Երևանում կգործի անհետաձգելի և աղետների բժշկության միջազգային ուսումնավարժական կենտրոն
ՀՀ առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ Երևանում կգործի Հայաստանի անհետաձգելի և աղետների բժշկության միջազգային ուսումնավարժական կենտրոն։
Հայաստանն առաջինն է ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանում, որ անցյալ տարի հյուրընկալել է ԱՀԿ արագ արձագանքման բժշկական թիմերի գլոբալ հանդիպումը և ազդարարել արագ արձագանքման բժշկական թիմի ստեղծման մասին:
Բացի այդ, աշխատանքներ են տարվում ամբողջ հանրապետությունում անհետաձգելի բուժօգնության ծառայություններն ուժեղացնելու, ինչպես նաև շտապօգնության միասնական համակարգի շրջանակներում ծառայությունը հագեցնելու անհրաժեշտ գիտելիքներով և հմտություններով զինված կադրերով:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը մասնակցել է «Հայաստանի անհետաձգելի և աղետների բժշկության միջազգային ուսումնավարժական կենտրոնի» բացմանը:
Առողջապահության նախարարության, «Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի», «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի, «Բեթ Իսրայել Սարկավագ բժշկական կենտրոնի» Հարվարդի բժշկական ֆակուլտետի համագործակցությամբ ստեղծված նոր ուսումնական կենտրոնը համընդհանուր ծրագրի բաղադրիչներից մեկն է:
Ժամանակակից կենտրոնը հագեցած է ուսումնական և սիմուլացիոն անհրաժեշտ նյութերով, սարքավորումներով, ներդրված են միջազգային և տեղական կրթական ծրագրեր:

An international training center for emergency and disaster medicine will operate in Yerevan
The RA Ministry of Health informs that the International Training Center for Emergency and Disaster Medicine of Armenia will operate in Yerevan.
Armenia was the first in the WHO European region to host the WHO Global Meeting of Rapid Response Medical Teams last year. It announced the establishment of a rapid-response medical team.
In addition, efforts are being made to strengthen emergency medical care services throughout the country and equip the service with personnel with the necessary knowledge and skills within the framework of the unified ambulance system.
Minister of Health Anahit Avanesyan participated in the "Armenia International Training Center for Emergency and Disaster Medicine" opening.
The new training center created in cooperation with the Ministry of Health, the International Committee of the Red Cross, Erebuni Medical Center, Beth Israel Deacon Medical Center, and Harvard Medical Faculty is one of the components of the overall project.
The modern center has the necessary educational and simulation materials and equipment and implements international and local educational programs.