ԵԽ պատգամավորը դատապարտել է Ադրբեջանի ծավալապաշտական քաղաքականությունը
Հունիսի 21-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ էջմիածնում ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի նիդերլանդացի պատգամավոր Բերտ-Յան Ռուիսենին։
Հանդիպմանն ի դեմս պատգամավոր Բերտ-Յան Ռուիսենի՝ Նորին Սրբությունն իր երախտագիտությունն է հայտնել Նիդերլանդների խորհրդարանին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և Լաչինի միջանցքի արգելափակումը դատապարտող բանաձևերի ընդունման համար։
Անդրադառնալով Արցախի շրջափակմանը և դրա հետևանքով ստեղծված աղետալի իրավիճակին, ինչպես նաև հայկական հոգևոր, մշակութային ժառանգության պահպանության խնդիրներին՝ Հայոց Հովվապետը կարևորել է միջազգային հանրության հստակ ու հետևողական քայլերի գործադրումը ադրբեջանական ագրեսիայի կանխման և արցախահայության առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարման ուղղությամբ։
Վեհափառ Հայրապետը նաև իր գնահատանքն է բերել ԵԽ նիդերլանդացի պատգամավոր Բերտ-Յան Ռուիսենին քրիստոնյա փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության գործում ներդրած ջանքերի համար։
Պատգամավոր Բերտ-Յան Ռուիսենը, դատապարտելով Ադրբեջանի որդեգրած ծավալապաշտական քաղաքականությունը, պատրաստակամություն է հայտնել աջակցություն ցուցաբերելու Հայասատանի ու Արցախի անվտանգության և հոգևոր, մշակութային ժառանգության պահպանման խնդիրների դիմագրավման գործում։ Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Նիդերլանդների հայկական համայնքի գործունեությանը, ինչպես նաև Քույր Եկեղեցիների հետ առկա գործակցությանը։

On June 21, H.H. Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, received Bert-Jan Ruysen, a Dutch member of the European Parliament, at the Holy Ejmiatsin Mother See.
At the meeting represented by MP Bert-Jan Ruysen, His Holiness expressed his gratitude to the Dutch Parliament for the adoption of resolutions condemning the recognition of the Armenian Genocide and the blocking of the Lachine Corridor.
Referring to the blockade of Artsakh and the disastrous situation created as a result of it, as well as the problems of preserving the Armenian spiritual and cultural heritage, the Armenian Patriarch emphasized the implementation of clear and consistent steps by the international community in the direction of preventing Azerbaijani aggression and overcoming the challenges faced by Artsakh Armenians.
His Holiness also expressed his appreciation to Bert-Jan Ruysen, the Dutch member of the Council of Europe, for his efforts in protecting the rights of Christian minorities.
MP Bert-Jan Ruisen, condemning the sizeist policy adopted by Azerbaijan, expressed readiness to provide support in facing the problems of security and preservation of the spiritual and cultural heritage of Armenia and Artsakh. During the conversation, reference was made to the activities of the Armenian community in the Netherlands, as well as the existing cooperation with the Sister Churches.