Կարևորվել է տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակի կայունացմանն ուղղված ԵՄ ջանքերը
Հունիսի 20-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի անվտանգության և պաշտպանության հարցերով ենթակոմիտեի պատվիրակությանը նախագահ Նատալի Լուազոյի գլխավորությամբ:
Ողջունելով պատվիրակության անդամներին՝ Վահան Կոստանյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի համար առաջնային կարևորության հարցերում Եվրոպական խորհրդարանի սկզբունքային դիրքորոշումը՝ շնորհակալություն հայտնելով պատվիրակության անդամներին իրենց հայանպաստ գործունեության համար:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև համագործակցության օրակարգին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Հայկական կողմը մեծապես կարևորել է Հայաստանում ԵՄ առաքելության տեղակայումը և տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակի կայունացմանն ուղղված ԵՄ ջանքերը: Քննարկված հարցերի համատեքստում ԱԳ նախարարի տեղակալը համապարփակ ներկայացրել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի և ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների հասցեագրման շուրջ վերջին զարգացումները, ինչպես նաև զրուցակիցների խնդրանքով անդրադարձել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված քայլերին:

EU efforts aimed at stabilizing the security situation in the region were emphasized
On June 20, RA Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan received the delegation of the European Parliament's Security and Defense Subcommittee headed by President Nathalie Loiseau.
Welcoming the delegation members, Vahan Kostanyan highly appreciated the moral position of the European Parliament on issues of primary importance for Armenia, thanking the delegation members for their pro-Armenian activities.
The parties discussed various issues related to the cooperation agenda between Armenia and the European Union. The Armenian side greatly emphasized the deployment of the EU mission in Armenia and the EU's efforts to stabilize the security situation in the region. In the context of the discussed issues, the Deputy Foreign Minister comprehensively presented the latest developments regarding the process of Armenia-Azerbaijan relations and addressed the rights and security guarantees of the people of Nagorno-Karabakh. At the request of the interlocutors, he referred to the steps towards the settlement of Armenian-Turkish relations.