Bank Armen Nurbekyan, ambassadors accredited to Armenia, representatives of international organizations and other officials, as well as colleagues, potential shareholders, and teammates of Team Telecom Armenia, were present at the official event.