Կարևորվել է տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակի կայունացմանն ուղղված ԵՄ ջանքերը
Հունիսի 20-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի անվտանգության և պաշտպանության հարցերով ենթակոմիտեի պատվիրակությանը նախագահ Նատալի Լուազոյի գլխավորությամբ:
Ողջունելով պատվիրակության անդամներին՝ Վահան Կոստանյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի համար առաջնային կարևորության հարցերում Եվրոպական խորհրդարանի սկզբունքային դիրքորոշումը՝ շնորհակալություն հայտնելով պատվիրակության անդամներին իրենց հայանպաստ գործունեության համար:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև համագործակցության օրակարգին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Հայկական կողմը մեծապես կարևորել է Հայաստանում ԵՄ առաքելության տեղակայումը և տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակի կայունացմանն ուղղված ԵՄ ջանքերը: Քննարկված հարցերի համատեքստում ԱԳ նախարարի տեղակալը համապարփակ ներկայացրել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի և ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների հասցեագրման շուրջ վերջին զարգացումները, ինչպես նաև զրուցակիցների խնդրանքով անդրադարձել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված քայլերին:

Были подчеркнуты усилия ЕС, направленные на стабилизацию ситуации с безопасностью в регионе.
20 июня заместитель министра иностранных дел РА Ваан Костанян принял делегацию подкомитета Европарламента по безопасности и обороне во главе с президентом Натали Луазо.
Приветствуя членов делегации, Ваан Костанян высоко оценил принципиальную позицию Европарламента по вопросам первостепенной важности для Армении, поблагодарив членов делегации за их проармянскую деятельность.
Стороны обсудили широкий круг вопросов, касающихся повестки дня сотрудничества между Арменией и Европейским Союзом. Армянская сторона особо отметила развертывание миссии ЕС в Армении и усилия ЕС по стабилизации ситуации с безопасностью в регионе. В контексте обсуждаемых вопросов заместитель министра иностранных дел всесторонне представил последние события, касающиеся процесса нормализации армяно-азербайджанских отношений и решения вопросов прав и гарантий безопасности народа Нагорного Карабаха.