«Օդանավակայանում պետք է գործեն միայն որոշակի ստանդարտի տաքսիներ». վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության այսօրվա նիստում խոսել է տրանսպորտի ոլորտում կայացրած որոշումների մասին՝ շեշտելով, որ դրանց արդյունքում էականորեն բարեփոխվում է ոլորտը:
Ըստ նրա՝ առաջին որոշումը վերաբերում է օդանավակայանում գործող տաքսի ծառայություններին, համաձայն որի՝ տարածքում պետք է գործեն միայն որոշակի ստանդարտին համապատասխանող տաքսի ծառայություններ:
Երկրորդ որոշումը վերաբերում է օդանավակայանից Երևան ավտոբուսային երթուղու հիմնմանը. «Երկուսն էլ շատ կարևոր հարցեր են, այդ թվում՝ մեր երկրի իմիջի տեսակետից: Ուրախությամբ ենք արձանագրում, որ զբոսաշրջության և ուղևորափոխադրումների ոլորտում շատ մեծ զարգացումներ ունենք: Մյուս կողմից՝ պետք է այն հարցը դիտարկել, որ օտարերկրացին Հայաստանի օդանավակայանի դռնից դուրս է գալիս և տեսնում է, որ ոչ մի հանրային ծառայություն իրեն չի առաջարկվում: Սա լուրջ պրոբլեմ է, որևէ զարգացած երկրում նման բանը նոնսենս է, համարյա տաքսիների ուղևորների համար քաշքշուկի հասնող որսը անընդունելի է, որքան էլ հասկանալի է սոցիալական նկատառումով»:
Նա նշեց, որ ոստիկանությունից, տեսչական մարմիններից ակնկալում են սկզբունքային աշխատանք այս հարցում. «Չգիտեմ՝ տաքսիների հետ կապված արդեն մրցույթ եղե՞լ է, հաղթող եղե՞լ է, բայց պետք է ամեն ինչ անել, պետք է այդ սկզբունքը պահել. չափանիշներին չհամապատասխանող տաքսի ծառայություններին չպետք է թույլ տալ օդանավակայանի տարածքից ուղևորափոխադրումներ իրականացնել»:
Տրանսպորտային ոլորտին վերաբերող երրորդ նորությունն էլ, ըստ Փաշինյանի, կապված է Վերին Լարսի անցակետի հետ, որտեղ բարձրացվել է թողունակությունը, և 11 անցուղուց դարձել է 39:

«В аэропорту должны работать только такси определенного стандарта». Премьер-министр
На сегодняшнем заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян рассказал о решениях, принятых в сфере транспорта, подчеркнув, что в результате их проведения сфера существенно реформируется.
По его словам, первое решение касается служб такси, работающих в аэропорту, согласно которому в этом районе должны работать только службы такси, отвечающие определенному стандарту.
Второе решение касается установления автобусного маршрута из аэропорта в Ереван. «Оба вопроса очень важные, в том числе и с точки зрения имиджа нашей страны. Рады сообщить, что у нас большие разработки в сфере туризма и пассажирских перевозок. С другой стороны, необходимо рассмотреть вопрос о том, что иностранец выходит из дверей аэропорта Армении и видит, что ему не предлагается никакая общественная услуга. Это серьезная проблема, такое положение дел нонсенс в любой развитой стране, недопустимо со стороны таксистов "охотиться" на пассажиров, как бы это ни было понятно с социальной точки зрения.
Он отметил, что от полиции и проверяющих органов в этом вопросе ждут принципиальной работы. «Я не знаю, был ли уже конкурс на такси, есть ли победитель, но все надо делать, этот принцип надо держать. Службы такси, не соответствующие стандартам, не должны быть допущены к перевозке пассажиров с территории аэропорта».
По словам Пашиняна, третья новость, касающаяся транспортного сектора, связана с контрольно-пропускным пунктом Верин Ларс, пропускная способность которого увеличена с 11 полос до 39.